Universitete vyko Energetinio saugumo tyrimų centro seminaras

Sausio 10 d., antradienį, VDU vyko seminaras „Lietuvos ypatingos svarbos struktūrų vertinimas“, kurio metu buvo aptartos Europos ir Lietuvos energetikos ypatingos svarbos infrastruktūros objektų vertinimo problemos ir saugumo užtikrinimo reikalavimai. Taip pat buvo apžvelgtos ir su šiais klausimais susijusios kitų pasaulio šalių vertinimo ir saugumo užtikrinimo programos. Seminarą surengė Energetinio saugumo tyrimų centras – jungtinis Vytauto Didžiojo universiteto ir Lietuvos energetikos instituto padalinys.

Seminare dėmesys buvo skirtas Europos ypatingos svarbos infrastruktūros objektams. Dar 2008 m. ES parengė direktyvą dėl jų nustatymo ir būtinybės gerinti jų apsaugą, o po šios direktyvos perkėlimo į Lietuvos nacionalinę teisę pernai rugpjūtį, dabar prasidėjo šių objektų nustatymas ir vertinimas mūsų šalyje. Seminaro metu pristatyta, kokiais kriterijais yra remiamasi identifikuojant ypatingos svarbos objektus, kokios yra nustatymo procedūros,  kaip turi būti užtikrinta šių objektų apsauga ir kokios vertinimo metodikos naudojamos Europoje ir pasaulyje.

VDU Energetinio saugumo tyrimų centro vadovas prof. Juozas Augutis teigė, kad seminaras pavyko, užsimezgė dialogas tarp mokslininkų ir atsakingų ministerijų atstovų. Tikėtina, kad tai paskatins Energetinio saugumo centro mokslininkus kurti Lietuvos ypatingos svarbos infrastruktūrų, tokių kaip energetikos objektai, transporto sistemos, informacinių technologijų tinklai ir pan., galimų sutrikimų,  tarpusavio įtakos ir gedimų pasekmių vertinimo metodiką, kuri būtų naudojama tiek Lietuvoje, tiek kaimyninėse šalyse.

Seminare dalyvavo Ministro pirmininko tarnybos, Energetikos ministerijos, Energetinio saugumo centro, Lietuvos energetikos instituto, Vytauto Didžiojo universiteto atstovai.