Paskaitoje – Č. Sugiharos ir karo pabėgėlių istorija

772

Gegužės 17 d., 17 valandą Sugiharos namuose (Vaižganto g. 30) dr. Simonas Strelcovas, Šiaulių universiteto Istorijos ir filosofijos katedros docentas, skaitys paskaitą „Geri, blogi, vargdieniai. Sugihara ir Antrojo pasaulinio karo pabėgėliai Lietuvoje“.

Tai – penktoji Sugiharos fondo „Diplomatai už gyvybę“ 2017 m. paskaitų ciklo, pavadinto „Šiaurės Kasablankos akademija“, skirto 1939–1940 m. periodo analizei Lietuvos ir tarptautiniame kontekste, paskaita. „Šiaurės Kasablankos akademijoje“ paskaitas skaito žinomi istorikai ir diplomatai: prof. Egidijus Aleksandravičius, prof. Alfonsas Eidintas, prof. Saulius Sužiedėlis, doc. Rimantas Miknys, doc. Andžej Pukšto, prof. Robert van Voren ir kiti.

Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

Paskaitų ciklu koncentruojamasi į 1939–1940 m. Lietuvos istorijos laikotarpį, kuomet Vasario 16-osios Lietuva išgyveno paskutines savo laisvės akimirkas. Tačiau dramatiška jos baigtis ypač gerai išryškino kokiomis vertybėmis ši valstybė vadovavosi ir jas gynė: pagarba žmogaus laisvei ir orumui, parama esančiam bėdoje, žmogaus teisių užtikrinimas ir pagalbos teikimas. Visuotinai yra žinoma, jog Japonijos konsulas Čiunė Sugihara sykiu su Nyderlandų konsulu Janu Zwartendijku Kaune 1940 m. vasarą išduodami kelionei reikalingus dokumentus išgelbėjo kelis tūkstančius žmonių gyvybių. Tačiau iki šiol nėra nuodugniau išanalizuota Lietuvos kaip valstybės situacija ir pozicija – o juk karo pabėgėliams šalis teikė būsto, maitinimo, aprangos ir pan. paramą, stengėsi užtikrinti kiek įmanoma geresnes gyvenimo sąlygas. Lietuvos politikai ir diplomatai buvo aktyvūs šiuose procesuose stengdamiesi juos teigiamai paveikti, pvz., Lietuvos konsulatų veikla Vilniuje ir Klaipėdoje, ambasadų veiksmai pirmiausiai Berlyne, Londone ir Maskvoje. Toks dar neatskleistas kontekstas paskaitų ciklo metu parodys iš tiesų buvusį ir kiek kitaip Vasario 16-osios Respublikos pabaigą interpretuoti leidžiantį pasakojimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.