Prof. R. Raud: „VDU – bene geriausiai Lietuvoje pasiruošęs vykdyti universiteto misiją“

2183

Vasario 14 d. universiteto 90-mečio sukakties iškilmių metu VDU garbės daktaro regalijos bus įteiktos prof. Rein Raud – Estijos mokslininkui, rašytojui, VDU Tarybos nariui. Šis puikiai lietuviškai kalbantis Talino universiteto profesorius pasidalino mintimis apie universitetus, jų reformas, autonomiją ir, žinoma, VDU.

Prof. R. Raud pripažįsta, kad prieš 90 metų Kaune įkurtas Lietuvos universitetas – tuo metu vienintelė aukštoji mokykla visoje šalyje – turi didelę istorinę reikšmę, kurią tik patvirtina daugybė išugdytų intelektualų. „Be abejo, istoriškai VDU svarbus kaip pagrindinis tarpukario Lietuvos aukštojo lavinimo centras, kuris Kaune palaikė intelektualinį klimatą“, – sakė VDU garbės daktaras.

Atsigręžęs į dabartį, pašnekovas atskleidė manąs, kad VDU ir šiandien yra ypatingas universitetas, ne tik išsiskiriantis šalies kontekste, bet ir paisantis sektinų tendencijų, kurioms derėtų paplisti visame pasaulyje: „Universitetas turi ne auginti, o padėti augti patiems – ne tik specialistams, bet ir žmonėms ir piliečiams. Tam ypač svarbu palaikyti laisvą intelektualinę atmosferą, nuomonių pliuralizmą, demokratinio vadovavimo principus. Manau, kad VDU yra bene geriausiai šią misiją vykdyti pasiruošęs Lietuvos universitetas“, – prof. R. Raud negailėjo gražių žodžių jubiliejų netrukus minėsiančiai aukštajai mokyklai.

Šio liberaliųjų menų universiteto sėkmės paslapties toli ieškoti nereikia – VDU suteikia įvairiapusišką, plataus profilio išsilavinimą, čia neapsiribojama siauromis, specializuotomis studijomis. „Būtent tokia sistema padeda kiekvienai asmenybei išsivystyti ir suderinti individualų talentą su konkrečios profesijos reikalavimais. Universitetas sėkmingas tada, kai jo absolventai savo žiniomis ir požiūriais tarpusavyje skiriasi tiek pat, kiek jie skyrėsi prieš įstojant – kitaip neįmanomas vaisingas ir kompetentingas dialogas, kuris būtinas šalies ir visuomenės vystymuisi“, – paaiškino aktyvus visuomenės veikėjas iš Estijos.

Lietuvos viešajame diskurse netylant kalboms apie aukštojo mokslo reformas, pasiteiravome buvusio Talino universiteto rektoriaus nuomonės apie ketinimus Vilniuje ir Kaune palikti tik du universitetus. „Manau, kad tai tik gilintų biurokratizmą. Nebeliktų dialogo ir gyvos konkurencijos tarp minties centrų, o jaunimas tikriausiai „balsuotų kojomis“ – vis daugiau gerų studentų savo studijų vietą rinktųsi ten, kur yra iš ko pasirinkti“, – R. Raud išreiškė nepritarimą planuojamiems pertvarkymams, pranašaudamas dar didesnius jaunų lietuvių emigracijos mastus.

Pasak VDU garbės daktaro, valdžios institucijų kišimasis į aukštųjų mokyklų veiklą apskritai atneša daugiau žalos nei naudos. „Valstybė turi pasitikėti savo universitetais. Juk galima sakyti, kad universitetuose susikaupia aukščiausia šalies intelektualinė kompetencija. Universitetai geriausiai vykdo savo užduotis tada, kai jiems niekas netrukdo to daryti“, –  sakė R. Raud.

Sveikindamas VDU skambios sukakties proga, Talino universiteto prof. R. Raud linkėjo jam sėkmės, atsparumo ir tolesnio stiprėjimo tarptautiškumo srityje. Vasario 14-ąją vyksiančių iškilmių metu garbingas apdovanojimas bus įteiktas ne tik jam, bet ir VDU Vokiečių ir prancūzų filologijos katedros profesorei Viktorijai Skrupskelytei, kuri bus apdovanota VDU garbės profesorės regalijomis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.