Kauno Fotoklubo narių paroda „Žvilgsnis 2015“

1074

Vytauto Didžiojo universiteto Didžiosios salės fojė (S. Daukanto g. 28) veikia Kauno fotoklubo narių metinė fotografijos paroda „Žvilgsnis 2015“. Joje savo darbus pristato tiek fotomenininkai mėgėjai, tiek profesionalai.

Po vieną dvi fotografijas parodai pateikė Edita Valančė, Irma Trečiokienė, Birutė Kurtinaitienė, Erlandas Kėvalas, Gintaras Jaronis, Kristina ir Regimantas Meilučiai, Kristina Valasevičienė ir kiti.

54 narius jungiančio Kauno fotoklubo šūkis – „Mus vienija fotografija“. Parodoje aiškiai atskleidžiama klubo narių kūrybos tematinė ir stilistinė įvairovė: matome portreto, peizažo žanro fotografijų, dokumentuotų kelionių pasakojimų fragmentų. Pristatomi skirtinga technika sukurti kūriniai: nuo seniausių “pinhole” iki infraraudonųjų spindulių technologija sukurtų fotografijų.

Fotomenininkas G.Jaronis, naudodamas infraraudonųjų spindulių technologiją, parodoje pristato fotografiją iš neseniai sukurto savo fotografijų ciklo „Kelionių fragmentai“. Šioje nuotraukų serijoje pateikiamas siurrealistinis miesto vaizdinys: išplaukiantys kontūrai, deformuoti pastato, laiptų, gamtovaizdžio fragmentai nukelia žiūrovą į kitą, konkretumo ribas praradusią realybę.

E.Kėvalas pateikė fotografiją „Pūga“, kurioje į žiemos gamtovaizdį įkomponuotas moters portretas. K.Meilutė pristato kiek kitokios stilistikos fotografiją: fiksuojami namų interjero daiktai, apsupti ir vienijami nostalgiškos nuotaikos – neatsitiktinai fotografija pavadinta „Vienatve“.

Martynas Plepys - Teisingumo rūmai_750

Fotografo M.Plepio nuotraukoje „Teisingumo rūmai“ aktualizuojami senovinių teismo rūmų interjero fragmentai ir architektūros ženklai. R.Meilutis parodoje eksponuojamoje fotografijoje kuria teatralizuotą pasakojimą, kurio centre – mažos mergaitės ir manekeno figūros žydinčiame lauke. Iliustratyvi fotografija sukuria gyvybės ir dirbtinumo, muliažo kontrastą. B.Kurtinaitienės spalvotoji fotografija fiksuoja saulėgrąžų lauką, užburiantį savąjį žiūrovą spalvos magija, gamtos grožio gaivališku poveikiu.

Vienas iš aktyviausiai dirbančių narių – neseniai klubo veikloje pradėjęs dalyvauti I.Švelnys. Jis šioje parodoje pristato fotografiją iš serijos „Gyvenime viskas paprasta, bet nelengva“. Jis kuria fotografiją naudodamas vadinamąją žuvies akies netradicinę technologiją, todėl skirtingus fotografijų vaizdus mato per apskritimą, kuris suteikia kasdieniam vaizdui neapibrėžtumo ir galimo pasikartojimo įspūdį.

Kauno fotoklubo vadovė, fotomenininkė K.Valasevičienė parodai pateikė fotografiją „Sugrįžimai“. Šiame supoetintame darbe autorė pristato mirguliuojantį peizažą, pereinantį į abstraktų miražo, vandens neapibrėžtumą, kuriame ryškėja dviejų figūrų atspindys.

R.Misiukonis parodai pasiūlė jo kūrybos braižui nebūdingą fotografiją pavadinimu „Laiko miražai“ – darbas sukurtas naudojant „pinhole“ fotografijos techniką. Fotografijoje vaizduojami sudvigubinto gamtovaizdžio fragmentai, kuriuose jungiasi, vienas kitą papildo medinės architektūros ritmika ir gamtovaizdžio detalės.

Kauno fotoklubo prezidentė K.Valasevičienė ne tik aktyviai organizuoja Kauno fotoklubo narių parodas, bet ir rengia savo personalines. Neseniai viena jų – “Kauno fortai” – buvo surengta Kauno klinikų Radiologijos diagnostikos centre. Šiuo metu fotografės paroda „Šviesoraščiai“ eksponuojama Nacionalinio Kauno dramos teatro kavinėje.

Apie Kauno fotoklubo veiklą ir narių bendrystę – pokalbis su K.Valasevičiene.

Šiuo metu Kauno fotoklubo narių paroda „Metų laikai“ jau veikia Kauno klinikose, Radiologijos diagnostikos centre, taip pat metinė klubo narių paroda atidaryta VDU, o vėliau bus perkelta į tradicines „Akropolio“ parodoms skirtas erdves. Gal galėtumėte papasakoti, kaip klubas susibūrė, kokie jo tikslai?
Kauno fotografijos entuziastai, kelerius metus bendravę ir eksponavę savo nuotraukas portale Efoto.lt ir rinkdavęsi į ketvirtadieninius susitikimus, nusprendė savo susibūrimus įvilkti į kitokį drabužį – įteisinti ir jau su oficialiu vardu plėtoti savo veiklą, tęsiant dar 1963 m. įkurto ir su pertraukomis veikusio Kauno fotoklubo tradicijas. Pastarasis išugdė ne vieną Lietuvoje ir pasaulyje garsų menininką. Dabartinis fotoklubas pirmą kartą viešai prisistatė Kauno visuomenei 2010 m. gegužės 26 d. VDU galerijoje „101“.

