Išskirtinėje parodoje VDU – senieji Lietuvos žemėlapiai

938

Kovo 1-15 dienomis VDU istorijos menėje (K. Donelaičio g. 58) veikia „Senųjų Lietuvos žemėlapių“ paroda, kurioje eksponuojami dr. Jono Norkaičio sukaupti apie 300 metų senumo Lietuvos žemėlapiai.

Dr. J. Norkaitis savo didelę senųjų žemėlapių kolekciją Vytauto Didžiojo universitetui padovanojo dar 2004-aisiais, 50-osios Europos lietuviškųjų studijų savaitės Hiutenfelde (Vokietija) metu. Kolekciją sudaro žemėlapiai, apimantys laikotarpį nuo XVI a. pabaigos iki XVIII amžiaus.

„Senieji žemėlapiai atspindi istorinius įvykius, tautų ir valstybių raidą. Praskleidus istorinės užmaršties skraistę, čia galima rasti prasmingos fizinės, geografinės ir visuomeninio pobūdžio informacijos. Tai ne tik svarbus šaltinis istorikui profesionalui, bet ir įdomi, praeitį liudijanti medžiaga kiekvienam visuomenės piliečiui, besidominčiam savo valstybės praeitimi“, – parodą pristato organizatoriai.

Į rinkinį įtrauktas vieno žymiausių Renesanso epochos kartografų – vokiečių ir flamandų mokslininko Gerardo Merkatoriaus 1595 m. Lietuvos teritorijai skirtas žemėlapis bei XVII a. Peterio Van Keereso išleistas šio žemėlapio perdirbinys. Kartografinės minties raidos požiūriu itin svarbus yra Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) žemėlapis, išleistas 1613 metais, Vilniaus vaivados Mikalojaus Kristupo Radvilos-Našlaitėlio iniciatyva ir lėšomis.

Kartografijos istoriją tyrinėjančių autorių nuomone, 1613 m. žemėlapio duomenys turėjo įtakos visiems kitiems, iki pat XVIII a. pabaigos išleistiems LDK arba LDK ir Lenkijos karalystei skirtiems žemėlapiams, dažnai nukrypstant nuo buvusio tikslumo ir nepateikiant naujų, kokybinius pokyčius ženklinančių įžvalgų.

XVII a. išleistos M. K. Radvilos-Našlaitėlio žemėlapio redakcijos buvo itin tikslios ir lyginamos su geriausiais didžiųjų Europos valstybių sieniniais žemėlapiais. Iš dr. J. Norkaičio rinkinio parodoje eksponuojamas vėlesnis 1613 m. žemėlapio variantas, du 1690 m. olandų kartografo Frederiko de Witto bei leidėjų komandos – Peterio Schenko ir Gerhardo Valcko – XVIII a. išleisti šio žemėlapio perdirbiniai. Šiame rinkinyje taip pat pateikiami kokybiški Joh anno Baptisto Homanno ir kitų vokiečių leidėjų XVIII a. pradžios Lenkijai ir Lietuvai skirti žemėlapiai bei prancūzų kartografo Roberto de Vaugondy ir kitų autorių darbai.

Apie dr. Joną Norkaitį

Dr. Jonas Norkaitis gimė Kaune 1928 m., studijavo Tiubingeno, Strasbūro universitetuose filosofiją ir ekonominius mokslus. 1956 m. jis apgynė disertaciją „Kulturphilosophie bei Leo Frobenius“ („Kultūrinė filosofija su Leo Frobenijumi“) Tiubingeno universitete, ten pat po metų baigė ir ekonomikos studijas. Dirbo Vokietijos plieno pramonėje. Aktyviai reiškėsi Vokietijos lietuvių ir ateitininkų bendruomenių veikloje. Jis buvo vienas iš Europos lietuviškųjų studijų savaitės aktyviausių rengėjų ir dalyvių. Bendradarbiavo Lietuvių enciklopedijoje bei „Aidų“ žurnale. Dr. J. Norkaitis mirė 2013 m. rugsėjo 6 dieną Bad Mergenthaime, Vokietijoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.