Konferencijoje pateiktos rekomendacijos dėl alkoholio žalos mažinimo

1008

Prof. Ilona Tamutienė, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Politikos mokslų ir diplomatijos fakultetas, Viešojo administravimo katedra 

Išlaikyti dabartinę alkoholio kontrolės politiką kaip palankią žalos mažinimui, savivaldybėms licencijas naudoti kaip įrankį smurto prevencijai, mažinti žalą vaikams per jų savivertės, problemų įveikos stiprinimą bei specializuotas paslaugas alkoholio problemų paliestoms šeimoms – tokias rekomendacijas, kaip padėti nuo piktnaudžiavimo alkoholiu nukentėjusiems pateikė mokslininkai ir specialistai š. m. rugsėjo 26 d. Vytauto Didžiojo universiteto Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto Viešojo administravimo katedros organizuotoje mokslinėje konferencijoje-seminare „Nuo blaivybės judėjimų iki įrodymais grįstos alkoholio politikos: alkoholio žalos kitiems nei geriantysis aspektai“.

Diskusijoje atsakymų, kaip spręsti alkoholio žalos kitiems problemas, ieškojo LR Seimo narys prof. Aurelijus Veryga, Vaiko teisių apsaugos kontrolierė dr. Edita Žiobienė, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė Ilma Skuodienė, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja, laikinai einanti direktoriaus pareigas Gražina Belian, Policijos departamento prie Vidaus reikalų ministerijos Viešosios policijos valdybos viršininkas Mindaugas Akelaitis,  Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentė dr. Nijolė Goštautaitė Midttun, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Visuomenės sveikatos instituto direktorius prof. Mindaugas Štelemėkas, Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkai: prof. Ilona Tamutienė, doc. Remigijus Civinskas, dr. Daumantas Stumbrys, dr. Birutė Peištarė ir kiti tyrėjai bei praktikai.

Po penkerių metų griežtesnės alkoholio politikos  –  teigiami pokyčiai

Vytauto Didžiojo universiteto mokslininkų atliktas tyrimas parodė, kad bendra alkoholio žala kitiems per penkerius metus statistiškai reikšmingai sumažėjo. Tyrimo duomenys atskleidė, kad bendrai populiacijoje žala nuo 2015 m. iki 2020 m. mažėjo 8,1 proc. (atitinkamai nuo 78,7 proc. iki 68,5  proc.), todėl galima daryti įžvalgą, kad sugriežtinta alkoholio politika prisidėjo, jog po penkerių metų net 185  857 suaugę asmenys nepatyrė žalos iš kitų geriančiųjų. Nors žalos rodiklis reikšmingai sumažėjo, 2020 m. Europos šalių vidurkis nėra pasiektas (64 proc.). Vertindami alkoholio žalą kitiems pagal atskiras žalas, po penkerių metų stebime statistiškai reikšmingai sumažėjusius fizinio smurto, įsitraukimo į rimtą ginčą ir nesaugumo viešosiose vietose rodiklius.

Tyrimas patvirtino pasaulinę tendenciją, kad vaikus auginantys asmenys problemiškai alkoholį vartojo rečiau, bet vaikų, gyvenančių viename namų ūkyje su probleminiu alkoholio vartotoju, 2020  m. rodiklis, palyginti su 2015 m. Europos rodikliais, išlieka aukščiausias tarp 19 šalių. Nors pokyčiai minimalūs (rodiklis mažėjo tik procentu), lyginant 2015 m. rodiklius su 2020 m. nustatyta, kad probleminio šeimos alkoholio vartojimo išvengė 13 726 vaikai.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto  mokslininko prof. dr. M. Štelemėko ir kolegų  tyrimai atskleidė, jog alkoholio politikos sugriežtinimas sumažino mirtingumą, žalą keliuose, su alkoholiu susietą ligotumą ir savižudybes.

