Studentams – tarptautinės leidybos ekspertų paskaitos

1060

Spalio 7-9 d. VDU Viešosios komunikacijos bakalauro programos studentams intensyvų kursą apie tarptautinę leidybą skaito  Edinburgo Napier universiteto (ENU) Menų ir kūrybinių industrijų mokyklos Škotijos knygų leidybos centro profesorius ir direktorius Alistair McCleery bei tarptautinės leidybos vyr. konsultantas James McCall.

Šis jau antrasis ENU dirbančių kolegų vizitas Lietuvoje – numatomo ilgalaikio bendradarbiavimo pradžia tarp VDU ir vieno didžiausių Škotijos universitetų, garsėjančių savo aukšto lygio dizaino, fotografijos, televizijos, kino, žurnalistikos ir tarptautinės leidybos studijomis.

Pasak VDU viešųjų ryšių prorektorės, Viešosios komunikacijos katedros profesorės Auksės Balčytienės, britų patirtis įvairiose kūrybinių industrijų bei viešosios komunikacijos srityse, tokiose kaip leidyba, iš tiesų yra išskirtinė.

„Jungtinėje Karalystėje per kelis pastaruosius dešimtmečius jau spėjo užsimegzti unikalios kūrybinių industrijų veiklos tradicijos – ir čia verta kalbėti ne tik apie madą ir muziką, medijas ar reklamos industriją, įprastai linksniuojamas kaip tikrojo britiškojo kultūros eksporto atstoves. Net ir rečiau šiame skaitmeninimo amžiuje pastebimi spaudos, stiliaus ir leidybos dalykai gali būti tyrinėjami kaip viena komerciškai sėkmingiausių kūrybinių industrijų šakų, kurios nepalietė globali ekonominė krizė ir nepaveikė masinė internetizacija. Europiniai verslų sėkmės tyrimai kaip tik tai ir teigia: nei viena verslų sritis taip sėkmingai nepasinaudojo ekonominiu sunkmečiu kaip kūrybinės industrijos – būtent nišiniuose (leidybos, dizaino, stiliaus konsultavimo paslaugų) projektuose slypi neišnaudota kūrybos ir verslumo paslaptis“, – sakė A. Balčytienė.

Tris dienas vykstančio intensyvaus kurso metu VDU studentai susipažįsta su pasauline leidybos industrija, geriausiomis tarptautinių įmonių patirtimis bei praktiniais leidybinės virtuvės aspektais – nuo redakcinio darbo subtilybių, dizaino sprendimų iki projektų koordinavimo bei marketingo strategijų kūrimo. Diskutuojama ir apie leidybos tradicijas, jų kaitą bei iššūkius elektroninių medijų amžiuje.

Kursą skaitantys dėstytojai turi ne tik turtingą akademinę patirtį, bet ir yra tarptautinės leidybos ekspertai bei praktikai. Nuo 2011 m. Edinburgo Napier universiteto vykdoma vienerių metų trukmės Leidybos magistrantūros programa yra vienintelė tokia Didžiojoje Britanijoje, kurią akreditavo prestižinė Periodinės leidybos profesinio rengimo taryba (angl. Periodicals Training Council – PCT). Lyginant su kitų šalies universitetų siūlomomis panašiomis programomis, ši vertinama kaip labiausiai atitinkanti šių dienų sparčiai besikeičiančios rinkos poreikius.

Kaip sakė VDU Viešosios komunikacijos katedros vedėja dr. Aušra Vinciūnienė, artimiausioje ateityje planuojami net keli nauji kursai, kuriuos dėstytojai iš D. Britanijos skaitys VDU Viešosios komunikacijos bakalauro studentams. Programą baigę studentai gaus šių išklausytų kursų sertifikatą bei galės stoti į tarptautinės leidybos magistrantūrą Edinburgo Napier universitete.

„Nuo 2010 m. VDU vykdoma Viešosios komunikacijos bakalauro studijų programa yra viena populiariausių universitete bei visoje šalyje. Tai unikali programa Lietuvoje, apjungianti tris informacinio turinio kūrimo ir komunikacines veiklas, tokias kaip žurnalistika, viešieji ryšiai ir moderniosios leidybos praktikos. Ji iš tiesų sukurta taip, kad atspindėtų šių dienų realijas bei iššūkius jauniems specialistams kūrybiškai taikyti tarpdisciplininį universitetinį išsilavinimą įvairiose šiuolaikinės viešosios komunikacijos veiklos srityse ir informavimo aplinkose, kur viskas labai greitai keičiasi. Todėl šios programos specifika bei užmojai mus skatina į studentų parengimą įtraukti ne tik socialinius partnerius Lietuvoje, bet ir užmegzti ilgalaikius ryšius su geriausiomis Europos aukštosiomis mokyklomis bei visų trijų minėtų sričių ekspertais“, – pasakojo A. Vinciūnienė.

Pasak VDU prorektorės A. Balčytienės, partnerystė su škotų kuruojamomis studijų programomis ir komerciniais leidybos projektais, vykdomais Edinburgo Napier universitete, yra ne prabangos dalykas ar atsakas į studijų tarptautinimo užsakymus.

„Tiek mes, tiek mūsų kolegos Edinburge šią partnerystę mato kaip unikalią galimybę komercializuoti spaudos studijas plečiant skirtingose šalyse įžvelgiamomis verslo galimybėmis. Tokio pobūdžio studijų modulių nesiūlo nei vienas Baltijos šalių universitetas. Tad šios studijos bus patrauklios ne tik studentams, bet ir šio verslo praktikams“,  – pažymėjo A. Balčytienė.

VDU Viešosios komunikacijos katedra – 15 metų žurnalistikos bei komunikacijos studijų organizavimo patirtį turinti mokykla bei tarptautiniu mastu pripažintas šios srities mokslinių tyrimų centras Rytų ir Vidurio Europos regione. Be Viešosios komunikacijos bakalauro programos, katedroje jau daugiau kaip dešimtmetį organizuojamos dviejų magistrantūros programų –  Žurnalistikos ir medijų analizės (anglų kalba) bei Integruotos komunikacijosstudijos. Praėjusiais metais visas šias programas vertinusi tarptautinė ekspertų grupė joms skyrė aukščiausius įvertinimus bei akreditavo ateinantiems šešeriems metams. Daugiau informacijos teikiama katedros tinklalapyje.

Intensyvaus kurso programa

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.