loader image

Rytų partnerystė: 10 metų po Prahos viršūnių susitikimo

347

Gegužės 6 d., pirmadienį, 15 val., VDU mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23-311) vyks diskusija „Eastern Partnership: 10 Years after the Prague Summit“ („Rytų partnerystė: 10 metų po Prahos viršūnių susitikimo“).

Diskusijoje dalyvaus ekspertai: VDU Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto dekanas prof. Šarūnas Liekis, VDU Regionistikos katedros vedėja dr. Sima Rakutienė, Daniel Szeligowski (Lenkija), dr. Yuri Vdovenko (Ukraina). Renginį ves VDU Politologijos katedros vedėjas doc. dr. Andrzej Pukszto.

Rytų partnerystė (angl. Eastern Partnership) – Europos Sąjungos užsienio politikos iniciatyva, skirta spręsti klausimus, susijusius su ES ir jos rytinių kaimyninių valstybių – Armėnijos, Azerbaidžano, Baltarusijos, Gruzijos, Moldovos ir Ukrainos santykius. 2008 m. birželį Europos Vadovų Taryba paprašė Komisijos parengti pasiūlymą dėl Rytų partnerystės siekiant remti regioninį bendradarbiavimą ir stiprinti ES santykius su jos rytinėmis kaimynėmis. Rytų partnerystės politiką 2009 m. inicijavo Lenkija ir Švedija, netrukus po to, kai daugelis buvusių komunistinių centrinės Europos valstybių įstojo į ES, – kad pasiūlytų glaudesnius ryšius toliau į rytus esančioms jų kaimynėms. 2009 m. gegužės 7 d. Prahoje vykusiame Europos Sąjungos ir rytinių šalių valstybių vadovų susitikime buvo įsteigta Rytų partnerystė.

2019 m. gegužę bus minima Rytų partnerystės politikos 10 metų sukaktis, kuomet bus apibendrinti Rytų partnerystės pasiekimai, šalių partnerių ir ES narių požiūris į šią politiką, bus analizuojamos Rytų partnerystės plėtros gairės ateityje. Ar pagrindiniai ramsčiai, pvz., valstybės institucijų stiprinimas ir geras valdymas, ekonominis vystymasis, žmonių tarpusavio ryšių palaikymas yra tinkami?

Ar yra galimybė pasiekti Asociacijos susitarimus, taip pat apimančius ir išsamios bei visapusiškos laisvosios prekybos erdvės dalį (anglų k. – Association Agreements, including Deep and Comprehensive Free Trade Areas, AA/DCFTA)? Kokią reikšmę Rytų kaimynystės šalims turi šios Europos Sąjungos programos, tokios kaip „Erasmus+“, TAIEX, „Twinning“, Kaimynystės investicijų priemonės? Galiausiai, koks Rytų partnerystės pilietinės visuomenės forumo vaidmuo? Šiuos ir kitus klausimus ekspertai nagrinės diskusijoje.

Renginys vyks anglų kalba.

Renginio „Facebook“ puslapis

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.