Prof. Zigmuntui Kiaupai skirta Lietuvos mokslo premija

1448

Vasario 7 d. VDU Senato pirmininkui ir Istorijos katedros profesoriui Zigmuntui Kiaupai paskirta Lietuvos mokslo premija humanitarinių ir socialinių mokslų sekcijoje.

Komisijos sprendimu, premija prof. Z. Kiaupai buvo skirta už darbų ciklą „Lietuvos istorijos sintezės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestų tyrimai (1998–2011)“.

Humanitarinių ir socialinių mokslų sekcijos pirmininkė Giedrė Mickūnaitė pabrėžė, kad prof. Z. Kiaupos darbai turi didelę reikšmę Lietuvos švietimo sistemai. „Z. Kiaupos studijos padėjo suformuoti, naujai permąstyti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės koncepciją, atsiriboti nuo tos romantinės didžiųjų kunigaikščių Lietuvos“, – ketvirtadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė G. Mickūnaitė.

Iš viso buvo paskirtos šešios mokslo premijos. Dar vieną premiją humanitarinių ir socialinių mokslų sekcijoje laimėjo psichologė Rita Žukauskienė už darbų ciklą „Lietuvos vaikų, paauglių ir suaugusiųjų psichologinės gerovės tyrimai (1997–2011)“. Kitos premijos buvo skirtos fizinių mokslų ir biomedicinos bei žemės ūkio mokslų srityse.

Apie prof. Zigmuntą Kiaupą

Profesorius Z. Kiaupa yra vienas labiausiai nusipelniusių Lietuvos istorijos bei LDK miestų istorijos tyrėjų ir puoselėtojų. Išskirtinė Zigmunto Kiaupos mokslinės veiklos sritis – Lietuvos istorijos sintezės, kurios pastarųjų 15 metų perspektyvoje sulaukė keliolikos pakartotinių leidimų bei vertimų užsienio kalbomis.

Aktyvios mokslininko karjeros metais Z. Kiaupa paskelbė per 150 mokslinių straipsnių Lietuvos, Vokietijos, Lenkijos, Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos ir kitų šalių mokslinėje spaudoje, kurių beveik pusė yra skirti LDK miestų tyrimams, o daugiau nei penktadalis visų tyrimų skirti įvairiems Kauno miesto ir regiono tyrinėjimams.

2012 m. buvo paskelbti akademinės istorikų bendruomenės atstovų organizuotų rinkimų rezultatai, kuriuose prof. Z. Kiaupa buvo pripažintas geriausiu šio dešimtmečio istoriku.

VDU prof. Zigmunto Kiaupos indėlis į Lietuvos istorijos ir LDK miestų tyrimus yra itin svarus ir reikšmingas. Vertinant visą profesoriaus mokslinę karjerą matyti, jog Z. Kiaupa yra ypatingos erudicijos, kompetencijos ir reto mokslinio pajėgumo tyrinėtojas, gebantis reprezentuoti atliktus visos Lietuvos istorijos tyrimus, formuoti Lietuvos praeities įvaizdį tarptautinėje erdvėje, revizuoti įsisenėjusius stereotipus ir klišes, daryti konstruktyvią įtaką Lietuvos ir užsienio akademiniam diskursui, siūlyti naujas teorines bei metodologines prieigas periodizuojant Lietuvos istorijos raidą.

Intensyvi profesoriaus mokslinė veikla neatsiejama ir nuo nuolatinės, atviros ir betarpiškos mokslinės diskusijos, idėjų generavimo ir naujų tyrimo krypčių paieškos. Kasdienis darbas vyr. redaktoriaus pareigose („Lietuvos istorijos metraštis“, „Kauno istorijos metraštis“), bendradarbiavimas rengiant šaltinių publikacijas ir kitus leidinius („Lietuvos miestų istorijos šaltiniai“) bei mokslines konferencijas ir istorijos tyrinėtojų ugdymas moksliniam darbui reprezentuoja šį mokslininką kaip vieną iškiliausių ir kompetentingiausių pastarojo dešimtmečio istorikų, neabejotinai suformavusių savo istoriografijos mokyklą ir gausų būrį sekėjų. 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.