Universitete pristatyta prof. Z. Baumano knyga „Vartojamas gyvenimas“ (VIDEO)

2975

Rugsėjo 30 d. Vytauto Didžiojo universiteto Istorijos menėje vyko VDU garbės daktaro, vieno iškiliausių pasaulio socialinių teoretikų – profesoriaus Zygmunto Baumano knygos „Vartojamas gyvenimas“ (angl. „Consuming Life“) sutiktuvės. Knygos pristatyme dalyvavo ir šiltų žodžių knygos autoriui negailėjo Europos Parlamento narys prof. Leonidas Donskis, „Apostrofos“ leidyklos direktorė Giedrė Kadžiulytė, knygos vertėjas, filosofijos daktaras Kęstutis Kirtiklis, VDU bendruomenės nariai.

Knygos pristatyme profesorius L. Donskis, kuris, beje, šiai knygai parašė baigiamąjį straipsnį, nuoširdžiai pasidžiaugė, kad tai jau trečioji Z. Baumano knyga, kuri yra išversta į lietuvių kalbą ir pridūrė, kad Lietuva patenka į tų šalių gretas, kurios taip gausiai verčia Z. Baumano kūrybą.

L. Donskis pripažino, kad nėra lengva kalbėti apie Z. Baumaną, nes tai yra jo artimas bičiulis, kūrybinis partneris, įkvėpėjas ir mokytojas. Anot profesoriaus, Z. Baumanas – gyvasis klasikas, kurį sunku klasifikuoti, įsprausti į aiškią formą, nes Z. Baumanas yra pats pasiūlęs savo klasifikacinę sistemą. „Būtų bergždžias reikalas Z. Baumaną įvardinti kaip metodų žmogų ir jį klasifikuoti. Manau, jis yra sąmoningai apsisprendęs būti vadinamas eklektiku ir visiškai to nebijo“, – sakė L. Donskis.

„Z. Baumanas atrado kasdienybę, jo sociologija ėmė skverbtis į kasdieninį žmogaus gyvenimą. Z. Baumano temos – tai intymi žmogaus patirtis. Z. Baumanas niekada nerašė didžiųjų biografijų, niekada nekalbėjo apie didžiąsias pasaulio personas. Jis kalba apie mažojo žmogaus likimą mūsų dienomis. Tai leidžia Z. Baumaną įrašyti į didžiųjų kairiųjų teoretikų tarpą, kuriems svarbiausia – ne pasaulio galingieji, ne klasikai, o mažasis žmogus“, – kalbėjo profesorius.

Profesoriaus teigimu, laviravimas tarp įvairų diskursų – Z. Baumano didmeistrystės bruožas. Jo knygoje pereinama nuo aukštosios sociologinės teorijos temų į kasdieninius dalykus. Jis prabyla apie laikraščių skelbimus, SMS žinutes, analizuoja „Facebook“ komentarus, reklamos skelbimus, įvairias klišes ir visa tai netikėtai įpina į aukštąją sociologiją.

L. Donskis pasidžiaugė, kad Z. Baumano kūryba yra verčiama į lietuvių kalbą, kad yra mylimas jaunų žmonių tarpe. „Z. Baumanas yra ypatingas, nes  rašo ir kalba kitaip. Kitoks kalbėjimas pasauliui yra labai svarbus ir labai reikalingas“, – knygos sutiktuvėse kalbėjo L. Donskis.

„Jeigu, pavyzdžiui, mokiniams tektų paaiškinti kuo ypatingas šis mąstytojas, aš jiems atsakyčiau: įsivaizduokite kokį nors garsų mąstytoją, filosofą. Turbūt jūs sakysite, kad jis yra kiek atitrūkęs žmogus, kuriam niekas nerūpi. Tada įsivaizduokite visišką priešingybę – tai mąstytojas, kuriam rūpi kasdienybė ir realūs žmonės. Begalinis jautrumas detalei, visiškas neatitrūkimas nuo žmonių, gebėjimas paversti sudėtingą temą šiltu, elegantišku pasakojimu, kurį lydi šypsenos – tai yra Z. Baumanas“, – sakė L. Donskis.

Profesorius taip pat džiaugėsi tardamas šiuos žodžius: „Esu labai laimingas, kad Vytauto Didžiojo universitetas žengė tokį kilnų, aristokratišką žingsnį pasirinkdamas Z. Baumaną garbės daktaru. Tai siunčia žinią, kokius žmones mes atpažįstame savo kelrode žvaigžde intelektualiniame ir akademiniame gyvenime“.  

Knygos sutiktuvėse „Apostrofos“ leidyklos direktorė Giedrė Kadžiulytė džiaugėsi, kad Z. Baumano knygos yra populiarios ne tik akademiniame sluoksnyje, bet plačiojoje visuomenėje, kad sociologą cituoja bei jo mintimis remiasi įvairiausi pranešėjai bei žiniasklaida pačiose netikėčiausiose vietose.

