M. Žantovskis – apie V. Havelą ir jo palikimą

1048

Lapkričio 22 d., trečiadienį, 14 val., Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje (S. Daukanto g. 25) vyks Michaelo Žantovskio paskaita „Vaclavas Havelas ir jo palikimas Vaclavo Havelo bibliotekoje“.

M. Žantovskis yra V. Havelo bibliotekos direktorius, diplomatas, vertėjas, artimas V. Havelo bendražygis ir bendramintis. Svečio paskaita skiriama Čekijos prezidento Vaclavo Havelo atminimui. Paskaitą ir diskusiją ves VDU profesorius, istorikas Egidijus Aleksandravičius. Renginys vyks anglų kalba.

Savo paskaitoje M. Žantovskis kalbės apie V. Havelo atminimą šiandienoje. Ar Čekijos Respublikos prezidentas Vaclavas Havelas ir jo atminimas dar vis svarbūs? M. Žantovskis išskiria dvi pagrindines V. Havelo temas – tapatybę ir atsakomybę. Pirmoji tema iš esmės labai paprasta. Tam, kad žmogus būtų bei gyventų visuomenėje, dalyvautų politinėje veikloje, jis turi žinoti, kas jis toks yra ir norėti tokiu būti – realizuotų save ne kaip politinio judėjimo, politinės partijos dalį, bet kaip asmenybę. O atsakomybės tema susijusi labai paprastai – kai žmogus suvokia, kad jo atsakomybė būti pačiu savimi, tuomet jis suvokia, kad privalo prisiimti atsakomybę už tai, kas dedasi aplink jį, negali savyje užsidaryti ir užsimerkti, turi elgtis atitinkamai.

Ar būtina šiandien priminti V. Havelo mintis, ypač jaunajai kartai? M. Žantovskis šia mintimi neabejoja, kaip ir neabejoja tuo, kad nereikia jų primygtinai brukti. V. Havelo bibliotekoje Prahoje vos ne kasdien vyksta diskusijos, knygų pristatymai, skaitymai, spektakliai, koncertai, o daugumą publikos sudaro jauni žmonės. Taigi, jaunimui V. Havelo idėjos svarbios. Šiandien jaunoji karta nori tapti pilietine visuomene, nes ji gali išspręsti problemas – kai pati suvokia, jog yra pilietinė visuomenė.

Šie ir panašūs aspektai bus aptariami susitikime lapkričio 22 dieną. Renginį organizuoja Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus ir Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje.

Po paskaitos Kaune Michaelas Žantovskis padės gėlių Romo Kalantos susideginimo vietoje. Taip bus prisimintas V. Havelo apsilankymas Kaune 1996 m., kur Čekijos Prezidentas tuomet pagerbė Romo Kalantos atminimą. V. Havelas buvo pirmasis oficialus valstybės vadovas, viešnagės Lietuvoje metu aplankęs R. Kalantos memorialą. Vėliau M. Žantovskis lankysis Sugiharos namuose. Lapkričio 23 d. svečias susitiks su Vilniaus universiteto rektoriumi, kur 1996 m. V. Havelui buvo įteiktas Vilniaus universiteto garbės daktaro laipsnis. Tą pačią dieną M. Žantovskis susitiks su prezidentu Valdu Adamkumi.

Šiuo metu Europoje yra įsteigtos ir veikia dvi prezidentinės bibliotekos – Prahoje esanti V. Havelo biblioteka ir Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus. Neseniai užsimezgęs dviejų įstaigų – Prahoje esančios V. Havelo bibliotekos ir Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekos-muziejaus – bendradarbiavimas kultūriškai ir idėjiškai artina Čekiją ir Lietuvą. Abi prezidentinės bibliotekos ne tik atveria savųjų prezidentų archyvus, bet taip pat puoselėja liberaliąsias demokratines vertybes, laisvę ir pagarbą žmogui.

Apie Michaelą Žantovskį

Nuo 2015 m. rugsėjo mėn. Michaelas Žantovskis vadovauja Vaclavo Havelo bibliotekai Prahoje. Prieš tai jis buvo Čekijos Respublikos ambasadorius Jungtinėje Karalystėje, Izraelyje, JAV. M. Žantovskis baigė psichologijos studijas Karlo universitete Prahoje bei Kanados McGill universitete Monrealyje, dirbo mokslo darbuotoju Prahos psichiatrijos tyrimų institute. Devintajame praeito amžiaus dešimtmetyje jis pradėjo versti, publikavo straipsnius bei tekstus, į čekų kalbą išvertė daugiau nei penkiasdešimt moderniosios Anglijos bei Amerikos prozos, poezijos ir dramaturgijos kūrinių, nuo 1988 m. dirbo naujienų tarnybai „Reuters“ Prahoje. M. Žantovskis parašė knygą apie Woody Alleno gyvenimą ir kūrybą, 2008 m. Daniel Wolf slapyvardžiu išleido romaną Ochlazeni („Atšalimas) apie Amerikos ir Rusijos tarpusavio santykių krizę, kuriame iš esmės nuspėjo ateities įvykius. 2014 m. pabaigoje jis išleido knygą apie prezidento Vaclavo Havelo gyvenimą „HAVEL“, kuri išversta į daugelį pasaulio kalbų.

1989 m. Michaelas Žantovskis dalyvavo steigiant Čekijos judėjimą „Občansky forum“, 1990 m. sausio mėn. tapo prezidento Vaclavo Havelo spaudos atstovu, vėliau dirbo prezidento Vaclavo Havelo prezidentūros politinių reikalų koordinatoriumi. Šiuo metu M. Žantovskis taip pat yra Aspeno instituto Prahoje (angl. Aspen Institute Prague) stebėtojų tarybos pirmininko pavaduotojas, konferencijos „Forum 2000“ programos sudarymo komisijos narys, bei Vaclavo Havelo bibliotekos fondo (Vaclav Havel Library Foundation) Niujorke tarybos narys.

Daugiau informacijos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.