Kur link eina Lietuvos aukštasis mokslas?

1987

Spalio 5 dieną, trečiadienį, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Socialinių mokslų fakultete (SMF) (Jonavos g. 66, 323 aud.) 16 val. vyks profesoriaus Almanto Samalavičiaus knygos „TARP SCILĖS IR CHARIBDĖS: AUKŠTASIS MOKSLAS PERMAINŲ METAIS“ pristatymas ir diskusija „Kur link eina Lietuvos aukštasis mokslas?“, kurią moderuos SMF dekanas prof. Algis Krupavičius. Diskusijoje dalyvaus VDU Garbės daktaras profesorius Antanas Kulakauskas, Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius Sigitas Vaitkevičius ir VDU SMF dr. Ilona Tandzegolskienė. Knygos pristatyme ir Lietuvos aukštojo mokslo galimybių ibei perspektyvų aptarime kviečiama dalyvauti visa akademinė bendruomenė.

Ką tik pasirodęs prof. Almanto Samalavičiaus akademinių straipsnių ir pokalbių rinkinys „TARP SCILĖS IR CHARIBDĖS: AUKŠTASIS MOKSLAS PERMAINŲ METAIS“ (Vilnius: LEU leidykla, 2016) yra skirtas jau pora dešimtmečių Lietuvoje (ir pasaulyje) vis energingiau vykstančių aukštojo mokslo institucijų bei jų aplinkos procesų kaitos analizei ir apmąstymui.

Autoriaus svarstymų objektai – globaliu mastu įsigalinčios vartotojiškos tendencijos ir jų poveikis aukštojo mokslo sektoriui, universitetams primygtinai peršamo ,,verslumo“ sukeliamos prieštaros ir kolizijos, faktai ir mitai apie ,,neišvengiamai būtiną“ Lietuvos universitetų jungimą ir stambinimą, iš verslo korporacijų veiklos modelių pasiskolintų šiuolaikinių aukštųjų mokyklų valdymo ir institucijų veiklos vertinimo principų kritika, aukštojo mokslo kaip efektyvios žinių ir paslaugų industrijos supratimo ydos. Profesoriaus Almanto Samalavičiaus knygoje įvardijami ir aptariami potencialūs pavojai, slypintys už tyrimų universiteto modelio sureikšminimo ir pavertimo vieninteliu bei problemos, kurias sukuria humanitarinio, bendrojo lavinimo ir asmenybės formavimo aukštojo mokslo aplinkoje nuvertinimas.

Knygą sudaro daugiau nei dešimt autoriaus straipsnių, rašytų 2000-2016 m. laikotarpiu bei 9 pokalbiai su iškiliais, tarptautiniu mastu pripažintais Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV), Kanados ir Anglijos aukštojo mokslo analitikais, tarp jų Philipu G.Altbachu, Ronaldu Barnettu, Henry A. Giroux, Christopheriu Newfieldu ir kt.

Almantas Samalavičius – menotyros mokslų daktaras, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Architektūros fakulteto ir Vilniaus universiteto Filologijos fakulteto profesorius. Yra paskelbęs keliolika monografijų, straipsnių rinkinių ir vadovėlių: „Vilniaus Šv. Petro ir Povilo bažnyčia“ (su dr. Stasiu Samalavičiumi), „Universiteto idėja ir akademinė industrija“, „Idėjos ir struktūros architektūros istorijoje“, „XX amžiaus Vizionieriai“, „Kaita ir tęstinumas“, „Miesto kultūra“, „Architektūros kritika“, „Ideas and Structures: Essays in Architectural History“ (JAV) ir kt. Sudarė dešimt mokslo straipsnių rinkinių ir literatūros antologijų, tarp jų „Europos kultūros profiliai“, „Europos istorijos“, „Dedalus Book of Lithuanian Literature“ (Anglija), „Nelaisvės formos: pokalbiai apie miestokūrą, ekonomiką ir krizes“ ir kt. Jo knygos ir straipsniai išversti į 14 pasaulio kalbų. Tarptautinių mokslo žurnalų „Journal of Architecture and Urbanism“ (Routledge, Anglija) ir „Lituanus: the Lithuanian Quarterly? (Lituanus Foundation, JAV) vyriausiasis redaktorius, taip pat dirba žurnale „Kultūros barai“.

Yra stažavęs ir dirbęs mokslinį darbą Štutgarto universitete (Vokietija), Ilinojaus universitete Čikagoje (JAV). Kaip vizituojantis profesorius dėstė Helsinkio universitete (Suomija), Ilinojaus universitete Čikagoje (JAV), Kjungpoko nacionaliniame universitete (Pietų Korėja), Venecijos architektūros universitete, Florencijos universitete, Romos „Sapienza“ universitete (Italija), Sevilijos universitete, Baskų krašto universitete San Sebastijane, Alkalos universitete (Ispanija).

web