Klubo tikslai – organizuoti klubo narių susitikimus, rengti konkursus, dalytis tarpusavio patirtimi, kviestis žinomus fotomenininkus, organizuoti klubo narių fotografijos parodas. Taip pat užsiimti šviečiamąja veikla – organizuoti klubo nariams teminius seminarus, kursus, rengti paskaitas.

Kaip pasirenkate metinių parodų temas ir kiek Kauno fotoklubo narių dalyvauja šiose parodose?
Pirmoji bendra klubo narių paroda buvo surengta 2010 m. rugpjūtį Fotografijos dienos proga Kauno senamiestyje, Vilniaus gatvėje, o nuo 2011 m. organizuojamos ir metinės parodos. Ši paroda jau yra penktoji metinė klubo narių darbų paroda. Paprastai jos būna laisva tema, kiekvienas klubo narys gali atsiųsti savo tris geriausias nuotraukas, iš kurių atrenkama apie 40 gražiausių, įdomiausių fotografijų. Metinėse parodose dažnai dalyvauja per 30 autorių.

KristinaValasevičienė.Sugrįžimai.ger_750

Papasakokite apie Kauno fotoklubo narius, jų personalinius ir bendrus projektus.
Klubo veikloje dalyvauja įvairiausių profesijų žmonės (verslininkai, gydytojai, IT specialistai, teisininkai ir kiti), atstovaujantys įvairiausiems fotografijos žanrams, tačiau juos visus jungia bendras fotografijos pomėgis.

Šiuo metu klubas vienija 54 narius. Jau vien per šių metų sausio ir vasario mėnesius prie klubo prisijungė septyni nauji nariai. Aktyviausi yra apie 15–20 žmonių, kurie dalyvauja mūsų kassavaitiniuose ketvirtadieniniuose susitikimuose, pagelbėja organizuojant įvairius renginius, rėminant kūrinius, kabinant parodas. Kauno „Akropolyje“ globojame keturias parodoms skirtas erdves, kuriose eksponuojame klubo narių personalines parodas, taip pat ir bendras – iš įvairių išvykų ar bendrų teminių projektų. Šiuo metu galite pamatyti puikią fotomenininko Gintaro Jaronio infraraudonųjų spindulių fotografijos darbų parodą „Kelionių fragmentai“, Andriaus Matvejevo parodą apie geriausius žmogaus draugus – labradorų veislės šunis „Amigo ir Co“, bendras klubo narių parodas iš išvykų į Rygą ir Nidą.

Draugaujame ir su Kauno klinikų Radiologijos diagnostikos centru, kuriame šiuo metu veikia klubo narių darbų paroda “Metų laikai” ir mano darbų paroda „Kauno fortai. Vizijos“.

Džiugu, kad klubo narių darbai yra pastebimi bei eksponuojami ir kitose erdvėse. Galiu paminėti Romualdo Kairio parodą “Natiurmortai”, eksponuotą Kauno dramos teatro kavinėje, Žilvino Glušinsko „pinhole“ ir bichromatų parodas Liaudies instrumentų muziejuje bei VDU, mano parodą „Kauno fortai. Vizijos“, eksponuotą Kauno menininkų namuose ir dar keliose erdvėse įvairiuose Lietuvos miestuose, I.Švelnio parodą – interaktyvų fotografijos reginį „Žmogus-Ego-Emocijos“, kuri paskutinę savaitę veikia Kauno kultūros centre „Tautos namai“.

Jūs pati esate fotografė. Kas fotografuojant jums yra svarbiausia, kokios temos domina?
Man fotografija – kalbėjimo, pasakojimo, pajautimų perteikimo būdas, savitai pateiktas realybės atspindys. Savo pastebėtais ir užfiksuotais vaizdais pasakoju istorijas – žmonių, gamtos, daiktų, reiškinių. Man svarbu ne tiek užfiksuoti realų vaizdą, kiek perteikti būsenas, emocijas, jausmus (taip pat ir daiktų, nes jie man dažnai tarnauja kaip simboliai), pamatyti per kelis sluoksnius, suteikti savą prasmę, skatinant ir žiūrovą pažvelgti gilyn.

Fotografuoju gal apie dešimtį metų. 2010 m. prisidėjau steigiant Kauno fotoklubą, dalyvavau jo veikloje, šiuo metu esu klubo pirmininkė. Fotografija, ilgą laiką buvusi mėgstamu laisvalaikio užsiėmimu, pamažu užima vis daugiau laiko. Pristatyti savo kūrybą pradėjau nuo 2010 m. dalyvaudama bendrose Kauno fotoklubo ir KTU fotostudjos narių parodose (jų buvo jau apie dvylika). 2012 m. Kauno technologijos universitete surengiau pirmąją savo personalinę parodą „Kauno fortai. Vizijos“. Viena ciklo fotografija 2014 m. eksponuota tarptautinėje fotografijų parodoje Izraelyje „Pasaulis moters akimis“.
2014 m. gruodžio mėnesį tapau Lietuvos fotomenininkų sąjungos organizuoto konkurso „Debiutas“ finalininke, kelios nuotraukos iš ciklo „Laiko fragmentai“ buvo eksponuotos bendroje parodoje Vilniuje, fotografijos galerijoje „Prospektas“, ir įtrauktos į parodos katalogą.

Straipsnio autorė: menotyrininkė Gabrielė Kuizinaitė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.