Konferencijoje – Lietuvos Tarybos gruodžio 11 d. deklaracijos tema

1116

Gruodžio 11 d., pirmadienį, 12 val. VDU daugiafunkciame mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23-210) vyks konferencija-seminaras „Lietuvos Tarybos 1917 m. gruodžio 11 d. deklaracija: priėmimo istorinės aplinkybės ir politologiniai kontekstai“.

Konferencijos metu VDU bus pristatomi prof. dr. Liudo Mažylio ir jo vadovaujamos tyrimų grupės mokslininkų pranešimai. Į diskusiją kviečiami visi besidomintys istorijos, Lietuvos valstybingumo ir pilietiškumo temomis.

„Pagrindiniai reikšminiai Gruodžio 11-osios deklaracijos žodžiai – kad Lietuva skelbia nepriklausomos valstybės atkūrimą su sostine Vilniumi ir jos atskyrimą nuo visų valstybinių ryšių, kurie kada nors yra buvę su kitomis valstybėmis. Na, ir dokumente yra antroji dalis, su kuria, kaip su kompromisine, Lietuvos taryba turėjo sutikti. Pasisakoma už amžiną, tvirtą Lietuvos valstybės sąjungą su Vokietijos valstybe; ta sąjunga turėtų būti įgyvendinta karinės ir susisiekimo konvencijų, muitų bei monetinės sistemos bendrumo pagrindu”, – sako laidos vedėjas prof. Liudas Mažylis.

„Erklearung“ – taip buvo pavadintas šis dokumentas. Tikėtina, kad jis surašytas tuomečio Lietuvos tarybos sekretoriaus Jurgio Šaulio ranka vokiškai ir greičiausiai tik vienu egzemplioriumi. Originalas 99 metus gulėjo Vokietijos Politiniame archyve. Profesorius Liudas Mažylis jį surado šiemet kovo pabaigoje kartu su Vasario 16-osios aktu.

Tą patį vakarą po „Panoramos“ bus rodoma dokumentinių apybraižų ciklo „Šiandien prieš 100 metų“ laida, skirta tai pačiai, Lietuvos Tarybos 1917 m. gruodžio 11 d. deklaracijos, tematikai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.