Prof. A. Butkaus paskaitoje – Lietuvos valstybingumo interpretacijos

580

VDU Lituanistikos katedra ir Letonikos centras kviečia į prof. Alvydo Butkaus paskaitą „Lietuvos valstybingumo formos ir jų interpretacijos“, kuri vyks gegužės 2 d., trečiadienį, 11 val. VDU daugiafunkciame mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23,  312 aud.).

Balandžio 23 d. Daugpilio universiteto (Latvija) Senatas nutarė suteikti Daugpilio universiteto Garbės daktaro vardą Vytauto Didžiojo Universiteto (VDU) Lituanistikos katedros profesoriui, habilituotam mokslų daktarui, Letonikos centro įkūrėjui ir vadovui, asociacijos „Lietuvos ir Latvijos forumas“ pirmininkui Alvydui Butkui.

Lietuvos valdovų titulatūrai vartoti keli daiktavardžiai. Iš jų žodis viešpats įsitvirtino religinėje literatūroje (kaip lotynų dominus, anglų lord, latvių kungs, rusų господь), o valdovams tituluoti imta vartoti skolinius karalius, kunigas (tiksliau, jo vedinys kunigaikštis).

Lietuvių istoriografijoje priimta teigti, jog karaliumi tituluoti galima tik krikštytus ir karūnuotus valdovus, todėl Mindaugas esą iki karūnacijos laikytinas kunigaikščiu, o jo valdyta Lietuva – kunigaikštija, po karūnacijos jis tapęs karaliumi (Lietuva atitinkamai – karalyste), o po Mindaugo mirties valstybė vėl virtusi kunigaikštyste (jos valdovai – kunigaikščiai).

Paskaitoje keliama mintis, kad iki Krėvos akto Lietuva laikytina karalyste, nepriklausomai nuo to, ar jos valdovai krikštyti, ar ne. Motyvuota tuo, jog karaliaus ir kunigaikščio leksiniai apibrėžimai skiriasi: karalius valdo valstybę, o kunigaikštis – tik kokią nors sritį ar regioną. Be to, skiriasi ir jų subordinacija: kunigaikštis paprastai yra kurio nors karaliaus vasalas, o iki Krėvos akto (1385) Lietuvos valdovai nebuvo kieno nors vasalai. Pats terminas Magnus Ducatus Lithuaniae (Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė) dokumentuose pasirodo tik XV a. pradžioje, kai Lietuvos valdovai, pradedant Skirgaila ar Vytautu, jau buvo Lenkijos karaliaus vasalai. Iki tol Lietuvos valdovai daugeliu atveju buvo tituluojami (ir patys titulavosi) karaliais.

Apie profesorių

Prof. Alvydas Butkus Vytauto Didžiojo Universiteto (VDU) Lituanistikos katedros profesorius, habilituotas mokslų daktaras, Letonikos centro įkūrėjas ir vadovas, asociacijos „Lietuvos ir Latvijos forumas“ pirmininkas. Balandžio 23 d. Daugpilio universiteto (Latvija) Senatas nutarė profesoriui suteikti Daugpilio universiteto Garbės daktaro vardą.

Už nuopelnus Latvijai, Lietuvos ir Latvijos bendradarbiavimo skatinimą, Lietuvos valstybingumo stiprinimą ir mokslinius tyrinėjimus baltistikos srityje A. Butkus apdovanotas Latvijas Respublikos Trijų Žvaigždžių ordino Karininko kryžiumi (2000), Lietuvos Respublikos ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi (2003), Baltijos asamblėjos medaliu (2011) ir kt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.