Botanikos sode – Augalų žavadienis

1406

Gegužės 18 d., penktadienį, tarptautinės Žavėjimosi augalais dienos (arba Augalų žavadienio) proga, VDU Kauno botanikos sode (Ž. E. Žilibero g. 6) visą dieną vyks renginiai, kuriais siekiama visapusiškai atskleisti augalų patrauklumą ir svarbą visuomenei. Organizacijos, įmonės, botanikos sodai, aukštosios mokyklos ir kitos įstaigos kviečiamos prie šventės prisidėti savo organizuojamais renginiais – rengti ekskursijas, eksperimentus vaikams, interaktyvias laboratorijas, demonstracijas, degustacijas, folkloro programas, spektaklius ir kūrybines dirbtuves ir t. t.

Tarptautinė žavėjimosi augalais diena rengiama kartu su Europos augalų tyrimų asociacija (European Plant Science Organization, EPSO). Šventės tikslas – pasiekti, kad kuo daugiau žmonių visame pasaulyje žavėtųsi augalais ir galėtų įsitikinti augalų tyrimų svarba žemės ūkiui, tvariai maisto pramonei, aplinkosaugai, taip pat sodininkystei, miškininkystei ir ne maisto produktų pramonės – popieriaus, medienos, chemijos, energetikos ir farmacijos produkcijai.

VDU Kauno botanikos sode (Ž. E. Žilibero g. 6) vyks programa „Augalų stebuklai“, kurią 10–13 val. pradės renginiai mažiausiems: viktorina, labirinto statyba, orientacinė trasa „Pažink augalus botanikos sode“, spektaklis, piešimo kreida ir pieštukais konkursas, veidų piešimas ir t. t.

12–15 val. Kauno botanikos sode vyks mokykloms skirti renginiai: orientacinis žaidimas „Pažink augalus botanikos sode“, VDU garbės daktarės, vienos garsiausių pasaulio gamtosaugininkių prof. Birutės Galdikas fondo programa, egzotiškų drugelių ir roplių pristatymas, paslaptingųjų medžio rievių tyrinėjimas, augalų patologijos laboratorija, mobilios biotechnologijos laboratorijos programa, augalų dažų laboratorija ir t. t.

Visiems susidomėjusiems skirta programa tęsis 15–18 val. ir pasiūlys pačių įvairiausių įdomybių: botanikos sode vyks teminės ekskursijos, arboristų stendo „Senojo medžio pasaulis“ pristatymas (aukštalipių demonstracijos), senojo botanikos sodo muziejaus eksponatų pristatymas, atviros dirbtuvės (tapyba, medžio drožimas, lino juostų pynimas ir t. t.). Specialioje folkloro programoje bus grojama skudučiais, atliekamos dainos apie augalus. Norintys galės pasiklausyti etnokosmologijos paskaitos „Medžiai senovės lietuvių tikyboje“, šokolado pristatymo, susipažinti su žemės menu.

Organizatoriai kviečia prisijungti ir šventės metu gegužės 18 d. organizuoti įdomų renginį, kuriuo siekiama kuo įvairiapusiškiau atskleisti augalų patrauklumą ir svarbą visuomenei. Norintys pasiūlyti renginį prašomi kreiptis į nacionalinę koordinatorę, VDU Kauno botanikos sodo direktorę Vidą Mildažienę (v.mildaziene@bs.vdu.lt) arba EPSO koordinatorių Jan-Wolfhard Kellmann (jkellmann@ice.mpg.de), aptarti veiksmus ir gauti prieigą prie gairių, nurodančių, kaip naudotis koordinuotai platinama vieningo apipavidalinimo medžiaga, parengta Augalų Žavadienio renginiui.

Dalyvių laukiama kuo daugiau, pradedant sodininkystės mokyklomis ir baigiant visais, kurių įnašas į šią iniciatyvą galėtų būti naudingas. Daug augalų tyrimų institucijų, universitetų, botanikos sodų ir muziejų, kartu su ūkininkais ir žemdirbystės bendrovėmis jau paskelbė, kad tą dieną atvers duris ir kvies į įvairius visai šeimai skirtus renginius apie augalus. Žiniasklaida kviečiama prisijungti prie mokslininkų, ūkininkų, politikų ir pramonininkų – aptarti su jais ir pateikti visuomenei informaciją apie naujausius augalų tyrimų pasiekimus ir atradimus, atskleisti plačias galimybes, kurias gali pasiūlyti mokslas apie augalus. Dauguma šventės renginių vyks viešose erdvėse.

Augalai yra įspūdingi. Nuo vienos mažos sėklos, pasodintos į dirvą, prasideda didžiulė žaliosios gyvybės įvairovė – nuo mažos žolelės iki didžiulio medžio, nuo dekoratyvinių gėlių iki svarbių žemdirbystei kultūrų, būtinų visiems gyvūnams ir žmonijai išgyventi mūsų planetoje. Augalų biologai priskaičiuoja iš viso apie 250 000 augalų rūšių. Suderinta renginio veikla tikimasi pasodinti daug virtualių ir nuolat dygstančių sėklų Europos ir pasaulio visuomenės kolektyvinėje sąmonėje, kurios nuolat primintų apie kritinę augalų mokslo reikšmę visuomenės ir aplinkos kraštovaizdžiui – dabar ir ateityje.

Daugiau informacijos galima rasti Europos augalų tyrimų asociacijos tinklalapyje ir VDU Kauno botanikos sodo tinklalapyje.

Maloniai kviečiame dalyvauti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.