Praktika Vokietijoje: multikultūriškumas – garantuotas

3124 1

„Dar būdamas trečiojo kurso biotechnologijų studentas nusprendžiau išbandyti VDU siūlomą „Erasmus+“ praktikos programą atlikti mokslinius tyrimus užsienyje. Kadangi mano specialybėje daug dėmesio skiriama praktikai, tai buvo gera galimybė ne tik įgyti naujų žinių, bet ir gauti kreditų, reikalingų studijoms.  Praktikos vietą surasti padėjo VDU prof. dr. Audrius Maruška, kuris pasiūlė vykti į Marburgą padirbėti pas profesorę Ute Pyell modernioje laboratorijoje“, – pokalbį pradeda VDU Gamtos mokslų fakulteto (GMF) studentas Tautvydas Jakevičius, vasaros atostogas iškeitęs į praktiką Vokietijoje. Studentas tyrė vokiečių geriamą vandenį, kuris yra užterštas dar nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.

Papasakokite šiek tiek apie save, kokios yra Jūsų pagrindinės motyvacijos gyvenime?

Visada maniau, jog baigęs mokyklą būsiu teisininkas. Laikyti egzaminai taip pat puikiai tiko stoti į teisės mokslus. Tačiau 12 klasėje teko gan daug laiko bendrauti ir padirbėti su maisto technologu. Nors mokykloje nebuvau labai gabus chemijai, tačiau technologo specialybė yra daug platesnė nei vien tik chemija – tai mane ir sužavėjo. Viską apsvarstęs nusprendžiau stoti į technologijų mokslus VDU. Manau, kol kas tai geriausias sprendimas mano gyvenime. Mokslai įdomūs, sekasi gerai, o ir galimybių daug. Biotechnologija turi daug krypčių – tai labai plataus spektro sritis, bet visose jose dalyvauja gyvi organizmai. Kitaip tariant – mes bandom pritaikyti gyvus organizmus žmogaus reikmėms ir poreikiams tenkinti. Pritaikymas labai platus, o VDU GMF siūlomos specialybės siejasi su biotechnologija labai artimai.

Kas paskatino Jus išvykti studijų mainams? Kuo naudingos studijos užsienyje?

Praktika užsienyje, manau, visada yra naudingesnė ir labiau vertinama nei praktika gimtojoje šalyje. Manau verta paminėti, kad „Erasmus+“ programa ne tik suteikia reikalingus kreditus studijoms, bet taip pat gaunamas priedas prie baigiamojo diplomo. Kalbos įgūdžių tobulinimas – dar vienas praktikos užsienyje privalumas. Studentas taip pat turi galimybę pamatyti svetimos šalies gyvenimo būdą, tradicijas, o ir išgyvenimas už gaunamą stipendiją priverčia būti savarankišku ir atsakingu. Manau, nesvarbu kokią šalį pasirinks studentas – nauda garantuota.

Miestas1

Visgi išvykote į Marburgą. Kodėl būtent ten?

Praktikos vietą rinkausi pagal siekiamą tikslą. Tikslas buvo išmokti naują analizinės chemijos metodą. Marburgo (Philipps-Universität Marburg) universitete atliekama daug darbų su įvairiais analizinės chemijos metodais, todėl naudojantis universitetų bendradarbiavimu nusprendžiau vykti būtent į šį universitetą. Marburge dirbau pas profesorę Ute Pyell laboratorijoje, kuri specializuojasi kapiliarinės elektroforezės srityje. Būtent šį analizinės chemijos metodą ir įsisavinau atlikdamas praktiką. Tyrėme aminobenzosulfoninius junginius įvairiuose bandiniuose, taip pat iš aromatinių aminų sintetinome  dažus.

Darbas buvo tikrai įdomus, sąlygos sudaromos puikios, daug įvairios įrangos. Žmonės ten dirba daug ir labai atsakingai. Nenustebkite, jeigu reikės dirbti 16 valandų per dieną – ten tai normalu. Tačiau darbui sudaromos labai geros sąlygos – universitetas turi savo chemikalų parduotuvę, kurioje galite gauti reagentus ar kitus reikmenis, reikalingus dirbti laboratorijoje, per kelias valandas. Taip pat universitetas turi savo valgyklą, kurioje studentams kainos itin patrauklios. Universitete mokosi daugiau nei šeši tūkstančiai užsieniečių, todėl pritapti ten nėra sunku. Mokslo metais užsiėmimų ir jaunimo netrūksta, tačiau po semestro (liepos-spalio mėnesiais) miestas ištuštėja gana žymiai.

Į Marburgą taip pat norėjau vykti ir dėl jo istorijos. Tai vienas iš nedaugelio miestų, kuris liko nesubombarduotas per Antrąjį pasaulinį karą, todėl išlikę daug autentiškų pastatų. Marburgo universitetas yra pats seniausias protestantiškas universitetas ne tik Vokietijoje, bet ir visoje Europoje. Senesni universiteto fakultetai, pavyzdžiui teologijos, atrodo labai įspūdingai. Mieste galima pamatyti daug gotikos stiliaus pastatų, iš kurių įspūdingiausi ir daugiausia turistų pritraukantys yra Marburgo pilis ir Šv. Elžbietos bažnyčia.

Ar akademinė kultūra Vokietijoje labai skiriasi nuo lietuviškosios?

Didžiausias skirtumas, kurį pastebėjau, buvo tai, jog Marburgo universitete labai daug doktorantų iš kitų Europos šalių, taip pat gan nemažai iš Arabijos. Studijuojama tikrai multikultūriškoje aplinkoje. Jeigu kyla klausimų, pirmiausia studentai kreipiasi į doktorantus, o profesoriai tik patikrina darbus. Taip pat gan keista buvo matyti kaip profesoriai ir doktorantai iš Arabijos šalių susirinkdavo mūsų kabinete ir melsdavosi. Teko paragauti įvairių rūšių arabiškų saldumynų. Marburge galima nemažai sužinoti ir apie islamą bei jo tradicijas.

Papasakokite plačiau apie tai, ką tyrėte praktikos metu?

Praktiką atlikau Chemijos katedroje, kurioje dirbome kasdien po 8, o kartais ir daugiau valandų. Darbai buvo planuojami iš anksto, kiekvienas darbo etapas nuosekliai buvo aptariamas ir išaiškinamas. Laboratorijoje buvau jauniausias studentas, todėl visad sulaukdavau pagalbos ir iš vyresnių kolegų, kurie man mielai ne tik padėdavo, bet ir padiskutuodavo apie iškilusias problemas, daug pagalbos eksperimentų metu sulaukdavau ir iš darbo vadovės.

Praktikos metu tyriau aminobenzosulfoninius junginius Marburgo ir jo apylinkės vandenyse. Šie junginiai yra užteršę šio miesto vandenį nuo Antrojo pasaulinio karo, nes Stadlendorfe, maždaug 25 kilometrai nuo  Marburgo, buvo įkurta sprogmenų gamykla. Iki Antrojo pasaulinio karo čia buvo pagaminta daugiau kaip 120 tūkst. tonų sprogių medžiagų. Šiuo metu daugiau kaip 300 tūkst. žmonių geria vandenį iš šių vietovių. Mano tirti aminobenzosulfoniniai junginiai vandeniui suteikia mėlyną spalvą. Siekiant to išvengti buvo pastatyti anglies filtrai vandeniui valyti, o paviršinio grunto valymui kasmet skiriama apie 60 mln. eurų.

Departamentas

Atliekant praktiką darbo vadovė suorganizavo kelionę, kurios metu  galėjau gyvai pamatyti vandens valymo įrengimus, vandens kokybės stebėjimo sistemas, aplinką, pamatyti kaip vyksta paviršinio grunto valymo darbai. Darbo metu buvo taikomos organinės chemijos reakcijos naudojant tam tikrus cheminius junginius „azo“ dažų sintezei. Buvo parinkti tokie junginiai, kurie reaguoja su mano tiriama medžiaga ir po reakcijos sudaro spalvotą (minėtą mėlyną-violetinį) junginį. Pagal šią reakciją galėjome identifikuoti ar vanduo yra užterštas ar ne. Šis metodas buvo naudojamas tik vizualiai patikrinti geriamo vandens kokybę – nebuvo pastebėta jokių spalvos pakitimų geriamo vandens bandiniuose.

