Kauno pavasario 50-metį vainikuos koncertas „Blue Jeans Night 2022″

246

Gegužės 14 d. sukanka lygiai 50 metų, kuomet protestuodamas prieš sovietinį režimą susidegino Romas Kalanta. Kauno pavasario įvykių 50-mečiui pažymėti, Kaune vyks šios progos minėjimo tradicijas tęsiantis roko koncertas „Blue Jeans Night 2022“. Pasak vieno iš renginio iniciatorių, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto docento dr. Ryčio Bulotos, roko muzika ir jaunimo energija buvo nepaprastai svarbios 1972 m. „Roko koncertas turi stiprų simbolinį užtaisą prisimenant Romą Kalantą – roko muzikos gerbėją, tapusį Lietuvos laisvės idėjų simboliu bei priartinusį tų idėjų siekius prie jaunimo, ir Kauno pavasarį, stipriai paveiktą hipių kontrkultūros“, – teigia iniciatyvos „MountainRock“ ir grupės „Mountainside“ narys.

Šeštadienį Kauno restorane „Miesto sodas“ esančiame klube „Siena“ vyksiantis renginys pratęs dviejų ankstesnių R. Kalantos aukos minėjimų tradicijas. 2012 m. čia įvyko 40-osioms R. Kalantos žūties metinėms skirtas minėjimo koncertas „Negęstanti roko šviesa“ bei 2017-aisiais organizuotas „Laisvės miesto ritmas“, skirtas ir VDU profesoriaus Leonido Donskio atminimui. Šiemet maištingą laisvės atmosferą kurs ir švęsti laisvę kvies net keturi Kauno roko kolektyvai: „Mountainside“, „It Was Us“, „D.I.K.V.A.Š.“ bei Jokūbas Jankauskas ir gyvo garso grupė.

Džinsai kaip protesto simbolis

Jau beveik du dešimtmečius roko muzikos kultūrą Kaune puoselėjančios VšĮ „MountainRock“ vadovo R. Bulotos pasakojimu, R. Kalantos atminimui skirtų renginių estafetė perimta iš anksčiau šiais minėjimais besirūpinusios „Santaros-Šviesos“ organizacijos žmonių – Birutės Garbaravičienės, Egidijaus Aleksandravičiaus, šviesios atminties Leonido Donskio, Henriko Gulbino ir kitų. „Pirmieji renginiai, kurie ir vadinosi „Blue Jeans Night“, taip pat vyko klube „Siena“. Labai tikiuosi, kad šių renginių ciklo pirmieji organizatoriai, iš kurių ir „paveldėjome“ renginį, taip pat apsilankys ir jubiliejiniame koncerte“, – teigia R. Bulota, pasak kurio, renginio pavadinimas „Blue Jeans Night“ pasirinktas neatsitiktinai.

„Mountainside“ (Organizatorių nuotr.)

„1972 m. pasaulyje tikraisiais maištininkais buvo pokario karta, vadinamieji „boomeriai“, kurie konfrontavo su sustabarėjusiomis visuomeninėmis nuostatomis ir politiniu elitu – rokenrolo gerbėjai, bitnikai ir hipiai. Lietuvoje jų dėvimi klasikiniai mėlyni džinsai, kaip ir roko muzika, buvo demokratiškų vertybių ir maišto prieš sovietinę santvarką simbolis. Todėl renginiui grupes pasirinkome sąmoningai, atsižvelgdami į tai, jog panašaus stiliaus muzikos klausėsi ir to meto jaunimas. Ir nors renginio aprangos kodas nėra mėlyni džinsai, bet, atėję į renginį taip apsirengę, tikrai neprašausite pro šalį“, – juokauja R. Bulota.

Nors šio minėjimo proga mieste vyks ne vienas kultūrinis renginys, tačiau, R. Bulotos manymu, gaivalo, būdingo roko muzikai, juose jau nebelieka. „Žinoma, labai vertingi plačiosioms masėms skirti renginiai, kurie parodo, kad tiek roko muzika, tiek ir patys 1972 m. įvykiai yra įsilieję į mūsų kultūrą. Bet kartu juose nėra autentiškumo,“ – pastebi vienas koncerto iniciatorių.

Sujungti jaunimą ir tradicijas

Koncertas „Blue Jeans Night 2022“ šiemet simboliškai užbaigs gegužės 13–14 dienomis vyksiančią VDU Andrejaus Sacharovo demokratijos plėtros tyrimų centro organizuojamą konferenciją „Atleisti ar pamiršti – susidoroti su skausminga praeitimi“. Ir nors nuo tragiškų Kauno pavasario įvykių prabėgo jau daugiau nei 5 dešimtmečiai, R. Kalantos auka išlieka kaip niekad svarbi ir aktuali, ypač dabartinių neramumų Europoje ir karo Ukrainoje kontekste.

„It Was Us“ (Organizatorių nuotr.)

