Kroatijoje atidaryta doc. dr. R. Plungės paroda

Rugsėjo pradžioje Kroatijoje, galerijoje „Karos“ (Pračka g. 4, Zagrebas), duris atvėrė VDU Šiuolaikinių menų katedros vedėjo doc. dr. Rimanto Plungės paroda „Mimetic“.

„Tai viena reikšmingiausių personalinių paskutinių metų parodų, jos atsiradimą inspiravo natūralios gyvenimiškos patirtys. Parodą galima būtų pavadinti asmeninės mitologijos dalimi, kuri refleksuoja aplinkos patyrimą ir iš naujo tikrina mimezės ribas“, – parodą pristato jos autorius.

VDU Šiuolaikinių menų katedros lektorius, menotyrininkas Remigijus Venckus pastebi, jog R. Plungė ilgai kūrė tapybą ir koliažą, ir ši kūrybinė strategija pastebima iki šiol, net jo fotografijos darbuose, gvildenančiuose klausimus apie asmens vietą pasaulyje.

„Labai drąsiai artikuliuodamas asmeninį kasdienio gyvenimo patyrimą R. Plungė į visumą jungia kasdienius paprastus ir išskirtinai svarbių įvykių atvaizdus bei formuoja asmeninę mitologiją. „Skaldydamas“ vaizdą jis sprendžia būties dilemą taip atlikdamas savojo „Aš“, „kito“ ir „subjekto“ ryšių analizę. Galiausiai, kaip sprendimo rezultatą jis žiūrovui demonstruoja nuotraukas, kuriose viskas atrodo labai suobjektinta, t. y. perkelta į mirties šešėlį“, – teigia R. Venckus.

Pasak menotyrininko, R. Plungės paroda yra diskusijai ir interpretacijai atvira kūryba, kantrių ir nuoseklių fotografijos tyrinėjimų rezultatas.

„Kiekviena autoriaus paroda tarytum naujai kartoja menui svarbius klausimus: ką dar gali pasakyti atvaizdas apie subjektą, apie vietą, kurioje egzistuoju, apie tapatybę, kurios iki galo nesuvokiu ir kuri niekada nebūna stabili? […] Žvelgdamas į kūrinius susidarau keistą įspūdį, neva mąstymas egzistuoja pačioje nuotraukoje. Atrodo, kad jos pačios (nuotraukos) savarankiškai gyvena ir viešina vidinius savosios erdvės koordinatėse įspraustų daiktų santykius“, – savo interpretaciją pasiūlo R. Venckus.

Doc. dr. Rimanto Plungės parodą „Mimetic“ remia Kroatijos Respublikos Kultūros ministerija, Zagrebo kultūros, švietimo ir sporto komitetas ir Vytauto Didžiojo universitetas.