Pirmasis profesionalus universiteto teatras Lietuvoje kviečia į premjerą

1570

Sausio 21–22 d. duris atvers Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) teatras ir pakvies į spektaklio „Trys gyvenimo versijos“ premjerą. Tai – pirmasis profesionalus universiteto teatras Lietuvoje ir nauja teatrinė erdvė, studija, laboratorija bendriems jau žinomų ir perspektyvių jaunų menininkų iš Lietuvos ir užsienio projektams. Teatro vadovė – Auksinių scenos kryžių nominantė Goda Piktytė.

Nauja kūrybinė erdvė

VDU savo tapatybę visuomet formavo kūrybos fone. Puoselėdamas kūrybai ir menams palankią kultūrą universitetas ir toliau siekia dar plačiau atverti kūrybiško miesto nišą, kurią tuo pačiu lydėtų liberali ir humanistinė dvasia. Taip universitetas siekia išryškinti dvi idėjas: atvirumą ir tarpdiscipliniškumą. Iš vienos pusės, jis užtikrina kultūros įvairovę ir jos prieinamumą, palaiko klasikinių ir šiuolaikinių menų ugdymą bei praktikos sklaidos tradicijas, taip įtvirtindamas ne tik atviros įvairiems dialogams įstaigos, bet ir komunikuojančio miesto idėją. Iš kitos pusės, VDU save suvokia kaip modernaus gyvenimo laboratoriją, kuri ugdo eksperimentuoti nebijančius jaunus žmones, tapsiančius profesionaliais, neabejingais savo šalies kūrėjais. Šioje erdvėje jaunimas gali brandinti kritinį mąstymą, formuoti laisvą požiūrį.

Remiantis šiais siekiais ir buvo kuriamas VDU teatras, kur studentai ir dėstytojai galės natūraliai įsitraukti į teatrinės kūrybos procesus kartu su profesionalais. Kaip teigia teatro vadovė G. Piktytė, šis teatras nebus tik mokomasis studentų teatras – tai erdvė profesionaliems teatro projektams, kurioje būsimieji aktoriai mokysis būti teatre. Čia universiteto studentai turės sąlygas mokytis iš aukštos kvalifikacijos menininkų, stebėti ir analizuoti jų darbus, o kartu natūraliai įsitraukti į teatrinės kūrybos procesą.

Nors Lietuvoje tai pirmasis minėto formato teatras, užsienio valstybėse ši praktika taikoma jau ilgą laiką. Tokie teatrai populiarūs JAV, Vakarų šalyse. Nemažai šių profesionalių kūrybinių dirbtuvių yra ir kaimyninėje Lenkijoje. Bendradarbiaujant su senas tradicijas turinčiais universitetų teatrais buvo vystomas ir VDU projektas. Artimiausi projektai numatomi su Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės kūrybininkais.

Pirmoji VDU teatro premjera įvyks sausio 21–22 dienomis Kauno valstybiniame dramos teatre. Taip pat spektaklį žiūrovai galės išvysti vasario, kovo mėnesiais. Vėliau universiteto teatras planuoja persikelti į naujas erdves, tapsiančias ne tik akademinės bendruomenės ar menininkų, bet ir visų atvirų įvairioms kūrybinėms idėjoms žmonių namais ir laboratorija.

Pirmasis spektaklis pastatytas pagal iškiliausios šiuolaikinės prancūzų dramaturgės Yasminos Reza pjesę „Trys gyvenimo versijos“, kurioje susipina tragedijos ir komedijos bruožai. Pjesė prasideda scena, kurioje Henris ir Sonia guldo sūnų miegoti. Jų įprastą vakaro rutiną pertraukia netikėtas beldimas į duris. Tai – Hubertas ir Inesa, atvykę vakarieniauti diena anksčiau, nei buvo laukiami šeimininkų.

Elegantiškai besirutuliojančių vakarėlio įvykių fone autorė negailestingai ir tuo pat metu subtiliai juokaudama braunasi į šiandieninio žmogaus kruopščiai saugomą privačią intymiausių jausmų ir lūkesčių erdvę.

