„Poezijos pavasario“ laureatas – prof. Tomas Venclova

2119

Kaune 53-ąjį kartą vyksta tarptautinis poezijos festivalis „Poezijos pavasaris 2017“. Daug metų eilėraščių posmai skambėdavo Lakštingalų krantinėje, atkūrus Nepriklausomybę festivalis persikėlė į Maironio namų sodelį, kuris šiuo metu pertvarkomas, todėl 2017 metų „Poezijos pavasario“ baigiamasis renginys vyks Vytauto Didžiojo universiteto didžiojoje salėje.

Vieta simbolinė, nes būtent čia VDU garbės daktaras prof. Tomas Venclova bus vainikuotas „Poezijos pavasario 2017“ laureatu ir apdovanotas Kauno miesto savivaldybės Maironio premija.

Poeto, semiotiko, literatūros kritiko, publicisto, vertėjo, Amerikos lietuvio, Jeilio universiteto profesoriaus Tomo Venclovos paskelbimas šių metų festivalio „Poezijos pavasaris“ laureatu yra vienas svarbesnių pastarojo meto kultūrinių faktų Lietuvoje. Tokį teiginį pagrindžia įvairialypės T. Venclovos veiklos įvertinimas ir aktualumas mūsų šiandienai.

Kauno miesto savivaldybės skiriama Maironio premija Tomui Venclovai bus įteikta už eilėraščių knygą „Eumenidžių giraitė“, išleistą leidykloje „Versus aureus“ (2016 m.).

Maironio premijos laureato kandidatūrą Kauno miesto savivaldybės tarybai pasiūlė premijos vertinimo komisija, kurią sudaro paskutiniųjų penkerių metų „Poezijos pavasario“ laureatai Eugenijus Ališanka, Tautvyda Marcinkevičiūtė, Kęstutis Navakas, Vladas Braziūnas ir Ramutė Skučaitė.

Tomas Venclova seniai yra konstanta Lietuvos (ir ne tik Lietuvos) literatūros, kultūros, viešojo gyvenimo pasaulyje – Jeilio universiteto profesorius, Nacionalinės kultūros ir meno bei kitų garbingų premijų laureatas, literatūros mokslininkas, aktyvus ir atviras visuomenės kritikas. Bet pirmiausia – poetas, kurio poezija patenka į XX ir XXI a. lietuvių poezijos aukso fondą.

Tai išskirtinis, išeivijoje gyvenąs lietuvis poetas, kurio kūrybą kitataučiai taip gausiai verčia į savo kalbas. Tomo Venclovos eilėraščių yra pasirodę angliškai (vert. D. McDuff), rusiškai (J. Brodskis), lenkiškai (Cz. Milosz, S. Baranczak, W. Woroszylski), vengriškai (D. Tandori) ir kt. 1980 m. Tomas Venclova dalyvavo „Poetry International“ festivalyje Roterdame, kur jo kūryba išversta į keliolika kalbų, įskaitant arabų ir japonų.

T. Venclova gali sukelti monolitinio klasiko įspūdį: taip gali atrodyti todėl, kad poetas savo kūryboje išvengia daugybės prieštaravimų, kurie paprastai drasko dažno autoriaus sąmonę. Toks nekonfliktiškumas T. Venclovos kūrybai būdingas būtent dėl reikšmės sukūrimo proceso gilaus supratimo – prieštaravimai byloja apie kraštutinumus ir reikšmių stygių, nes bet kokia reikšmė kyla iš prieštaravimų jungties. T. Venclova, savo poezijoje kurdamas reikšmes, yra stebėtinai vientisas.

Profesorius šiuo metu gyvena ir dirba New Havene (JAV), tačiau suspėja dalyvauti ir Lietuvos gyvenime. Jo moralinis angažuotumas ir jautri poetinė klausa atsispindi publikacijose Lietuvos nacionalinių mažumų tema, miesto ir miestietiškumo, kitais aktualiais šiandieninės gyvensenos klausimais. Už aktyvią pilietinę poziciją 2010 m. T. Venclovai suteiktas metų Tolerancijos žmogaus vardas. Su VDU šį iškilų tautietį sieja priklausymas Atkuriamajam Senatui, apsilankymai universitete ir čia skaitytos paskaitos. VDU garbės daktaro regalijos jam įteiktos 2010 m.

„Poezijos pavasaris“ ir Dainų šventė – vieni seniausių kultūros renginių Lietuvoje, garsas apie juos sklinda po Europą ir pasiekia net tolimiausias pasaulio valstybes. Festivalio metu įvairiose Kauno miesto viešosiose ir kultūrinėse erdvėse vyksta poezijos skaitymai, rašytojai lanko moksleivius, ieškoma įvairių menų (dailės, muzikos, teatro) ir literatūros sąlyčio taškų, suorganizuojama keliolika nemokamų renginių. Poezijos pavasario šventė 1965 m. pradėta rengti Palemone, jos sumanytojas ir pirmasis laureatas – poetas Justinas Marcinkevičius.

Laureato vainikavimas ir Kauno miesto savivaldybės Maironio premijos įteikimas vyks gegužės 26 d., 18 val., VDU didžiojoje salėje (S. Daukanto g. 28). Renginys nemokamas.

Festivalio renginių Kaune programa:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.