VDU „Kvapų naktyje“ rinks kvapniausią augalą

971

Ne tik formų, spalvų, bet ir kvapų atradimai lydi kiekvienąkart apsilankius Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Kauno botanikos sode. Į kelionę aromatais jau šį penktadienį, liepos 22 dieną, pakvies tradicine tapusi gėlių, skonių ir kvapų šventė „Kvapų naktis“, kurios metu lankytojai rinks kvapniausią botanikos sodo augalą.

Rožės – kvapų varžybų lyderės

2015 metų „Kvapų naktyje“ dvi pagrindines vietas kvapniausio augalo rinkimuose pelnė rožės. Pirmoje vietoje atsidūrė vaisiais su vyno ir kriaušių aromatu kvepianti rožė „Benjamin Britten“ (Austin, 2001 m., J.K.), nors ši rožė tradiciškai laikoma tik vidutiniškai kvapnia. Antroje vietoje liko savo intensyviu aromatu garsėjanti geltonoji floribundinė rožė „Friesia“, kuriai šiemet varžytis dėl kvapniausios titulo gali būti sunkoka – vasaros pradžioje plūstelėjęs karštis neįprastai paankstino daugumos rožių rūšių žydėjimą, tad ir „Fresia“ žiedų VDU Kauno botanikos sodo rožyne liko nedaug.

Kartais klaidingai manoma, kad kvapniausios yra senosios rožės (kurios šiuo metu jau nužydėjusios), o modernios rožės neva praradusios kvapą. Tačiau tai nėra visiška tiesa: tarp modernių rožių esama įspūdingai kvepiančių žiedų, o dalis senovinių rožių visai nekvepia arba kvepia labai silpnai. James A. Gamble, JAV (1956) ištyrė 3 900 rožių veislių, tyrimo rezultatų duomenimis 25 proc. rožių yra bekvapės, 20 proc. – itin aromatingos, o likusios kvepia vidutiniškai.

friesia roze

„Kvapų nakties“ lankytojai bus  kviečiami vaikščioti rožyno vejomis ir uostyti, ieškoti bei atrasti pačias kvapniąsias rožes. Beje, esama ir tam tikrų bendrų bruožų: kuo daugiau žiedlapių, tuo rožė stipriau kvepia, o sunkūs žiedlapiai su blizgesiu kvepia labiau nei ploni žiedlapiai. Raudonos ir rausvos rožės dažnai kvepia įprastiniu rožių kvapu, o baltos ir geltonos turi skirtingus kvapus, primenančius orris (parfumerijos pramonėje naudojamos vilkdalgio šaknies), nasturtų, citrinų, našlaičių aromatą. Oranžinių tonų rožės dažniausiai primena vaisius, orris, nasturtą, našlaitę ar gvazdikėlį.

Verta atkreipti dėmesį ir į augalus, susodintus tarp rožių: pavyzdžiui, neaukštos, bet dailia mėlyna spalva akį patraukiančios gėlės – raukšliai (Haliotropium) skleidžia saldų oromatą.

raukslenis

Kvapų kelionė oranžerijoje

Egzotiškais, neįprastais kvapais kviečia mėgautis ir didžiausia Lietuvoje VDU Kauno botanikos sodo oranžerija. Bene stipriausiu kvapu joje paprastai puikuojasi iš Šiaurės ir Centrinės Amerikos kilusi seniausia oranžerijos palmė – palmetinė sabalpalmė (Sabal palmetto (Walt) Lodd.) – kuri baigė žydėti jau prieš mėnesį, o šios palmės milžiniški žiedai karštą dieną skleidžia aitriai saldų kvapą.

Šiuo metu vos įžengus į oranžeriją pasitinka grakščiais, gardžiai kvepiančiais baltais žiedais žydinti Amazonės lelija baltažiedis grakštuolis. Egzotišku aromatu pasižymi šiaip jau neišvaizdaus kardamono – brangiojo prieskonio – lapai. Tuo tarpu šalia išsirangiusi vanilė dėl kvapniausio augalo titulo varžytis negali: nei lapai, nei kitos jos dalys visiems puikiai pažįstamo aromato neskleidžia.

baltaziedis grakstuolis

Mažyčiais, bet nuostabiai kvapniais žiedeliais pasipuošę citrinmedžiai, kurie paprastai ilgai žydi, todėl lankytojai gali čia pat apžiūrėti ir nokstančius vaisius, ir palyginti, kuo skiriasi mandarinų ir citrinų žiedų kvapai. Čia pat – ir svaigiai kvapnus kiparisų kampas, mėgstantiems sodrius, stiprius kvapus: nuo visžalio ar kaliforninio, iki meksikinio ir arizoninio kipariso. Ne veltui iš kiparisų išgaunami aromatiniai aliejai, turintys priešreumatinių atiseptinių, tonizuojančių savybių.

mandarininis citrinmedis

Ieškoti ir atrasti

Aromatų ir neįprastų kvapų atradimai laukia visame VDU Kauno botanikos sode: pro šalį praeiti neleis citrininio čiobrelio plotai: iš pirmo žvilgsnio panašus į įprastą čiobrelį.

Verta pasilenkti ir prie petunijų – kai kurios jų vilioja gan stipriais kvapais, ypač aromatingumu garsėja „Alderman“ petunijos.

Pasimėgauti gardžiai rūgščiu kvapu kvies kaliforninis kalikantas. Stambiais, minkštučiais lapais akį patraukia geltonžiedė katalpa iš Centrinės Kinijos: šio vėlai sprogstančio medžio žiedų kekės yra ne tik dekoratyvios, bet ir saldžiai kvapnios.

kalikantas1

Kvapai, skoniai, muzika

Kvapų, skonių, gėlių ir muzikos šventė „Kvapų naktis“ VDU Kauno botanikos sode vyks liepos 22 d., penktadienį, nuo 18 val.

Lankytojų lauks Mokslo, Kvapų ir Skonių kiemeliai. Mokslo kiemelyje apie augalų pasaulio paslaptis pasakos ir patirtimi dalinsis specialistai iš įvairių Lietuvos mokslo įstaigų. Kvapų kiemelio mugėje bus galima rasti prieskoninių augalų, natūralios kosmetikos ar eterinių aliejų. Skonių kiemelyje bus pristatomi etninių, originalių, gurmaniškų skanėstų skoniai.

citrininis ciobrelis

Kvapų nakties dirbtuvėse vyks krepšių pynimo, muilo virimo  ir siūlų dažymo pamokos. Renginio metu šeimų erdvėje įvairios lauks įvairios pramogos: aitvarų leidimas, burbulų putimas, pramoginis futbolas, pešimas ant veido ir ebru meno pamokos.

VDU Kauno botanikos sodo oranžerijoje elektroninės muzikos šou surengs ir neįprastomis spalvomis egzotinius augalus nušvies charizmatiškasis „Modestyno“. Liepos 22 d., penktadienį, 19 val. VDU Kauno botanikos sodo renginio ,,Kvapų naktis“ metu klausytojams bus pristatomas projektas ,,Šviesos misterija“, kuriame solistės Kristina Siurbytė ir Akvilė Garbenčiūtė, šokėja Viltė Kazlauskaitė bei būrys kitų atlikėjų kurs fėjų ir magijos kupiną muzikinį, vizualizuotą vakarą.

Išsami „Kvapų nakties“ programa renginio internetinėje svetainėje.

katalpa

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.