loader image

Duris atvėrė mokslo ir verslo bendradarbiavimo klubas „Inno Space“

322

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje (VDU ŽŪA) duris atvėrė nauja moderni erdvė – mokslo ir verslo bendradarbiavimo klubas „Inno Space“.

Netrukus po atidarymo, vienas klubo šeimininkų (klubas įkurtas drauge su VDU ŽŪA  Žemės ūkio mokslo ir technologijų parku) – VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centras – šalies agroverslo atstovus pakvietė į pirmąjį renginį, kuriame kalbėta apie mokslinių tyrimų reikšmę verslui ir naujas šių tyrimų finansavimo galimybes.

Apie tai, kokią veiklą plėtoja šių metų pradžioje dviejų universitetų pajėgas suvienijęs VDU Komunikacijos ir technologijų perdavimo centras, pasakoja jo vadovas Edvinas Samys.

Kuo Jūsų vadovaujamo KTPC veikla naudinga pačiam universitetui ir valstybei?

Visi pastebime, kad valstybė nusiteikusi skatinti inovacijų kūrimą, mokslo ir verslo bendradarbiavimą, tačiau procesai nevyksta tokiomis apimtimis, kokių norėtųsi.

Pažangūs universitetai visame pasaulyje supranta, kad vien organizuodami studijas gyventi jau nebegali – susiformavusi daugiametė pasaulinė praktika verslo užsakymu atlikti mokslinius tyrimus, teikti paslaugas. Todėl mūsų tikslas būti laidininku tarp VDU mokslininkų ir šalies bei užsienio verslo.

VDU KTPC laukiami visų sričių mokslininkai, nes komercializuoti  galima ir meną, ir filosofiją. Suprantama, gamtos, inžinerijos, žemės ūkio moksluose inovacijų sukuriama daugiau. Taip pat laukiami ir verslo atstovai, kurie ieško inovatyvių sprendimų, o juos, suprantama,  gali surasti savo srities profesionalai mokslininkai.

Kokių sričių specialistai šiuo metu dirba VDU KTPC komandoje?

Mūsų komanda jauna, energinga, pasirengusi realizuoti mokslo ir verslo lūkesčius. Nesame tik tie mokslo paslaugų vadybininkai, kurie bando ieškoti kontaktų tarp mokslininkų ir verslininkų.  Pas mus dirba  teisininkas, rinkodaros specialistas. Savo vadybininkus stengiamės integruoti į konkrečius universiteto fakultetus. Tai daroma tam, kad mūsų žmonės galėtų labiau įsigilinti į mokslininkų veiklas.

Atkreipčiau dėmesį, kad mūsų komandos nariai  – mokslinės veiklos patirtį turintys žmonės, mokslų daktarai. Tad komanda pajėgi verslo atstovams perteikti visas mokslo subtilybes bei įvertinti verslo poreikius, ar šiandienos mokslas apskritai pajėgus išspręsti vieną ar kitą problemą.

 Mūsų mokslininkai atlieka nemažai tyrimų, kuriuos galima parduoti. Tačiau tokiu atveju iškyla intelektinės nuosavybės apsaugos klausimas. Ar įmanoma ją apsaugoti?

Šiuo metu turime visus teisinius instrumentus ir galime padėti mokslininkams apsaugoti jų intelektinę nuosavybę,  patentuoti sukurtus prototipus. Taip pat galime tarpininkauti ieškantiesiems projektinio ar verslo finansavimo, sudarantiesiems inovacijų pardavimo sutartis.

Pratiname mūsų mokslininkus nesiimti veikti savarankiškai, bet kreiptis į KTPC specialistus. Tarkime, ne visiems mūsų mokslininkams žinoma, kad apsaugoti savo intelektinę nuosavybę po to, kai straipsnis jau publikuotas, yra per vėlu. Šalies menininkų iniciatyva VDU netgi yra sukurta ir sėkmingai vykdoma magistrantūros studijų programa „Intelektinės nuosavybės valdymas“. Raginčiau joje dėstomais dalykais pasidomėti ne tik meno, bet ir visų kitų sričių mūsų akademinės bendruomenės narius.

Prieš mėnesį VDU pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Valstybiniu patentų biuru dėl pramoninės nuosavybės informacijos centro (PATLIB) steigimo. Jo funkcijas universitete vykdys Komunikacijos ir technologijų perdavimo centras. Kokios tai funkcijos?

Daugumoje Europos šalių veikiantys PATLIB centrai teikia įvairias paslaugas, susijusias su pramoninės nuosavybės apsauga. Tai paieškos pramoninės nuosavybės objektų duomenų bazėse, pramoninės nuosavybės objektų komercializavimas, informacijos sklaida, mokymai, informacijos teikimas suinteresuotiems asmenims. Žodžiu, turime naują galimybę patys kelti kvalifikaciją ir žinias perteikti visuomenei.

Šiuo metu ėmėmės ir VDU mokslininkų turimų patentų inventorizavimo proceso. Dalis sukurtų technologijų šiuo metu galbūt jau nėra aktualios, tačiau daliai mokslininkų bandysime padėti iš to užsidirbti, surasdami verslo partnerius.

Ar, turint omenyje idėjų, mokslinių tyrimų komercializavimą, verslas mokslui yra vienintelis partneris?

Tikrai ne. Mes aktyviai dalyvaujame ir viešuosiuose pirkimuose, nes valstybinės įstaigos – ministerijos, savivaldybės –  nuolat užsakinėja įvairius tyrimus, ir mes padedame mokslininkams juose dalyvauti. Vien šiemet jau laimėjome keturis tokius viešųjų  pirkimų konkursus.

Dar viena mūsų nuolatinių veiklų – projektų finansavimui gauti kūrimas.  Bandome kuo efektyviau pasinaudoti  Ekonomikos ir inovacijų ministerijos finansuojama inovacinių čekių priemone, skirta galimybių studijoms, moksliniai tyrimams ir eksperimentinei veiklai.

Nuolat stebime, kokie projektiniai kvietimais vyksta ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautiniu lygmeniu. Mokslininkus ir verslo atstovus kviečiame sekti naujienas mūsų puslapyje ktpc.vdu.lt, tapti socialinio tinklo „Facebook“ bendruomenės nariais ar skaityti mūsų „LinkedIn“ puslapį. Kitaip tariant, visais įmanomais būdais stengsimės kuo plačiau skleisti informaciją, kad mokslininkus ir verslininkus aktuali informacija pasiektų kuo greičiau.

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.