Netekome profesoriaus emerito Leono Gudaičio

Liepos 18 d., eidamas 85-uosius metus, mirė Lietuvos literatūros tyrinėtojas ir istorikas, redaktorius, žurnalistas, Vytauto Didžiojo universiteto profesorius emeritas Leonas Gudaitis. Netekome kolegos, dėstytojo ir bičiulio, kurio darbai, mintys bei idėjos dar ilgai gyvens mūsų širdyse. Visa universiteto bendruomenė reiškia nuoširdžią užuojautą profesoriaus artimiesiems, draugams ir kolegoms.

Į amžinąją kelionę profesorius bus palydimas liepos 19 d., penktadienį, 11 val. Senosiose Jonučių kapinėse (Kauno r.).

Prof. Leonas Fliorentas Gudaitis gimė 1935 m. birželio 20 d. Kaune. Mokėsi Kauno XIV vidurinėje mokykloje. 1958 m. Vilniaus universitete baigė lietuvių kalbos ir literatūros studijas. Iš pradžių dirbęs laikraštyje „Kauno tiesa“, vėliau jis daugiau kaip du dešimtmečius paskyrė žurnalo „Nemunas“ redakcijai.

Nuo 1994 m. profesorius dėstė Vytauto Didžiojo universitete, o 1995–2003 m. ėjo Lietuvių literatūros katedros vedėjo pareigas. 2002 m. jam suteiktas profesoriaus vardas. 1994–2006 m. L. Gudaitis buvo VDU  leidinio „Darbai ir dienos“ mokslinis redaktorius. Istorikas yra išleidęs gausia ir nauja faktologija paremtų straipsnių rinkinių, parengęs literatūros ir žurnalistikos istorijai svarbių leidinių. VDU dirbo iki 2013 m. pabaigos, o 2014 m. išrinktas profesoriumi emeritu.

2010 m. VDU duris atvėrė nauja skaitykla, skirta XX a. antrosios pusės Lietuvos periodikos archyvams. Gausią spaudos rinkinių kolekciją universitetui padovanojo prof. L. Gudaitis. Po trejų metų profesorius pateikė antrą staigmeną – XX a. pirmosios pusės užsienio autorių vertimų į lietuvių kalbą kolekciją, kurią sudaro per pusantro tūkstančio knygų. Praėjusio amžiaus leidinius istorikas rinko ir saugojo su tikra bibliofilo aistra – šiam darbui paskirtas ne vienas dešimtmetis. Paties L. Gudaičio moksliniai interesai taip pat susiję su XX a. periodikos tyrimais: profesorius yra analizavęs 1904–1927 metų lietuvių literatūrinę spaudą.

L. Gudaitis 1997 m. buvo apdovanotas Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino IV laipsnio ordinu, 2006 m. – Kauno miesto savivaldybės III laipsnio Santakos garbės ženklu, o 2015 m. – Kauno miesto savivaldybės Kauno miesto burmistro Jono Vileišio pasidabruotu medaliu; 2005 m. istorikas pelnė Lietuvos mokslo premiją už darbų ciklą XX a. pirmosios pusės lietuvių literatūros ir spaudos palikimo problemos“, 2012 m.  – Poezijos kritikos premiją („Poezijos pavasaris“, 2012).

Profesorius buvo ilgametis Lietuvos rašytojų sąjungos narys (nuo 1998 m.). Jį kolegos pažinojo kaip unikalų Knygos žmogų, kurio žinios papildė enciklopedijas. L. Gudaičio smalsumui bei pastangoms kuo geriau ir daugiau išmanyti nebuvo ribų.

Per savo gyvenimą prof. L. Gudaitis yra parašęs šias publikacijas: „Plunksna ir ugnimi: straipsniai apie mažiau žinomus 1917–1940 m. lietuvių literatūros faktus“ (1974), „Platėjantys akiračiai: lietuvių literatūrinė spauda 1904–1917 metais“ (1977), „Laiko balsai: lietuvių literatūrinė spauda 1918–1923 metais“ (1985), „Permainų vėjai: lietuvių literatūrinė spauda 1923–1927 metais“ (1986), „Meno palėpėse: retroversės“ (1990), Tautinio epo kūrėjas: biografinė apybraiža“ (1993), „Teisybė daugiaveidė: lietuvių literatūros, knygotyros ir spaudos istorijos etiudai“ (1998), „Spauda ir žmonės: autobiobibliografinis sąvadas, 1954–2004“ (2005), Noriu klysti: atosūkiai į XX amžiaus spaudą“ (2011). Jis taip pat parengė ir sudarė penkiolika pažintinių knygų apie mūsų istoriją, kultūros žmones bei jų veiklą. 2013 metais Leonas Gudaitis išleido savo atsiminimus „Vargo paukščiai“.

Lietuvių literatūros ir spaudos istoriko kūrybai, knygoms ir tekstams būdinga nežinomų faktų, neskelbtų dokumentų, naujų analizės rakursų paieška. Ji prisodrino pasakojimus intriguojančių netikėtumų, negirdėtų žinių ir suteikė tekstams išliekamosios vertės.