loader image

Rektoriaus laiškas. Seimas pritarė trijų universitetų jungimuisi

1405 8

Gerbiami Vytauto Didžiojo universiteto bendruomenės nariai,

Laisvės gynėjų dieną, sausio 13-ąją, Lietuvos Respublikos Seimas pritarė, kad Lietuvos edukologijos universitetas (LEU) ir Aleksandro Stulginskio universitetas (ASU) būtų reorganizuojami prijungiant prie Vytauto Didžiojo universiteto (VDU).

Mielieji, dėkoju kiekvienam iš Jūsų. Ačiū! Mūsų gebėjimas susitelkti svarbiais momentais įrodo, kad artes liberales nėra tik studijų modelis, tai bendravimo kultūra. Pastarieji metai buvo išbandymų universitetų autonomija metas. Kai jau atrodydavo, kad viltis senka, Jūsų parama ir tikėjimas suteikdavo taip reikalingos stiprybės.

Dabar mūsų laukia kiti etapai, kuriuose Jūsų išminties pamokos bus ne mažiau svarbios ir aktualios. Turime užtikrinti, kad aukštojo mokslo kokybė nėra tik techniniai parametrai ar tušti žodžiai. Tikiu, kad universiteto kaip išminties ir mąstymo buveinės idėja ne tik išliks, bet ir taps dar aktualesnė.

Iki kovo 1 d. turime pateikti Seimui universitetų reorganizavimo planą ir sąlygas, taip pat naująjį Vytauto Didžiojo universiteto statutą. Seimo valdyba įpareigojama užsakyti nepriklausomą ekspertinį vertinimą dėl VDU, LEU ir ASU pateikto universitetų reorganizavimo plano ir sąlygų. Nutarta, kad Lietuvos edukologijos universitetui patikėtas valstybės nekilnojamasis turtas po reorganizavimo bus perduotas LR Vyriausybei.

Taigi, ilgai braižytas Lietuvos aukštojo mokslo žemėlapis įgijo aiškius kontūrus. Procesas nebuvo nei labai greitas, nei labai lengvas, tačiau tai nestebina, žinant, kokios apimties darbas yra reformuoti valstybei gyvybiškai svarbų sektorių. Delsti prabangos neturėjome, tačiau mums buvo svarbu ieškoti dialogo ir laikytis akademinės autonomijos principų. Neturime pasiduoti iliuzijai, jog universitetų skaičiaus pokytis savaime nulemia aukštojo mokslo ateitį. Rengiant pertvarkos planą daug emocijų išlieta dėl subordinacijos – ką prie ko jungsime, kas išlaikys garbingą universiteto statusą, kurie miestai liks akademiniais, o kurie jau nebe ir pan.

Daug diskutavome su partneriais, prestižiniais universitetais nuo Suomijos iki Pietų Korėjos, matome jų nueitą kelią ir išmoktas pamokas ten vykdytų reformų metu. Remdamiesi užsienio ir Lietuvos mokslininkų patirtimi parengėme projektą dėl VDU, LEU ir ASU integracijos į plačios aprėpties Vytauto Didžiojo universitetą, vykdantį mokslinius tyrimus ir studijas humanitarinių, socialinių, fizinių, menų, biomedicinos, technologijos ir žemės ūkio mokslų srityse.

Integracija atveria papildomas galimybes visų trijų universitetų bendruomenėms. Sujungę akademinį potencialą, konsolidavę infrastruktūros išteklius sudarysime galimybes efektyviai ir kokybiškai vykdyti visų sričių tyrimus ir studijas. VDU ir toliau vystys iki šiol turėtas studijas bei tyrimus humanitarinių, socialinių, menų, gamtos, fizinių ir technologijų mokslų kryptyse. Ypatingos sinergijos tikimės ir naujose srityse: bioekonomikoje, atsinaujinančioje ir alternatyviojoje energetikoje, inžineriniuose ir technologiniuose moksluose, taip pat klimato kaitos, aplinkos taršos ir informacinių technologijų žemės ūkyje tyrimuose.

Trejus metus dedame dideles pastangas reformuoti edukologijos sektorių. Bendradarbiaudami su Lietuvos, Talino (Estija), Turku (Suomija) ir Liucernos (Šveicarija) universitetų mokslininkais jau baigiame kurti naujos kartos mokytojų rengimo bei kvalifikacijos tobulinimo modelį, atitinkantį XXI a. poreikius ir lūkesčius. Jau š. m. rugsėjo 1-ąją pirmakursius pasitiksime Edukologijos akademijoje, kurioje bus vykdomos naujausiais tarptautiniais tyrimais grįstos studijos.

Atskiro aptarimo vertas siekis užtikrinti atitinkamas lėšas mokslininkų ir dėstytojų atlyginimams, tyrimams, studentų stipendijoms. Asmeniškai prisiimu atsakomybę dėti visas įmanomas pastangas, kad jau šiais metais VDU akademinio personalo atlyginimai būtų pakelti bent 20 proc. Dėl sumažėjusio pasikartojančių ir persidengiančių studijų programų skaičiaus (beveik 40 proc.), optimizavus visų trijų universitetų ūkio ir personalo sritis, kasmet iki 2022 m. sutaupysime po 4 mln. eurų. Tai reiškia, kad turėsime didesnes galimybes didinti tyrimams skirtas lėšas. Ne mažiau svarbus yra studentų stipendijų klausimas: jos neišvengiamai turi būti didinamos, kad studentai galėtų daugiau dėmesio skirti studijoms, o ne darbo paieškoms.

Pagarbiai

VDU rektorius prof. Juozas Augutis

Komentarai

Susidomėjęs

O kaip tie žmonės, kurie tik pradėjo dirbti VDU arba dirba 15-20 metų jame? Kaip ta, net neminima "bendruomenės" dalis, kuri dirba projektinėse, tarptautinėse, žmogiškųjų resursų, studijų ir pan tarnybose? Asmenys, su aukštaisiais išsilavinimais, kalbantys 3-4 užsienio kalbomis, esantys pirmi priimant svečius, studentus, interesantus- kodėl jie niekada nebūna svarbūs?

VDU

Svarbus ir vertinamas yra kiekvienas bendruomenės narys. Šių metų biudžete LR Seimas ir LR Vyriausybė numato skirti papildomas lėšas mokslininkų ir dėstytojų atlyginimams. Nors institucijos ir nenumato šiemet skirti finansinių resursų neakademinio personalo atlyginimų didinimui, šiam tikslui ieškoma vidinių išteklių.

Andrius

Susidomėjusiam: nereikia susikiršinti VDU viduje, bet vis gi norėčiau priminti, kad Universitetas pirmiausia yra mokslas ir studijos. Yra nenormali situacija, kai neakademinis personalas procentaliai viršija akademinį. Ir dar labiau nenormali, kai neakademinio personalo atlyginimai viršija, tarkim, docento atlyginimą. Būtų gerai, turėti lentelę su atlyginimų duomenimis, tuomet paaiškėtų visi netolygumai ir disproporcijos. Prašau suprasti, aš manau, kad visų mūsų algos yra begėdiškai žemos ir ši - atlyginimų - sritis yra labai apleista.

Anonimas

Kas laukia studentų, studijuojančių VDU Vilniuje? Ar ir šiais metais vykdysite studijas Vilniuje?

VDU

Šiuo metu VDU studentams, studijuojantiems Vilniuje, bus sudarytos galimybės baigti studijas sostinėje.

Arnoldas

kurkit vieną Kauno universitetą - ir pavadinkit jį VDU. tik reikia įkalbėt KTU. Užteks Kaunui vieno- ir stipraus universiteto. Labai linkiu mokytis iš skandinavų patirties.

dirbanti VDU

Labai įdomu, kokiu būdu bus sutaupomi tie minėti keturi milijonai eurų? Jeigu programos persidengia, ir persidengia dalis su jais susijusių darbuotojų, ar jungimo metu bus taupoma jų darbo vietos sąskaita? Manau, jog kiekvienas universitetas turi savitą filosofiją ir istoriją, savitą žmonių kontingentą. Sujungus bendruomenes, ar susijungs vertybės? Mane tai verčia susimąstyti...

Teisės studentė

Ar VDU pavadinimas ir pasiliks? Ar dabar studijuojantys studentai gaus diplomą VDU? Ar pavadinimas keisis ir diplomą jau gausime nebe Vytauto Didžiojo Universiteto? (Aktualu dabar ll-ojo kurso studentei, kuriai iki teisės mokslų baigimo liko dar 3metai)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.