Kaune vyko tradicinė 16-oji mokslinė Kauno istorijos konferencija (VIDEO)

Balandžio 19–20 d. Vytauto Didžiojo karo muziejuje (Donelaičio g. 64, Kaunas) vyko tradicinė 16-oji mokslinė Kauno istorijos konferencija, skirta 650 metų Kauno pilies gynybos sukakčiai atminti. Kartu buvo paminėta ir Napoleonmečio Kaune 200 metų sukaktis. Tęsdama Kauno istorijos mokslinių konferencijų tradiciją, ją organizavo VDU Humanitarinių mokslų fakulteto Istorijos katedra, Kauno istorijos centras bei klasteris „Lietuvos karo istorijos ir paveldo tyrimai“. Konferencijos globėjas – Kauno miesto savivaldybė.

Renginyje dalyvavo 26 pranešėjai iš Vytauto Didžiojo universiteto, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos, Klaipėdos universiteto, Lietuvos istorijos instituto, Vytauto Didžiojo karo muziejaus, Lietuvos edukologijos universiteto bei kitų institucijų. Konferencijoje tyrinėtojai pristatė įvairios problematikos ir chronologijos Kauno istorijos fragmentus, šįkart didžiausią dėmesį sutelkdami karo istorijai, karo padariniams bei gyventojų reakcijoms iškilus karinėms grėsmėms ir senajame, ir naujajame Kaune.

Didelis pranešėjų dėmesys buvo skirtas jubiliejinei sukakčiai. Archeologas Algirdas Žalnierius apibendrino žinias apie pirmąją Kauno pilį, istorikas dr. Vytas Jankauskas mėgino paaiškinti kodėl Vaidotas Kęstutaitis vadovavo Kauno pilies gynybai, doc. dr. Valdas Rakutis analizavo Naujojo Kauno (Gotteswerderio) pilies strateginę reikšmę.

Visuomenei buvo pristatyti senojo Kauno ryšiai, laivybos Nemunu reikšmė, XVII a. vidurio karo padariniai, aptartos kauniečių laikysenos Abiejų Tautų Respublikos padalijimų ir Prancūzmečio akivaizdoje, supažindinta su karo veiksmais Kaune ir jo apylinkėse, buvo nagrinėjamos Lietuvos Respublikos kariuomenės organizavimo, pulkų, karininkų, Antrojo pasaulinio karo, karinių pastatų, fortifikacijos bei kitos temos.

Renginio svečiai turėjo galimybę išgirsti išsamiausiai ir plačiausiai Napoleonmečio epochą Lietuvoje tyrinėjusio prof. habil. dr. Dariusz Nawrot (Silezijos universitetas, Lenkija) pranešimą „Didžioji armija Kauno mieste ir paviete 1812 m.“ (Wielka Armia w Kowne i na Kowienszczyznie w 1812 roku).

Kviečiame žiūrėti Kristijono Jakubsono (k.jakubsonas@vkt.vdu.lt) videoreportažą ir D. Nawroto paskaitos vaizdo įrašą bei Jono Petronio (j.petronis@vkt.vdu.lt) fotoreportažą.