Blogiausia yra tai, kad aminobenzosulfoniniai junginiai pasižymi kancerogeninėmis savybėmis, gerai tirpsta vandenyje ir greitai jį užteršia. Mano darbo tikslas atliekant praktiką buvo sukurti ir optimizuoti vieną iš analizinės chemijos metodų – kapiliarinės elektroforezės  metodą, pritaikytą identifikuoti aminobenzosulfonines rūgštis ir nustatyti tikslias jų koncentracijas realiuose bandiniuose. Trijų mėnesių pakako pasiekti užsibrėžtiems tikslams ir atlikti visus tiriamuosius darbus.

Kokie Jūsų ateities planai?

Svarbiausias netolimos ateities darbas yra paruošti ir apsiginti bakalauro darbą, kuris bus susijęs su viena iš žaliosios biotechnologijos sričių – bioremediacija. Naudosiu mikroorganizmus, kurie pasižymi stipriomis fermentinėmis savybėmis vėžį sukeliančių medžiagų neutralizavimui mus supančioje aplinkoje. Tirsiu geležinkelio pabėgius iš Vilniaus rajono, kurie yra impregnuoti kreozotu (gaunamas naftos distiliacijos būdu, savo sudėtyje turi labai daug kancerogeninių ir mutageninių savybių turinčių junginių), cheminę sudėtį. Tada bus taikomas bioremediacijos procesas ir stebima, kaip mano pasirinkti mikroorganizmai skaido nuodingas medžiagas ir kaip greitai jie sugeba tai atlikti.

Nuo bakalaurinio darbo sėkmės priklausys ir tolimesni planai, kokia kryptimi tęsiu mokslus magistrantūros studijose. Planuoju magistrantūroje vėl pasinaudoti „Erasmus+“ programa, skirta magistrantams. Savo praktikos kelione esu labai patenkintas – nauda akivaizdi. Rekomenduoju kiekvienam studentui pasvarstyti apie tai, nes sąlygos sudaromos geros, dokumentacijų nėra daug, visokeriopą pagalbą suteikia tiek VDU, tiek Tarptautinių ryšių tarnyba.

Komentarai

GvidasM.Blogas.lt

Studentiška, pažintinė, moksleivių ar absolventų praktika Vokietijoje galima su nemokamu apgyvendinimu+maitinimu. * Vasaros kursai (4 sav. ‘Sommerkurse‘, tam, stipendijas skiria pvz. Tech Uni Braunschweig) ARBA * Darbas su alga (pvz., atostogų metu ar baigus studijas) - lengviausiai klinikoje, ligoninėje, sanatorijoje, Slaugos/Senelių namuose, dirbant su pacientais (t.y. gyvas kontaktas), ne tik medikams, bet ir ūkvedžiams, budėtojams, valgyklos administratoriams ir pan. ** ieškoti internete su raktažodžiais AB SOFORT (t.y., kad priimtų TUOJ PAT, o ne nuo Rugsėjo 1 d. Tai reiškia, kad Įstaiga žūtbūt ieško darbuotojų ir priims bet ką ir bet kada + dar suteiks apgyvendinimą ir netgi maitinimą): Į kokias pareigas pretenduoti be spec. išsilavinimo? ‘Stationshilfe’ + ‘Aushilfe’ + ‘Studentische Aushilfe’ - pvz., in der Pflege und im Ärztlichen Dienst’ + ‘Pflegehelfer’ (slaug. padėjėjas) + ‘Hauskrankenpflege’ + ‘Ferienjob’ + ‘Aushilfe’ + ‘Nebenjob’ + ‘Mini-Job’ + ‘Job Studenten Klinik’ kt. ** ‘Ausbildung‘ (t.y. profesinis mokymas, kuomet priima net ir mokinius po 10 klasių) atveju dažnai galima gauti Bendrabutį http://gvidasm.blogas.lt/praktika-internatura-rezidentura-vokietijoje-kaip-ismokti-medicinine-vokieciu-kalba-359.html

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.