Galerijoje „101“ – jaunųjų Lietuvos tapytojų paroda

1477

Nuo kovo 5 d., antradienio, VDU menų galerijoje „101“ (Laisvės al. 53, Kaunas) veikia grupinės tapybos paroda „Eurostandartai“.

Parodos dalyviai yra ryškūs šiuolaikinio meno, jaunųjų Lietuvos tapytojų kartos atstovai: Konstantinas Gaitanži, Agnė Jonkutė, Jonas Jurčikas, Eglė Karpavičiūtė, Jolanta Kyzikaitė, Alisa Mulina. Pačių menininkų inicijuojamoje ir kuruojamoje parodoje siekiama išreikšti jų bendrą poziciją aktualiais šiuolaikinės tapybinės raiškos, tapatybės, originalumo klausimais. Humberto Diaz, šiemet atstovausiantis Kubą tarptautinėje Venecijos bienalėje, kuria performansus, video kūrinius, instaliacijas. Jo performansas galerijoje savitai interpretuos bendrą parodos idėjinį kontekstą, pažvelgs į jį iš kitokios disciplininės ir geografinės perspektyvos.

„Eurostandartų“ sąvoka meniniame kontekste nėra oficialiai vartojama šiuolaikinei tapybai apibūdinti. Tačiau, remdamiesi ja, parodos rengėjai skatina diskutuoti, kelti klausimus apie šiuolaikinės Vakarų Europos ir Lietuvos tapybos santykį, jo pobūdį: kokie ir kaip Vakarų Europos tendencijų aspektai paliečia lietuvių tapybą? Kodėl ir kaip šiuolaikinėje jaunųjų Lietuvos tapytojų kūryboje šie aspektai yra analizuojami ir permąstomi?

Patys tapytojai sako, kad ši paroda kritikuoja perdėtą originalumą. „Kalbant apie tapybą, „standartas“ vartojamas kaip keiksmažodis, reiškiantis originalumo stoką. Ironiškai pasivadinę „eurostandartais“, mes reiškiame skeptišką požiūrį į „originalumo bet kokia kaina“ siekį. Mūsų nuomone, tai tėra pramanyta problema. Mes nebijome būti į kažką panašūs (šiais tapybos perprodukcijos laikais to išvengti neįmanoma), nors ir nesiekiame tokio panašumo“.

Projekto dalyviai neturi aiškaus bendro stiliaus arba kūrybos standarto. Kiekvienas tiek pat lengvai gali būti susietas ir su užsienio menininkais, ir vienas su kitu. Taigi, ar yra kažkokia tikrovė, kažkoks bendras vardiklis už interpretatorių vaizduotės žaismo? Paroda – tai kvietimas diskusijai, bandant apibrėžti autentiškumo bei tapatybės dabarties Lietuvos tapyboje sampratas.

Paroda VDU menų galerijoje „101” veiks iki kovo 22 d.

Galerijos darbo laikas: pirmadienis-penktadienis, 11–17 val.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.