Prof. Zenono Rekašiaus stipendija sugrįžo į VDU

203

Birželio 21 d. Vytauto Didžiojo universitete iškilmingai įteikta penktoji prof. Zenono Rekašiaus stipendija. Šiais metais ji skirta VDU Viešosios komunikacijos bakalauro programos ketvirtakursei Rasitai Kunikauskaitei už baigiamąjį darbą „Socialinių tinklų kuriamo pasaulio pavojai ir pagundos: ką apie tai kalba žurnalistai?“.

Zenono Rekašiaus (1928-2011) atminimui įsteigtas vardinis fondas, kuriam atstovauja p. Aldona Rekašienė ir JAV veikiantis Lietuvių fondas, skiria stipendijas gabiems, gerai besimokantiems Lietuvos aukštųjų mokyklų studentams, studijuojantiems žurnalistiką. Nuo 2015 m. 1000 JAV dolerių dydžio stipendija kasmet teikiama Vilniaus universiteto arba Vytauto Didžiojo universiteto studentams už studijų pasiekimus.

Zenonas Rekašius buvo garsus JAV lietuvių išeivijos žurnalistas, liberalios minties mėnraščio „Akiračiai“ įkūrėjas ir redaktorius, aktyvus „Santaros-Šviesos“ veikėjas, Lietuvos puoselėtojas ir patriotas.

,,Publicistas savo straipsniuose įrodinėjo, kad tarp išeivijos ir sovietų okupuotos Lietuvos reikia statyti tiltus, kad Vakarus nuo Rytų skiriančią geležinę uždangą reikia ne stiprinti, o griauti. Z. Rekašius teigė, jog visada reikia skelbti tai, kas šviesiam protui atrodo tiesa, ir ne aklai neigti, o greičiau pripažinti savo klaidas. Ypač svarbu kritikuoti ne vien svetimus, bet pirmiausia – save ir savo draugus, nes klaidų gali daryti visi. Z. Rekašius buvo vienas iš nedaugelio išeivijos žurnalistų, raginusių rašyti sąžiningai: jis buvo garbingos žiniasklaidos atstovas“, – atsiminimais apie Zenoną Rekašių dalinasi VDU garbės daktaras, Viešosios komunikacijos katedros profesorius ir žurnalistas Mykolas Drunga.

Šių metų Z. Rekašiaus stipendijos laimėtoja Rasita Kunikauskaitė džiaugiasi Viešosios komunikacijos studijomis, nes jos davė platesnį pasaulio suvokimą. Jos teigimu, svarbu, kad buvo mokomasi ne tik specialybinių, bet ir įvairių kitų dalykų, pavyzdžiui, architektūros ar astronomijos. ,,Žvelgiant į darbo rinką, universitetas davė ne tik pagrindus tapti žurnaliste, kuria jau beveik metus dirbu portale „Kas vyksta Kaune“, bet ir galimybę tapti viešųjų ryšių ar marketingo specialiste, – savo įspūdžiais dalijasi R. Kunikauskaitė. – Esu dėkinga universitetui už visų progų suteikimą studijuoti norimas kalbas, taip pat pagilinau ne ne tik anglų kalbos žinias, bet ir išmokau vieną gražiausių pasaulyje kalbų – prancūzų“.

Pasak Viešosios komunikacijos absolventės, žurnalistika yra didelė galia, kurią reikia naudoti itin atsakingai. „Ne paslaptis, kad dėl žurnalistų aktyvumo uždaromi verslai, atleidžiami darbuotojai, išaiškinami netikslumai ir nusikaltimai. Tai, kas nepraslysta pro žurnalisto akį, tampa galingu ginklu, tad jį reikia naudoti itin teisingai. Ši specialybė aštrina žmogaus liežuvį, skatina niekada nesustoti tobulėti ir kurti“, – pastebi žurnalistė ir stipendijos laureatė.

VDU Viešosios komunikacijos katedros vedėja prof. Kristina Juraitė dėkoja Zenono Rekašiaus šeimai ir Lietuvių fondui už jaunosios žurnalistų kartos skatinimą ir profesionalios žurnalistikos kultūros Lietuvoje stiprinimą. „Pasaulyje, kuriame tiek daug melo ir netiesos, žurnalistika tampa demokratinės visuomenės išlikimo garantu. Būtent žurnalistams tenka didelė atsakomybė, ieškant tiesos, ginant demokratinės ir pliuralistinės visuomenės vertybes. Svarbu, kad geros žurnalistikos tradicijos būtų puoselėjamos ir ateityje“, – Z. Rekašiaus stipendijos įteikimo metu žurnalistikos misiją akcentavo prof. K. Juraitė.

2015 m. pirmoji Zenono Rekašiaus stipendija buvo įteikta VDU Žurnalistikos ir medijų analizės magistrantui Augustinui Šemeliui, 2017-aisiais ja buvo apdovanota Viešosios komunikacijos bakalauro studentė Vytautė Merkytė. 2016 ir 2018 metais stipendija suteikta Vilniaus universiteto žurnalistikos studentams.

Jungtinėse Amerikos Valstijose veikiantis Lietuvių fondas (LF) per visą fondo gyvavimo laikotarpį lietuviškai veiklai užsienyje ir Lietuvoje paskyrė 20 mln. JAV dolerių. Ši organizacija daug prisidėjo prie lietuviškos kultūros ir lietuvybės išlaikymo ir jos puoselėjimo. Fondas yra svarbus lietuviškos veiklos variklis, be kurio sunku būtų įsivaizduoti lietuvybės klestėjimą išeivijoje. Jau daugiau nei penkiasdešimt metų LF remia lituanistinį švietimą, kultūrą, lietuvišką spaudą ir archyvus, visuomeninę veiklą, vasaros stovyklas ir aukštosiose mokyklose studijuojantį lietuvių jaunimą. Visa tai pavyko pasiekti LF narių ir aukotojų dosnumo dėka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.