Universiteto studentas dirba Toronto advokatų kontoroje

1887

Deividas Užkurys, VDU Teisės fakulteto ketvirto kurso studentas, jau antrus metus dirba žinomoje Toronto advokatų kontoroje Kanadoje. Vaikinas pasidalino savo sėkmės istorija ir papasakojo apie įgytą naudingą patirtį.

Deividai, kaip Jūs atsidūrėte Kanadoje?
Mano istorija yra gan ilga ir netikėta. Kur dabar esu ir ką dabar darau – svajojau visą laiką būdamas studentu. O viskas prasidėjo nuo vienos anketos išsiuntimo, konkurso laimėjimo ir didelio pasitikėjimo savimi. 2013 m. pavasarį Europos Komisija ir Europos tinklas Kanados studijoms (angl. European Network for Canadian Studies) organizavo studijų turą-stažuotę „Thinking Canada“. Šio projekto tikslas – Europos Sąjungos ir Kanados bendradarbiavimo stiprinimas. Konkurse dalyvavo 28 ES šalys, iš kiekvienos buvo atrinkta po vieną studentą. Man pasisekė ir aš buvau atrinktas iš Lietuvos.

Studijų turas prasidėjo Briuselyje ir vėliau tęsėsi Otavoje, Kvebeke, Monrealyje, Toronte, Viktorijoje bei Vankuveryje. Jo metu pagrindinis dėmesys buvo skiriamas kultūrinei įvairovei, politikai, aplinkai, miesto ir ekonomikos klausimams. Žinoma, ES ir Kanados santykiams buvo skiriamas didžiausias dėmesys. Šis projektas vyko vieną mėnesį, t.y. rugsėjo 1–29 d. Tačiau išėjo taip, kad grįžau tik po 11 mėnesių. Viskas pasisuko netikėta linkme – po kelių mėnesių praktikos vienoje seniausių advokatų kontorų Toronte, man buvo pasiūlytas vienerių metų kontraktas darbui advokato padėjėjo (angl. legal assistant) pozicijoje.

Kaip Jums pavyko susirasti teisinį darbą Toronte? Ar ten didelė konkurencija tarp teisininkų?
Atvirai kalbant, susirasti teisinį darbą buvo be galo sunku. Kaip jau minėjau, neplanavau Kanadoje užtrukti taip ilgai (net mano lagaminas atrodė, lyg būčiau važiavęs pailsėti tik kelioms savaitėms). Tačiau mintis pasilikti ilgiau ir pabandyti susirasti teisinį darbą kilo tik pačios kelionės metu.

Iš pradžių kreipiausi į Lietuvos ambasadą Otavoje. Nors Lietuvos ambasadorius ir kiti darbuotojai buvo nusiteikę geranoriškai, jie man negalėjo padėti, kadangi norint atlikti praktiką ar dirbti Lietuvos atstovybėje užsienyje, iš pradžių turi praeiti patikrą ir kitus patikrinimus užsienio reikalų ministerijoje Lietuvoje. Niekas taip paprastai iš gatvės ten ateiti negali. Pats patikros procesas užtrunka apie kelis mėnesius, o aš turėjau tik kelias dienas ir buvau jau pačioje šalyje, Kanadoje. Taigi pirmas bandymas buvo nesėkmingas. Vėliau kreipiausi į kelias advokatų kontoras Vankuveryje – ten taip pat nieko gero man pasiūlyti niekas negalėjo.

Galiausiai, trečias bandymas buvo Toronte. Kelis kartus bandžiau prisiskambinti į vieną gerai žinomą advokatų kontorą Toronto mieste. Ten pirmi bandymai suorganizuoti susitikimą su įmonės vadovu buvo taip pat nesėkmingi, visi ten amžinai užsiėmę ir niekas nelaukia tokių kaip aš – europiečių, teisės studentų – išskėstomis rankomis. Visgi, aš buvau pernelyg įkyrus, nenuleidau rankų kol man nepaskyrė susitikimo su kontoros vadovu. Jau maniau, kad darbas mano kišenėje, kai ir vėl teko nusivilti. Pokalbio metu dėl darbo man nieko konkrečiai nebuvo pasakyta, kadangi teisės studentų už mano nugaros ten dešimt kartų daugiau nei Lietuvoje, o konkurencija taip pat labai didelė. Visgi, po daugybės skambučių ir susitikimų, man buvo paskirtas bandomasis laikotarpis.

Su kokiomis bylomis Jums tenka dirbti?
Pusę metų dirbau imigracijos skyriuje. Čia teko dirbti su tokiomis bylomis kaip darbo leidimų suteikimas, gyvenamosios vietos ar pilietybės gavimas tiek Kanadoje, tiek JAV, pabėgėlių imigracijos problemos. Ypatingas dėmesys būdavo skiriamas verslo imigracijai. Kanados imigracijos teisė yra labai sureguliuota ir išsami, kadangi ši šalis, kitaip nei Lietuva, turi daug emigrantų. Tekdavo dirbti su klientais iš įvairių šalių.