„Y. Reza dramaturgija – tai lengvas intelektualus teatras. Ji į teatrą sugrąžino ištisą kartą žmonių, kuriems rimtos dramos atrodė per ilgos ir dažnai nuobodžios, o lengvos komedijos – per banalios, kad užimtų jų brangų laiką“ (Sheridan Morley, „The Spectator“).

Projekto kūrybinė grupė: vertėja Akvilė Melkūnaitė, dailininkė Laura Luišaitytė, režisierius Agnius Jankevičius, aktoriai Jūratė Onaitytė, Goda Piktytė, Dainius Svobonas, Sigitas Šidlauskas, garso režisierius Vytautas Gasiliūnas, šviesų dailininkai Vladas Šerstobojevas, Domininkas Lizdenis.

Teatre – profesionalai ir vaidybos studentai

Šis profesionalus teatras taps naujos VDU Menų fakultete ruošiamos vaidybos bakalauro studijų programos (teatro ir kino kryptis) dalimi. Tai bus vienintelė aukštais akademiniais kokybės bei tarptautiniais profesiniais standartais pagrįsta vaidybos studijų programa Lietuvoje.

Programa labiausiai išsiskirs tuo, kad ji ruoš tarpdalykinių gebėjimų aktorius, mokančius savarankiškai kurti meninį veiksmą ir lanksčiai prisitaikyti prie kintančių kultūrinės aplinkos sąlygų. Todėl ir minėtasis VDU teatras jauniesiems aktoriams taps neatsiejama praktikos dalimi.

Vaidybos studijomis siekiama parengti aukščiausios kvalifikacijos menininkus, kurie gebėtų kūrybiškai suderinti vaidybos, režisūros, tekstų kūrybos praktikas bei judesio ir balso įgūdžius profesinei karjerai teatre, kine, televizijoje ir kitose šiuolaikinio meno formose. Tikimasi, kad programa išugdys savarankiškus ir naujovėms imlius kūrėjus, gebančius sėkmingai integruotis įvairiose šiuolaikinio meno ir kūrybinių industrijų srityse.

„Šie aktoriai bus maksimaliai savarankiški bei nepriklausomi kūrėjai ir galės dirbti tiek kaip individualūs menininkai – atlikėjai, tiek kolektyvinės kūrybos formose. Lietuvoje tokio tipo programų kol kas nėra, čia dažniausiai aktorių kursus renka vienas režisierius ir taip formuoja savo mokyklai ar meninei raiškai tinkančius aktorius“, – apie naująją programą pasakojo VDU Teatrologijos katedros vedėja profesorė Jurgita Staniškytė.

Jaunuosius menininkus su teatro ir kino teorija bei praktika supažindins pripažinti akademinio pasaulio žmonės ir amato meistrai iš Lietuvos ir užsienio: profesorė Jurgita Staniškytė, Herkus Kunčius, Eglė Špokaitė, Goda Piktytė, doc. Ina Pukelytė, doc. Edgaras Klivis, Dainius Svobonas, Dalia Michelevičiūtė, Birutė Letukaitė, Birutė Mar, Kęstutis Jakštas, Marta Vosyliūtė, Giedrius Prunskus, Agnius Jankevičius ir kiti.

Daugiau informacijos teikia:

Bendri klausimai:
Ina Žurkuvienė
Tel. +370 652 14555
El. paštas: i.zurkuviene@vkt.vdu.lt

Apie naują vaidybos programą ir VDU teatrą:
Goda Piktytė
Tel. +370 682 13255

Prof. Jurgita Staniškytė
VDU Teatrologijos katedros vedėja
Tel. (8 37) 327 879
El. paštas: j.staniskyte@mf.vdu.lt

Doc. Ina Pukelytė
Tel. +370 618 16160
El. paštas: i.pukelyte@mf.vdu.lt

Apie spektaklio premjerą:
Agnius Jankevičius
Tel. +370 674 11075

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus