Iniciatyva „Pasakojame“: dialogas tarp mokslo ir pasakojimo dirbtuvių

Lituanistikos katedroje paskutinė semestro paskaitų savaitė baigta tradiciniu renginiu – moksline konferencija „Naratologiniai skaitymai 2019“. Pirmoji konferencijos diena skirta literatūros tekstų tyrimams. Pranešėjai dalijosi įžvalgomis apie fokusuotę ir personažų charakterizaciją, literatūros istorijos konstravimą, žmogaus tapimą gyvūnu postmodernistiniuose tekstuose, lietuviškos baladės naratyvą, mitų perrašymą, „Raudonkepuraitės“ pasaką lygino su romanu ir muzikine pasaka suaugusiems.

Antrą dieną konferencijos dalyviai pristatė naratyvą kitose medijose: kalbėjo apie instagrame kuriamas istorijas, naraciją kompiuteriniame žaidime ar filme, aiškino taro intertekstus, korporacinio pasakojimo ir istorijos kūrimo strategijas kuriant Kauno įvaizdį, Naujosios Europos traktuotę tarptautiniuose santykiuose. Lituanistikos katedros dėstytoja doc. dr. Vijolė Višomirskytė, apibendrindama konferenciją, džiaugėsi, kad įvairių sričių tyrėjai ir jų pranešimai tarpusavyje kūrė dialogą, atskleisdami naratologijos, kaip mokslo, įvairovę.

Devintą kartą organizuota konferencija išsiskyrė tuo, kad joje mokslinis požiūris derintas su kūrybinių tekstų skaitymais – sukurtus tekstus pristatė pasakojimo dirbtuvių „Autorius ieško išeities“ dalyvės Karolina Sadinauskaitė, Nijolė Vailionytė ir Raminta Jankūnaitė. Šie kūrybinių tekstų skaitymai pratęsė diskusijas apie pasakojimą, leido į jį pažiūrėti iš kitos pusės – matyti ne rezultatą, o bandyti paaiškinti, kaip pasakojimas kuriamas. Tiek organizuota mokslinė konferencija, tiek pasakojimo dirbtuvės – Literatūros ir spaudos magistrančių iniciatyvos „Pasakojame“, žiūrinčios į naratyvą, kaip mokslo objektą ir kūrėjo įrankį, dalis.

Balandžio–gegužės mėnesiais universitete vyko keturi pasakojimo dirbtuvių susitikimai, kur dalyvės kūrė personažų paveikslus, diskutavo apie pasakojimo laiką, erdvę ir kitus elementus. Po dirbtuvių dalyvės teigė, kad įgyta patirtis buvo naudinga, džiaugėsi galėjusios pasidalinti kūryba ir sulaukti pastabų, skatinančių tobulėti. Tie, kas neturėjo galimybės išgirsti skaitytų pasakojimų, tekstus gali rasti iniciatyvos „Pasakojame“ internetinėje svetainėje. Čia taip pat publikuojami ir Kūrybinio rašymo paskaitų metu sukurti studentų tekstai.