Sąlygos ir medžiagos bakterijų daugiavaisčio atsparumo siurblių veiklos tyrimams (Biochemija 04 P)

• VardasValeryia
  • PavardėMikalayeva
  • Vadovasprof. dr. Rimantas Daugelavičius
  • Data2017-11-23
  • KryptisBiochemija

Anotacija

Bakterijų atsparumas antibiotikams gali būti nulemtas įvairių mechanizmų ir ląstelių savybių. Daugiavaistis atsparumas – tai būsena, kai mikroorganizmai geba priešintis įvairių cheminių medžiagų poveikiui, tarp jų ir skirtingos struktūros antibiotikams. Išmetimo siurbliai sugeba išstumti iš ląstelių skirtingus lipofilinius ir ampifilinius junginius. Šiame darbe palyginome išmetimo siurblių aktyvumo tyrimų rezultatus, gautus naudojant 4 skirtingas indikatorines medžiagas ir 2 skirtingus tyrimo metodus, įvertinome, kokią įtaką tokiomis pačiomis sąlygomis tiriamai siurblių veiklai turi 9 skirtingi išmetimo siurblių substratai. Pademonstravome, kad gauti rezultatai gali reikšmingai skirtis priklausomai nuo terpės pH ir bakterijų išorinės membranos laidumo. Pirmą kartą tyrimams panaudoti laboratorijoje sukurti etidžiui ir PAN atrankūs elektrodai. Pirmą kartą buvo kiekybiškai įvertintas siurblių efektyvumas, t.y. apskaičiuotas iš ląstelės išmetamas indikatorinių medžiagų kiekis per laiko vienetą. Naudojant kelias fluorescuojančias indikatorines medžiagas, buvo ištirta jų sąveiką su nefluorescuojančiais substratais ir siurblių slopikliais Darbo metu gautos žinios leidžia kompleksiškai įvertinti skirtingais tyrimų metodais gautus rezultatus bei pasiūlyti optimalias sąlygas eksperimentams.

Išsamiau