Būtina išlaikyti dabartinę alkoholio politiką kaip palankią žalos mažinimui 

Mokslu grįstos dabartinės alkoholio kontrolės priemonės egzistuojančios dabartinėje Lietuvoje taikomos kompleksiškai sumažino alkoholio žalą kitiems nei geriantysis bei žalą geriančiojo sveikatai.  Labai svarbu akcentuoti, kad nėra vienos alkoholio kontrolės priemonės, kuri viena sumažintų alkoholio žalą, nes veiksmingai veikia kompleksinių priemonių rinkinys. Todėl siekiant užtikrinti visuomenės sveikatą, saugumą ir gerovę būtina užtikrinti nuoseklios ir pastovios alkoholio kontrolės politikos tęstinumą bei jos poveikio vertinimą. Į šias priemones turėtumėme žiūrėti kaip į prevencines priemones alkoholio žalai atsirasti. Reklamos draudimas, alkoholio pardavimo laiko ribojimas bei kainos kėlimas akcizų pagalba yra ekonomiškos ir veiksmingos priemonės alkoholio žalai sumažinti. Tačiau yra svarbu užtikrinti, kad alkoholio mokesčių kėlimo ir kainų reguliavimo politika būtų nuolat balansuojama, siekiant išvengti jos neefektyvumo, augant gyventojų pajamoms.

Alkoholio licencijas naudoti kaip įrankį smurtui mažinti 

Girtavimas labai prisideda prie smurto viešoje ir artimoje aplinkose. Policijos departamento atstovas akcentavo, kad savivaldybės turėtų labiau bendradarbiauti su policija ir labiau prisidėti prie žalos mažinimo. Pavyzdžiui, prekybos vietose ir jų kaimynystėse, kuriose alkoholis yra nusikaltimų pritraukėjas, savivaldybės galėtų naudotis licencijomis kaip smurto mažinimo priemone, t. y. tokiose vietose galėtų apriboti prekybos laiką, ypač naktinį ar sustabdyti licenciją. Juolab, kad Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis mažmeninės prekybos licencijų skaičius vienam gyventojui Lietuvoje auga. Moksliniai įrodymai liudija, kad alkoholio pardavimų tankis  koreliuoja su smurtu: kuo tankiau išsidėstęs alkoholio pardavimas, tuo daugiau smurto, vaikų nepriežiūros, policijos iškvietimų ir kreipimųsi į skubios pagalbos skyrius skaičius. Alkoholio pardavimo vietų tankį pagal gyventojų skaičių galėtų reguliuoti valstybė. Lietuvoje apie šią smurtui valdyti taikomą priemonę mažai diskutuojama. Tačiau užsienio tyrimai pabrėžia, vietovėse, kuriose suretinamas alkoholio pardavimo vietų tankis, pavyksta išsaugoti gyvybes bei sumažėja smurto ir vaikų nepriežiūros atvejai.

Mažinti žalą vaikams, kurie gyvena su problemiškai alhoholį vartojančiais asmenimis

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorė pažymėjo, jog 2021 m. nuo visų atvejų (4452), kuomet vaiko sveikatai ir saugumui kilo pavojus ir reikėjo užtikrinti saugią aplinką, net 77 proc.  (3439) buvo dėl piktnaudžiavimo alkoholiu ir kitomis psichotropinėmis medžiagomis. Tačiau tai tik dalis vaikų, kurie patyrė didelę žalą dėl tėvų piktnaudžiavimo alkoholiu. Kaip parodė VDU atliktas tyrimas, tikslinės pagalbos poreikis vaikams ir kitiems šeimos nariams, gyvenantiems kartu su problemiškai alkoholį vartojančiais asmenimis viename būste, išlieka labai didelis – 184 724 vaikai 2020 m. gyveno namų ūkiuose, kuriuose bent vienas suaugęs pasižymėjo problemišku alkoholio vartojimu.  Jiems taip pat reikia paramos ir pagalbos.

