loader image

Kodėl filosofija ir politinė kritika yra aktualu?

2158 1

Manipuliuojančios žmonių protais metaforos ir populiarūs vaizdai kviečia filosofiją bei politinę kritiką vykdyti savo misiją. Jau Platonas pastebėjo, kad poetų kuriami palyginimai atveria ir dieviškas aukštumas, ir beprotybės dugną, todėl turi būti filosofų aiškinami ir bendram reikalui taikomi. Tačiau šiandien, kai pasaulis vėl ir vėl grimzta į karo siautulį, į instrumentinį žmogaus gyvybės naudojimą, kai aistros ir metaforos iškreipia mąstymą, kai baisiosios žmonijos patirtys vėl primena save, filosofija yra pakviesta ne įtikinėti, o pateikti visuomenės proto kritiką. Dar daugiau, jos misija yra pateikti kritikos kritiką, t. y. atskleisti teorijas, kurios galėtų apklausti ir argumentuoti dabartinius viešuosius svarstymus, vienas kito neigimus, kaltinimus ir demaskavimus.

Filosofija ir politinė kritika arba Kritinė teorija ir yra tai, be ko viešas komunikacinis protas, svarstomoji demokratija, laisva ir atvira visuomenė yra negalimi. Vietoje to, kad filosofija narciziškai žavėtųsi savo istorija ir teiginiais, savo dramblio kaulo bokštais, savo nepriekaištingais stiklo karoliukų žaidimais, ji atsisuka į socialinių konfliktų, politinių manipuliacijų, žmonių veidų ir jų kūrybinio veržlumo lauką. I ir II pasauliniai karai, didžiosios Aušvico ir Gulago tragedijos, masiniai informaciniai karai, žmogaus susvetimėjimas ir tragiškos revoliucijos tapo pasaulio įvykiais, kurie suteikė filosofijai ir kritinei teorijai naują pavidalą ir atsakomybę. Po šių baisių tragedijų ir iššūkių, po komunizmo žlugimo, filosofija, kaip ir poezija, nebėra tokia pat.

Filosofijos ir politinės kritikos studijų galimybės

VDU vykdoma Filosofijos ir politinės kritikos bakalauro programa yra unikali savo teorinės ir praktinės filosofijos ir pilietinio aktyvumo susietumu. Filosofijos studijų programa sudaryta taip, kad studentai šalia bendrojo universitetinio lavinimo dalykų nuosekliai įgytų įvairių pamatinių filosofijos bei politinės teorijos ir kritinės analizės žinių, analitinių ir kūrybinių, taip pat praktinės veiklos gebėjimų. Programa siekia plėsti filosofinių teorijų pritaikymo kitose srityse gebėjimus; žinias apie šiuolaikinės filosofijos bei politinės analizės bei kritikos kryptis ir metodus; akademinės analizės gebėjimus, pilietinės raiškos viešumoje nuostatas, nevyriausybinės veiklos principų ir kriterijų išmanymą, kritinės meninės raiškos būdus; taip pat – akademinių, meninių, kritinių ir kitokio pobūdžio tekstų rašymo įgūdžius.

Filosofijos ir politinės kritikos studijos trunka 4 metus: per pirmuosius du metus studentai klausosi pamatinių filosofijos ir filosofijos istorijos kursų, pilietinio aktyvizmo pagrindų bei bendrauniversitetinių dalykų remiantis artes liberales principais bei turi galimybę papildomai studijuoti Academia cum laude arba pasirinkti gretutines specialybes. Paskutinieji du metai yra skirti labiau gilioms filosofinėms, specializuotoms studijoms padedant studentui formuoti savitą kritinį mąstymą ir atskleisti jo filosofinį ir tarpdisciplininį kūrybingumą, formuojant specialiuosius kritinio ir analitinio, dialektinio mąstymo gebėjimus.

Studijų metu fundamentiniai filosofijos pagrindai – logika, dialektika, hermeneutika, fenomenologija, metafizika, etika, estetika, istorijos filosofija – yra derinami su išsamiomis politinės filosofijos istorijos ir šiuolaikinės politinės filosofijos studijomis, su utopijų ir distopijų kritika, su literatūros ir muzikos filosofija, propagandos analize ir kritika, su šiuolaikiniais debatais ir bendradarbiavimu su įvairiais nevyriausybiniais socialiniais ir kultūriniais forumais, federacijomis,  sąjungomis.

Jums dėstys žinomi profesoriai ir docentai: prof. Gintautas Mažeikis, prof. Lauras Bielinis, prof. Dalius Jonkus, prof. Audronė Žukauskaitė, prof. J. Gordon, prof. J.D.Mininger, doc. Jurga Jonutytė bei daugelis kitų užsienio ir Lietuvos dėstytojų. Turėsite daug galimybių išvykti į užsienį pagal „Erasmus“ mainų programas.

Baigus Filosofijos ir politinės kritikos studijas suteikiamas Filosofijos bakalauro (Humanitariniai mokslai) laipsnis. Studijas galima bus tęsti Praktinės filosofijos magistro programoje arba įvairiose politikos mokslų programose.

Daugiau informacijos apie programą.

Vyksta priėmimas į VDU bakalauro studijas.

Komentarai

gediminas

filosofu ne gimstama ,bet tampama Taciau perdem iracionalioje atavizmu sleifa velkancioje Lietuvos nekrofilineje kulturoje laisvu ir nepriklausomu filosofu neimanoma tapti ir buti,kuomet valgyti skaniai norisi,Tad nesvaikite

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.