„Subtitruose“ – trisdešimt metų vienatvės kalnuose

1899

Gegužės 23 d., antradienį, 18 val. laikinojoje Kauno kino centro „Romuva“ salėje (Kęstučio g. 62) vyks „Subtitrų“ seansas. Jo metu bus rodomas naujausias režisieriaus Audrio Stonio kūrinys „Moteris ir ledynas“, kuris Vilniaus kino festivalyje „Kino pavasaris“ išrinktas geriausiu programos „Baltijos žvilgsnis“ filmu bei paskelbtas žiūroviškiausia šių metų lietuviška kino juosta. Po peržiūros vyks diskusija su A. Stoniu ir VDU Viešosios komunikacijos katedros vedėja profesore Kristina Juraite.

Itin kinematografiškoje kino juostoje pasakojama istorija apie Lietuvos mokslininkę Aušrą Revutaitę, kuri jau trisdešimt metų vienui viena gyvena Tian Šanio kalnuose Centrinėje Azijoje šalia Kazachstano, Kirgizijos ir Kinijos valstybių sienų. 3 500 metrų aukštyje virš jūros lygio jai draugiją palaiko tik šuo ir katinas. Aušra Revutaitė tyrinėja klimato pokyčius Tuiksiu ledyne dar nuo sovietmečio veikiančioje Glaciologijos stotyje. Ji labiausiai dievina vienatvę ir tylą, kurios neišvengiamai reikia kruopščiam darbui. Operatoriaus Audriaus Kemežio užfiksuoti didingos gamtos vaizdai ir archyvinė medžiaga atskleidžia Aušrą Revutaitę kasdien supančią aplinką ir suteikia bent šiek tiek informacijos apie jos pirmtakus. Nedaug kas pasikeitė per tiek metų.

„Kuo ilgiau ten buvau, tuo daugiau radau panašumų tarp moters ir ledyno. Takoskyra tarp jų vis mažėjo ir mažėjo. Paskui man pradėjo atrodyti, kad ne tik Aušra reaguoja į ledyno pokyčius, bet ir ledynas reaguoja į Aušrą. Jeigu ji ant mūsų supykdavo, prasidėdavo audra“, – pasakojo Audrius Stonys.

2014 metais Kazachstano Respublikos Geografijos institutas jos vardu pavadino vieną iš ledynų, pažymėdamas didžiulį indėlį į mokslą, pasiaukojimą ledynui ir tyrinėjimams. „Kažkur yra ledynas vardu Aušra Revutaitė. Man tai buvo simbolinis faktas. To nežinojau prieš pradėdamas filmą. Staiga paaiškėjo, kad moteris ir ledynas susiliejo į vieną“, – moters ir ledyno istoriją aptarė režisierius.

„Subtitrai“ kviečia prisiminti, kad lietuviškas kinas yra mūsų tapatybės dalis – jo  pasakojimai arčiausi mums tiek istorine, tiek psichologine prasme, padeda geriau pažinti save ir šalį, kurioje gyvename. Tikimasi, kad atviros diskusijos ir kritika prisidės prie pirmų tvirtesnių Lietuvos kino žingsnių ir sukurs dar geresnes sąlygas lietuviškai kūrybai.

„Subtitrų“ projektą organizuoja kino teatras „Romuva“ ir Vytauto Didžiojo universitetas.

Filmas bus rodomas lietuvių kalba su angliškais subtitrais.

Daugiau informacijos renginio socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.