„Sovietų Sąjungos visuomenė pasižymėjo kaip labai konservatyvi, tradicionalistinė, griežtai prižiūrima, o šalyje vyravo propaganda, cenzūra. Roko muzika, arba bendrąja prasme – jaunimo muzika, buvo toleruojama sukandus dantis. Stalino laikotarpiu buvo posakis, skelbiantis, jog „Tas, kas šiandien groja džiazą, rytoj parduos tėvynę“. Tuo metu vakaruose atsirado įvairūs kontrkultūriniai jaunimo judėjimai, pavyzdžiui, hipiai, kuriems prijautė ir R. Kalanta. Hipiai siekė laisvės, todėl buvo vertinami kaip antisovietinis elementas – juos gaudydavo milicija, nukirpdavo plaukus. Ir tuo pačiu daugeliui jų buvo svarbūs Lietuvos laisvės idealai. Todėl drąsiai galime kalbėti apie tai, kad R. Kalanta per laisvės siekio vertybes, roko muziką ir hipių madą sujungė jaunimą su tuo tradiciniu lietuvišku tautiškumu“, – R. Kalantos įtaką jaunimo kultūrai paaiškina VDU dėstytojas, kartu užsimindamas, jog ir po 1972-ųjų Lietuvoje tęsėsi roko muzikos bumas, tačiau sovietinis režimas net į patį roko muzikos pavadinimą žiūrėjo skeptiškai.

„D.I.K.V.A.Š.“ (Organizatorių nuotr.)

„Buvo vartojamas terminas bigbeatas. Kadangi R. Kalanta buvo siejamas su hipiais ir roko muzika, po 1972 m. roko muzika Lietuvoje buvo stipriai apribota. Netgi Latvijoje ir Estijoje viskas buvo šiek tiek laisviau, o Lietuvoje roko grupėms buvo labai sunku groti. Terminas „roko grupė“ buvo uždraustas, vietoje jo buvo vartojamas pavadinimas „vokalinis-instrumentinis ansamblis“, – XX a. 8 dešimtmetyje vyravusias nuotaikas apibūdina R. Bulota, primindamas, kad Kauno pavasaris yra pakankamai susijęs ir su 1968 m. Prahos pavasario įvykiais.

„Kai Varšuvos sutarties valstybių tankai įvažiavo į Čekoslovakijos teritoriją, sustabdė visas Dubčeko reformas, numalšino visą demokratinį judėjimą, tuomet Čekijoje susidegino toks jaunuolis Janas Palachas. Labai panašiomis aplinkybėmis tą pačią auką įvykdė Romas Kalanta. Tuometinėje Čekoslovakijoje buvo pakankamai stiprus disidentų judėjimas. Tai gerai iliustruoja buvusio šalies prezidento Vaclavo Havelo citata, jog džinsai ir roko muzika sugriovė Sovietų Sąjungą“, – sąsajas tarp Kaune ir Prahoje praeito amžiaus 7-8 dešimtmečiuose vykusių judėjimų akcentuoja R. Bulota.

Jokūbas Jankauskas ir gyvo garso grupė (Organizatorių nuotr.)

Būtent džiaugtis roko muzika ir iš jos kylančia laisve gegužės 14 d. vyksiančiame R. Kalantos aukai pagerbti skirtame koncerte kviečiami renginio dalyviai. „Privalome džiaugtis savo turima laisve, saugumu, kuris esamomis aplinkybėmis tampa itin brangus ir vos ne stebuklingu būdu gautas. Prisimindami Lietuvos tapimą nepriklausoma valstybe ir regėdami tai, kas šiuo metu vyksta Ukrainoje, galime matyti, kaip mums viskas palankiai susiklostė, kuo ir turėtume džiaugtis. Prie to susiklostymo prisidėjo ir Romo Kalantos auka, kuria jis išreiškė norą gyventi laisvoje šalyje. Mūsų renginyje taip ir turėtume visi jaustis – laisvais ir laimingais“, – kvietimu į renginį dalinasi vienas jo organizatorių, grupės „Mountainside“ narys ir VDU docentas dr. R. Bulota.

Koncertas „Blue Jeans Night 2022“ – baigiamasis gegužės 13–14 dienomis Kaune vyksiančios dvyliktosios tarptautinės Sacharovo konferencijos „Atleisti ar pamiršti: susidoroti su skausminga praeitimi“, kurią organizuoja VDU Andrejaus Sacharovo centras, akcentas, įtrauktas ir į „Lietuvos universitetui – 100“ VDU programą.

Data: gegužės 14 d., 20:30 val.

Vieta: restoranas „Miesto sodas“ (Laisvės al. 93, Kaunas)

Dalyviai: MOUNTAINSIDE (diverse heavy rock), D.I.K.V.A.Š. (blues rock/psychedelic rock), IT WAS US (alternative rock/post rock), JOKŪBAS JANKAUSKAS IR GYVO GARSO GRUPĖ (classic rock)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus