Europos verslininkystės apdovanojimuose – VDU Verslo praktikų centras

100

Mažos ir vidutinės įmonės yra Europos ekonomikos pagrindas – jos sudaro net 99 proc. visų žemyno verslų ir sukuria daugiau nei pusę visų ES įmonių pridėtinės vertės. Lapkričio pabaigoje mažo ir vidutinio verslo svarbą akcentavo ir „Inovatyvios Europos manifestas“, paskelbtas netrukus po Europos verslininkystės skatinimo apdovanojimų Austrijoje. Čia tarp laureatų pateko ir Lietuvos atstovai – Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Verslo praktikų centro „Verslumo akademija“.

Europos Komisijos organizuojami apdovanojimai yra vieno didžiulio renginio – smulkaus ir vidutinio verslo asamblėjos „SME Assembly“ – dalis. Kasmet asamblėjoje dalyvauja daugiau nei 600 verslo atstovų, ekspertų, investuotojų, politikų iš Senojo žemyno, kurie kartu parengia gaires, skirtas inovacijų skatinimui versle. Tai yra pats svarbiausias smulkiam ir vidutiniam verslui skirtas susirinkimas Europoje.

„Didžiausias Europos turtas – mūsų bendros vertybės, turtinga įvairovė ir rūpinimosi savo verslais, bendruomenėmis ir piliečiais kultūra. Tikime, kad inovacijos gimsta iš šių tvirtų vertybinių pamatų, ir kad verslumas bei inovatyvumas klesti būtent žmonių dėka“, – rašoma šiųmečiame „Inovatyvios Europos manifeste“.

Per dvi „SME Assembly“ dienas parengtas manifestas nurodo svarbiausias sritis, kuriose reikalingi pokyčiai. Pirmuoju tikslu įvardijama bendroji rinka be sienų – vienas kertinių ES siekių, kad žmonės, prekės, paslaugos ir pinigai Sąjungos viduje judėtų taip pat laisvai kaip toje pačioje šalyje. Tarp kitų prioritetų – skaitmenizacija, biurokratijos mažinimas, tvarumas, socialinė įtrauktis, aplinkos tausojimas.

Manifesto gaires atspindėjo ir Europos verslininkystės skatinimo apdovanojimų (EEPA) laureatai bei nominantai, renkami iš 32 Europos valstybių. Šįkart tarp jų buvo Airijos kaimų verslininkes vienijanti iniciatyva ACORNS, Austrijos mokslinių tyrimų komercializacijos projektas „i2c STARTacademy“, Graikijos tvarus jūrinis verslumo projektas „Piraeus Blue Enterpreneurship“ ir kiti. Šiemet atrinktuose projektuose itin didelis dėmesys skiriamas jaunimo bei moterų verslumo ugdymui.

Tarp geriausių pateko ir Lietuvos atstovai: nominacijoje „Investicijos į verslumo įgūdžius“ vienu iš trijų žemyno geriausiųjų buvo išrinkta VDU Verslo praktikų centro iniciatyva „Verslumo akademija“. Tai – nuo 2015 m. organizuojama verslumo kompetencijų ugdymo programa, kuri remiasi paties centro sukurta unikalia „EQ-Thinking“ metodika: čia apjungiamas asmeninis augimas, mokymasis iš patirties ir socialinių bei verslo idėjų kūrimas dirbant tarpdisciplininėse komandose.

 „Daugelis EEPA dalyvių turi ilgametes patirtis, tuo tarpu mes susikūrėme vos prieš trejus metus – todėl tai didžiulis pasiekimas ir patvirtinimas, kad turime didžiulį potencialą. Mūsų projekto modelis yra inovatyvus: suformavome ekosistemą, į kurią įeina daugiau nei 70 verslo įmonių, universitetai, mokyklos, studentai, moksleiviai ir miestų bendruomenės“, – projekto novatoriškumą įvardija VDU Verslo praktikų centro vadovas Osvaldas Stripeikis.

„Verslumo akademijos“ dalyviai sprendžia realias įmonių problemas, naudodami kūrybiškumo ugdymo ir vystymo metodikas – „Design Thinking“, „Lego Serious Play“, „Experience Design“ ir kitas. Projektas bendradarbiauja su „Festo“, „Vičiūnai group“, „ACME Europe“, LiMA, „Telia“, Lietuvos pramonininkų konfederacija ir kitomis žinomomis įmonėmis bei asociacijomis. Jame jau sudalyvavo daugiau nei 800 studentų, 300 moksleivių bei 70 verslo įmonių. Europos Komisijos tyrimų konsorciumas „University-Business Cooperation in Europe“ programą įtraukė tarp 50 geriausių sėkmingo universitetų ir įmonių bendradarbiavimo pavyzdžių Europoje ir pasaulyje.

„Programa yra išskirtinė tuo, kad joje sprendžiami pačių įmonių pateikti atvejai: studentai mokosi kūrybiškumo technikų, problemų sprendimo metodų. Čia įtrauktos ir teorinės žinios, ir praktiniai bandymai. Svarbu ir tai, kad išlaikomas asmeninis santykis – studentai gauna mentorių, kuris analizuoja jų asmeninį augimą ir lydi viso proceso metu“, – paaiškina O. Stripeikis. Jo teigimu, toks dėmesys asmeniniam tobulėjimui žymiai labiau motyvuoja studentus, nei kiti kursai, kuriuose toks artimas santykis su dėstytoju nėra palaikomas.

Projektas „Verslumo akademija“ dar pavasarį tapo vienu iš laureatų Europos Komisijos inicijuotoje ir Ūkio ministerijos vykdytoje Europos verslininkystės skatinimo nacionalinėje atrankoje. Tuomet projekto iniciatoriai buvo pakviesti dalyvauti Europos verslininkystės skatinimo apdovanojimų atrankos finaliniame etape.

Nuo 2006 m. vykstantys apdovanojimai „European Enterprise Promotion Awards“ siekia įkvėpti potencialius verslo atstovus ir įvertinti jų vykdomas veiklas, tad kasmet renka geriausius verslumo projektus šešiose skirtingose kategorijose: „Verslumo dvasios skatinimas“, „Investicijos į verslumo įgūdžius“, „Verslo aplinkos gerinimas“, „Verslo tarptautinės plėtros skatinimas“, „Žaliųjų rinkų plėtros ir išteklių panaudojimo efektyvumo skatinimas“ ir „Atsakingas verslas“. Kategorijoje „Investicijos į verslumo įgūdžius“ VDU Verslo praktikų centro projektas „Verslumo akademija“ varžėsi kartu su Airija ir Austrija.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.