„Paėmęs vieną rakursą, vieną pjūvį, Z. Baumanas sugeba skaitytojui atverti akis ir viską sustatyti į vietas. Tuomet viskas pasidaro labai aišku“, – sakė G. Kadžiulytė. „Tai puikus autorius, kuris padės mums susikalbėti tarpusavyje ir surasti atsakymus į daugelį klausimų“, – pridūrė leidėja.

Leidyklos vadovė pažymėjo, kad „Apostrofa“ – nedidelė leidykla, išleidžianti 10 knygų per metus. Faktas, kad leidykloje yra išleistos jau trys vieno autoriaus knygos, leidžia teigti, kad Z. Baumanas yra leidyklos veidas. Leidėja pažadėjo, jog nesustos ties Z. Baumano knyga „Vartojamas gyvenimas“. „Leisime Z. Baumano knygas ir toliau. Nors jo pasivyti yra neįmanoma, nes autorius parašo mažiausiai po vieną knygą per metus. Šiais metais buvau nustebinta, 2011 m. „Polity“ leidyklos kataloge pamačiusi anonsuojamas net dvi naujas Z. Baumano knygas – „Collateral Damage. Social Inequalities in a Global Age” ir „Culture in a Liquid Modern World“, – pasakojo leidėja.

Tuo tarpu knygos vertėjas Kęstutis Kirtiklis, pasakodamas apie patirtį verčiant Z. Baumano knygą, pažymėjo, kad Z. Baumano kūrybą galima skaityti bent pora kardinaliai priešingų strategijų. Visų pirma, Z. Baumaną galima skaityti kaip didįjį šiuolaikinės visuomenės kritiką įvairiomis prasmėmis, kaip žmogų, kuris atvirai kalba ir analizuoja tai, kas vyksta. Iš kitos pusės, jį galima skaityti ir kaip šiuolaikinės vadybos vadovėlį – čia galima rasti rinkodaros, ryšių su visuomene aspektų.

Anot K. Kirtiklio, Z. Baumano knygoje sudėtas platus, daugialypis gyvenimas. Kalbėdamas apie vertimo patirtį, vertėjas pasakojo, kad Z. Baumanas rašo metaforomis, kurios yra labai vaizdingos. „Kaip vertėjas tu netrukus suvoki, kad tarp lietuvių ir anglų kalbos yra milžiniškas plyšys, kad lietuvių kalboje nėra tam tikrų atitikmenų pojūčiams išreikšti“, – sakė vertėjas. „Susitikus su prof. Z. Baumanu, jis manęs paklausė: „Ar norėjote, kad verčiant Jus ištiktų staigi mirtis? Tai puikiai iliustruoja šios knygos vertimo patirtį“,– pasakojo knygos vertėjas.

Knygos sutiktuvėse mintimis apie Z. Baumaną pasidalino ir artima profesoriaus bičiulė literatūrologė, teatrologė ponia Irena Veisaitė. „Z. Baumanas ima paprastą atvejį, jį analizuoja ir atskleidžia visiškai naujus aspektus. Z. Baumanas man atvėrė naują gyvenimo periodą. Jis man atsakė į tiek daug klausimų, kad kai kuriuos dalykus ėmiau visai kitaip matyti. Kad ir skaudi holokausto tema. Jis nerašo apie jo baisumus, bet kalba, kodėl mums visiems reikia žinoti apie holokaustą. Jis kalba, kad kiekviename mūsų slypi potencialus holokausto vykdytojas ir susiklosčius tam tikroms aplinkybėms tai gali pasireikšti", – sakė ponia Irena Veisaitė. Ji pridūrė, kad yra du akademikų tipai. Vieni rašo savo kolegoms, kurie rodo savo erudiciją, o kita akademikų rūšis yra tie, kurie giliai mąsto ir nori, kad  jų mintys, atradimai pasiektų kuo platesnę auditoriją. Būtent toks yra Z. Baumanas. Esu Z. Baumaną įsimylėjusi – jis man padeda gyventi ir man padėjo atrasti labai daug dalykų“, – teigė ponia I. Veisaitė.

„Vartojamas gyvenimas“ – pirmoji Z. Baumano knyga, pasirodžiusi su VDU ženklu.
Vytauto Didžiojo universiteto Viešųjų ryšių prorektorė prof. Auksė Balčytienė pažymėjo, kad su Z. Baumano knyga VDU pradeda naują seriją, pavadinimu „Acta humana“, į kurią patenka humanistikos, socialinių mokslų leidiniai.

Kviečiame žiūrėti Kristijono Jakubsono (k. jakubsonas@vkt.vdu.lt) filmuotą knygos pristatymo renginį.

 

 

Kviečiame žiūrėti Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) ir Karolio Žagužausko fotoreportažą.  

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.