NVO vaikams konfederacijos direktorė Elena Urbonienė, akcentavo, kad vaikų dienos centrai teikia akredituotą dienos priežiūrą  vaikams, dirba su jais bei jų tėvais ir pirmiausiai mato nuskriaustą vaiką.  Jei mama ar tėvas problematiškai vartoja alkoholį,   tai vaikų dienos centrai yra  puiki terpė, kur galima vaiką suprasti, atjausti, dirbti su juo. Savivaldybės turi žinoti, kad galima nusipirkti paslaugas iš NVO. Būtina stiprinti ir plėsti vaikų dienos centrus.

Mažinant alkoholio žalą būtina taikyti veiksmingas specializuotas priemones

Policijos departamento atstovas teigė, kad policija užtikrina saugumą ūmaus smurto atveju, o po to rūpestį auka perduoda socialines ir medicinines paslaugas teikiantiems specialistams. Vaiko teisių apsaugos kontrolierė dr. Edita Žiobienė pažymėjo, kad savivaldybės yra atsakingos už paslaugų teikimą. Tipiniu atveju  alkoholio žalos problemų paliestoms šeimoms siūlo psichologo konsultaciją ir tėvystės kursus. Tačiau jie mažai kada duoda gerą rezultatą. Kad smurtas alkoholiu piktnaudžiaujančiose šeimose linkęs kartotis pažymėjo visi specialistai. Šiandieninis mokslas nurodo, kad veiksmingiau veikia šeimos santykių terapija, negu individuali ar grupinė terapija, o tėvystės kursai gali pagerinti tėvystės įgūdžius, bet nesumažina tėvų alkoholio vartojimo. Anglijoje atlikti tyrimai parodė, kad pagalbos darbuotojų vizitai į šeimas, jei nėra teikiama specializuota pagalba, nesumažina tėvų alkoholio vartojimo ir nėra veiksmingi.  Lietuvoje reikėtų stiprinti ir plėsti šiandien Priklausomybių ligų centruose įgyvendinamą CRAFT programą. CRAFT, specializuota pagalba, kuri paremta kognityvinės elgesio terapijos principu, siekia padėti įtraukti žalingai vartojantį asmenį į gydymą, mažinti jo vartojamų medžiagų kiekį ir svarbiausia – gerinti artimojo asmens gyvenimo kokybę, mokant jį pasirūpinti savimi, įveikti stresą, nustatyti savo ribas ir geriau valdyti emocijas, lavinti bendravimo įgūdžius. Šios programos veiksmingumas yra patvirtintas JAV ir kitose šalyse.

Apibendrinant mokslininkų ir praktikų rekomendacijas, siūloma nuo individualios ir grupinės terapijos pereiti prie šeimos santykių terapijos. Būtina šviesti praktikus, mokyti kaip teikti specializuotą pagalbą, taikant mokslu grįstas veiksmingas priemones, tokias kaip CRAFT, penkių žingsnių ar problemų įveikos įgūdžių mokymą.  Vaikų savivertės stiprinimo, problemų įveikos įgūdžių metodikos mokymai taip pat labai svarbūs.  Ypatingai šių specializuotų žinių reikia socialinio sektoriaus darbuotojams. Specializuotas žinias, kaip stiprinti ir padėti įveikti problemas vaikams bei šeimoms, kurie paliesti alkoholio problemos, pirmiausia turėtų gauti vaikų dienos centrų darbuotojai ir kiti specialistai, dirbantys su vaiku ir šeima.

Pabaigai, alkoholio žalos kitiems mažinimo atsakomybė turi būti integruota į LR Alkoholio kontrolės įstatymą. Tam labai svarbu burti platesnę visuomenės sveikatos ir saugumo interesą ginančią koaliciją. Ne mažiau svarbus yra ir mokslininkų indėlis – viešinti mokslu grįstus tyrimų rezultatus, kurie taptų svariais argumentais alkoholio politikos formavimo procesuose.

Komentaras yra Lietuvos mokslo tarybos finansuojamo projekto ,,Įrodymais grįstos alkoholio politikos vystymas remiantis standartizuotu Europos alkoholio tyrimu: Lietuvos atvejis“ (Sutarties Nr. S-MIP-20-2) rezultatų dalis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus