Fotografijų parodoje – Romualdo Požerskio „Bangladešo vaikai“

296

Gegužės 30 d., ketvirtadienį, Lietuvos Nacionalinės UNESCO Komisijos galerijoje (Šv. Jono g. 11, Vilnius) bus atidaryta Romualdo Požerskio fotografijų paroda „Bangladešo vaikai“.

R. Požerskis kartu su tarptautinėmis fotografų grupėmis tris kartus vyko į Bangladešą – vieną iš skurdžiausių, bet kartu ir spalvingiausių (ir tiesiogine, ir metaforine prasme) pasaulio šalių. Dienos uždarbio vidurkis ten siekia apie 1 eurą, gyventojai vidutiniškai suvartoja apie 3 kilogramus mėsos per metus, gyvenimo vidurkis – tik 32 metai.

Fotomenininkas įamžino sunkų, primityviomis priemonėmis vaikų atliekamą darbą: laivų remonto dirbtuvėse, šiukšlių rūšiavimą prie Čitagongo uostamiesčio, Jaflongo akmens kasyklose, ryžių džiovyklose, plytų gamyklose, žvejų uostuose, palei geležinkelio bėgius nusidriekusius lūšnynus, kur žmonės gyvena kartoninėse pastogėse be vandens ir elektros.  Dakoje, Harizabe (Hazaribagh) rajone yra įsikūrusios 240 mažų odos raugyklų, šalia kurių gyvena darbininkų šeimos. Tarp kalnų dėl išmestos odos teka grynos chemijos – toksiško, nuodingo, skysčio druskingos chromo – užteršti upeliai, tai yra turbūt labiausiai užterštas rajonas pasaulyje.

Dakoje R. Požerskis užfiksavo Holi šventę, kurios metu induistai barstosi ryškiaspalviais milteliais ir dažais, taip pat fotografavo musulmonišką Biswa Ijtema šventę, kurioje dalyvavo apie keturis milijonus maldininkų.

Socialinis ir edukacinis tikslai buvo ypač svarbūs paskutinės kelionės į Bangladešą metu. Kauno progimnazijos mokiniai perdavė savo vaikystės brangiausius žaislus, kuriuos R. Požerskis išdalino  vaikams Bangladeše ir įamžino juos savo fotografijose. Su dovanotais žaislais pozuojančių vaikų fotografijos byloja apie žmonių gebėjimą dalintis, net jei juos skiria, atrodytų, neįveikiami geografiniai nuotoliai ir kultūriniai skirtumai.

Parodos dėka, šviečiamaisiais ir socialiniais tikslais galime supažindinti Lietuvos vaikus su nelengva tolimo krašto kasdienybe ir suvokti, kokioje nuostabioje valstybėje gyvename.

Paroda skirta tarptautinei vaikų gynimo dienai.

Romualdas Požerskis – žinomas Lietuvos fotomenininkas ir Lietuvos fotomenininkų sąjungos narys, apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai” Riterio kryžiumi, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas, VDU Menų fakulteto Šiuolaikinių menų katedros profesorius.

Paroda veiks iki birželio 13 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.