Po pusės metų darbo imigracijos skyriuje, norėjau išbandyti kažką naujo. Po kelių savaičių derybų su kompanijos administracija, buvau paskirtas į transporto priemonių avarijų bei nelaimingų atsitikimų skyrių. Bendrai kalbant, tai asmeninės žalos bylos (angl. personal injury). Ir Kanadoje, ir JAV tokio pobūdžio bylos yra pačios pelningiausios, o tarp advokatų kontorų yra milžiniška konkurencija. Kadangi mūsų kompanijoje dirba daugiau nei 150 įvairių sričių teisininkų, visas kolektyvas suskirstytas komandomis. Priklausau dešimties žmonių komandai, kuri daro viską, kad klientui iš draudimo kompanijos ar kito subjekto būtų sumokėta kuo didesnė kompensacija.

Kokios patirties įgijote?
Kadangi per pastaruosius metus pakeičiau dvi pozicijas, patirties ir naujų žinių įgavau ir administracinėje, ir civilinėje teisėje. Imigracijos skyriuje supratau, kad menkiausia klaida gali nulemti tavo tolimesnį gyvenimą. Kanados imigracijos institucijos ar kitos agentūros viską vertina labai kritiškai ir be jokios tolerancijos. Tai teko patirti ir savo kailiu.

Tuo tarpu dirbdamas dabartinėse pareigose įgaunu ne tik teisinių žinių, bet ir psichologijos supratimo bendravimo su klientais srityje. Taip pat supratau, kaip svarbu numatyti kiekvienos bylos tikslus ir paruošti atitinkamą strategiją, telpant į laiko rėmus. Be to, pamačiau kaip iš tikrųjų valdoma advokatų kontora, kaip veikia administracija ir marketingas bei kaip svarbu motyvuoti darbuotojus, siekiant kuo didesnio pelningumo.

Ar ketinate grįžti į Lietuvą tęsti studijų ir praktikuoti teisę? Ar įgyta patirtis būtų vertinga Lietuvoje?
Šiandieną manau, kad grįšiu į Lietuvą tęsti mokslų ir vėliau praktikuosiu teisę, bet kaip bus rytoj – pamatysime. Prieš metus sėdėjau paskaitose, studijavau teisę kaip ir daugelis mano amžiaus studentų, tačiau niekad net minties neturėjau apie darbą vienoje žinomiausių advokatų kontorų Toronto mieste. Viskas įvyko neplanuojant, netikėtai, todėl dabar esu atsargus ir dideliais planais savęs nepančioju.

Manau, kad įgyta patirtis man leis praplėsti teisinį akiratį, suformuos tam tikrą pasaulėžiūrą, duos praktinių ir teorinių žinių, kurias vėliau galėsiu panaudoti Lietuvoje. Mano manymu, patirtis niekada negali būti nenaudinga. Klausimas yra kitas – kaip tą praktiką naudingai panaudoti. Čia jau kiekvieno žmogaus sugebėjimas. Manyčiau, kad grįžęs į Lietuvą būsiu naudingas tiek advokatų kontorai, tiek privačiai kompanijai ar kokiai kitai netgi valstybinei institucijai.

Kokie Jūsų tikslai dabar?
Pagrindinis tikslas yra sugrįžti į darbą po atostogų Lietuvoje. Tapti dar naudingesniu žmogumi savo komandai nei buvau prieš tai. Žinoma, gilinti teisės žinias, nes to čia aš ir atvažiavau. Trumpai tariant, tikslai išlieka tie patys – žinios, o pinigai, kaip ir kiekvienas dalykas, ateina savu laiku.
Kas yra Jūsų gyvenimo herojai, kitaip tariant – žmonės, kuriais žavitės, sekate?
Neturiu konkretaus herojaus ar žmogaus, kuriuo seku ar norėčiau būti. Lygiai taip pat nesivadovauju jokia sėkmės formule. Aš manau, kad svarbiausia gyvenime yra niekada nepasiduoti, ir jei tu tikrai kažko norėsi, visada tai galėsi pasiekti. Galėčiau paminėti Michaelą Jordaną, Steve’ą Jobsą su Steve’u Wozniaku, ar tą patį Baracką Obamą. Jie tikriausiai padarė daug daugiau klaidų, nei kiekvienas iš mūsų, tačiau nepasidavė ir ėjo tolyn.

Niekada nepasiduok, koncentruokis ties gerais dalykais ir būk laimingas, apsupk save tarp gerų ir protingų žmonių – manau, tai kelias į sėkmę bet kurioje srityje.

Deval Kulshrestha nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus