Netekome profesoriaus Kazio Almeno

1649

Spalio 7 dieną, eidamas 83-iuosius metus, mirė rašytojas, fizikas, aktyvus išeivijos „Santaros-Šviesos“ judėjimo narys, Vytauto Didžiojo universiteto garbės daktaras, buvęs Atkuriamojo Senato ir Tarybos narys, profesorius Kazys Almenas. Universiteto bendruomenė reiškia didelę užuojautą artimiesiems, draugams ir kolegoms.

Šviesios atminties mokslininkas visada buvo aktyvus Vytauto Didžiojo universiteto bendruomenės narys bei išeivijos renginių dalyvis bei organizatorius. Vienas paskutinių profesoriaus apsilankymų universitete vyko minint Prezidento Valdo Adamkaus 90 metų jubiliejų. Tuomet su svečiais, bičiuliais ir kolegomis K. Almenas dalijosi prisiminimais apie Atkuriamojo Senato narių pilietinę pareigą ir atsakomybę, atkuriant universitetą bei formuojant naują aukštojo mokslo židinį Lietuvoje.

Profesorius gimė 1935 m. balandžio 11 d. Lietuvoje, Šiaulių apskrityje, Gruzdžiuose. 1944 m. su tėvais pasitraukė į Vokietiją, 1949 m. persikėlė į JAV. 1957 m. baigė Nebraskos universitetą, 1968 m. Varšuvoje apgynė daktaro disertaciją. Nuo 1969 m. – Merilendo universiteto profesorius.

Po Nepriklausomybės atkūrimo grįžęs į Lietuvą, K. Almenas buvo vienas pirmųjų išeivijos mokslininkų, prisidėjusių prie Ignalinos Atominės jėgainės saugaus darbo užtikrinimo. Jo iniciatyva 1992 metais buvo įkurta Ignalinos saugos analizės grupė, kurios pagrindinis uždavinys buvo suburti Lietuvos mokslininkus, galinčius vykdyti Ignalinos AE saugos vertinimus ir analizes. K. Almeno dėka šios grupės mokslininkai turėjo galimybę stažuotis JAV, Švedijos, Japonijos, Vokietijos, TATENA ir kituose tarptautiniuose branduolinių tyrimų centruose. Jo veikla užtikrinant Ignalinos AE saugumą 2005 m. buvo įvertinta Lietuvos mokslo premija.

Santarietis taip pat įkūrė leidyklą „Literrae universitatis“ bei dirbo Energetikos institute.

Prof. K. Almenas buvo Vytauto Didžiojo universiteto Atkuriamojo Senato narys, universitete organizavo vadovėlių aukštosioms mokyklos vertimą ir leidybą. 2008–2010 m. ėjo VDU Tarybos nario pareigas. Minint 25-uosius atkurtojo VDU gyvavimo metus, 2013 metų birželio 12 d. prof. K. Almenui suteiktas VDU garbės daktaro vardas.

Vaizdo įrašas ir akimirkos iš gabės daktaro vardo suteikimo ceremonijos:

Išeivijos visuomeninės politinės „Santaros-Šviesos“ federacijos narys buvo vienas iš Valdovų rūmų paramos fondo steigėjų ir nuotykinių romanų apie Lietuvos praeitį „Skomanto“ serijos organizatorius bei vienas autorių. Profesorius kaip rašytojas diasporos kontekste priskiriamas „tyliųjų kartai“, o lietuvių literatūrologų vadinamas „perskeltos literatūros“ atstovu. Rašytojo išeiviškoji patirtis suponavo patriotinę ir edukacinę kūrinių potekstę bei „autinės kultūros tvermės teorijos“ kūrimą ir plėtojimą. K. Almeno kūriniuose vaizduojama amerikiečių ir lietuvių išeivių buities kasdienybė, jaunų žmonių tarpusavio santykiai. K. Almenas parašė istorinių, detektyvinių romanų.

Atsisveikinimas su profesoriumi, bičiuliu, santariečiu, rašytoju, fiziku vyks antradienį, spalio 10 d., 16 val., Vilniuje, Bernardinu bažnyčioje. Šv. Mišias aukos kunigas A. Saulaitis.

Šeima prašo vietoj gėlių paaukoti Pal. kunigo M. Sopočkos hospisui.

Urna su velionio palaikais bus palaidota jo tėviškėje.

VDU garbės daktaro, profesoriaus Kazio Almeno ir VDU docento Ryčio Zemkausko pokalbis apie mokslą ir literatūrą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.