Kaune vyksta Frankofonijos mėnesio renginiai

523

Prieš dvi savaites prasidėję VDU Frankofoniškojo pavasario renginiai toliau tęsiasi ir įsilieja į Frankofonijos mėnesio kultūrinių renginių programą. Šių metų Frankofonijos mėnuo atspindės Užsienio reikalų ministerijos, Prancūzų instituto Lietuvoje, VDU Frankofonijos šalių centro ir kitų Lietuvos prancūzų kultūros centrų paskelbtą bendrą tematiką „Istorija ir modernumas“, kuri yra skirta Lietuvos įstojimo į Tarptautinę Frankofonijos organizaciją (pranc. OIF – Organisation internationale de la francophonie) 20-mečiui.

„Ši sukaktis mums visiems primena 1999 metų rugsėjo 4 dieną, kai Monktone (Kanadoje) vykusiame Frankofonijos viršūnių susitikime Lietuvai buvo suteiktas stebėtojo statusas Tarptautinėje Frankofonijos organizacijoje, įkurtoje 1970 m. kovą. Nuo tada kovas tarptautiniu mastu skelbiamas Frankofonijos mėnesiu“, – primena VDU Frankofonijos šalių centro vadovė prof. Aurelija Leonavičienė.

Minėdamas Lietuvai reikšmingą sukaktį, įprasminančią šių metų Frankofonijos mėnesį, VDU Frankofonijos šalių centras kviečia į įvairiapusę kultūrinių renginių programą. Jau šią savaitę, kovo 5 d., 17.30 val. centras kviečia į viešą paskaitą „Prancūzų romanas šiandien ir literatūros premijos“, kurią skaitys Vilniaus universiteto prof. dr. Vytautas Bikulčius. Renginys vyks VDU mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23–102).

Kovo 6 d., 17.30 val., VDU Frankofononijos šalių centras, kaip ir kiekvienais metais, siūlo prasmingą kelionę prancūzų kino labirintais. Bendradarbiaudamas su kino filmų platintoju „Best Film“ ir Kauno kino centru „Romuva“, Frankofonijos šalių centras žiūrovams šiais metais pristatys naujausią žymaus prancūzų režisieriaus Xavier Giannoli filmą „Apsireiškimas“ (L’apparition, 2018). Kuo išsiskiria Xavier Giannoli kino filmai prancūzų kinematografijoje ir kas laukia žiūrovų, atėjusių į kino filmo peržiūrą, prieš seansą pasakos VDU Frankofonijos šalių kalbos ir kultūros bakalaurantai.

Kelionę po kino ir literatūros pasaulį bei šių pasaulių sąsajas kovo 19 d., 11 val. pratęs iš Kanados atvykusi literatūrologė Sara Bédard-Goulet. Viešnios paskaita „Simon Roy romano „Mano gyvenimas, įkvėptas Kubriko“ intermedialios sąsąjos“ atskleis tarpdisciplininį požiūrį į literatūros kūrinį, intermedialią jo analizę ir, žinoma, supažindins su Kanados grožine literatūra (bus verčiama į lietuvių kalbą).

Na, o kokia gi būtų pažintis su frankofoniškąja literatūra be Prancūzijos grožinės literatūros? Kaip tik apie tai bus kalbama kovo 26 d., 17.30 val., VDU mokslo ir studijų centre (V. Putvinskio g. 23-102) vyksiančiame literatūros vakare „Patricko Modiano kūrybos horizontai“, kuriame prof. dr. Aurelija Leonavičienė ir dr. Inga Litvinavičienė aptars 2014 m. Nobelio literatūros premiją gavusio prancūzų rašytojo Patricko Modiano gyvenimą ir kūrybą, jo romanų vertimo į lietuvių kalbą ypatumus ir tarpkultūrinės komunikacijos iššūkius. Rašytojo kūrinių ištraukas skaitys Kauno nacionalinio dramos teatro aktorė Ugnė Žirgulė.

2019-ųjų Frankofonijos mėnesio tematiką „Istorija ir modernumas“ mums visiems dar kartą primins ir įprasmins konferencija „Politikos ir kultūros įvairovė prancūziškai kalbančiame pasaulyje: tarp dabarties ir praeities“, kuri vyks kovo 14 d., nuo 10 val., VDU Mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28). Pranešimus skaitys Europos Parlamento Baltijos šalių politikos ekspertas p. Philippe Perchoc, VDU prof. Liudas Mažylis, prof. Gintautas Mažeikis, LR Seimo narys dr. Žygimantas Pavilionis ir kt.

Konferencijoje bus nagrinėjama lietuvių politinė veikla Šveicarijoje XX a. pradžioje, išsamiai aptariami Prancūzijos „naujieji filosofai“ ir naujosios kairės kaita, prancūzų kultūrinės diplomatijos tradicijos ir iššūkiai, prancūzų kolektyvinė tapatybė Europos integracijos istorijoje ir daug kitų įdomių frankofoniškojo pasaulio klausimų. Pranešimai bus verčiami į lietuvių ir prancūzų kalbas.

VDU Frankofonijos šalių centras maloniai visus kviečia dalyvauti šių metų Frankofonijos mėnesio renginiuose. Kovo mėnesio renginių programą rasite prisegtuke.

Renginių programa

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.