Integruoto apsisprendimo ir planuoto elgesio teorijų modelio taikymas sergančiųjų cukriniu diabetu glikemijos kontrolės motyvacijai ir elgesiui paaiškinti (Psichologija 06 S)

  • VardasBrigita
  • PavardėMiežienė
  • VadovasProf. dr. Liuda Šinkariova
  • Data2016-11-25
  • KryptisPsichologija

Anotacija

Daktaro disertacijoje analizuojama sergančiųjų cukriniu diabetu glikemijos kontrolės motyvacija ir elgesys, remiantis integruotu apsisprendimo ir planuoto elgesio teorijų modeliu, kuris buvo papildytas emociniais ir socialiniais-kognityviniais veiksniais.
Pagal apsisprendimo teoriją įvertinti autonominės, kontroliuojamos motyvacijos ir paramos autonomijai konstruktai. Pagal planuoto elgesio teoriją nustatyti įvairūs psichosocialiniai su elgesiu susiję veiksniai ir jų nulemti ketinimai. Išmatuotas su glikemijos kontrole susijęs elgesys: mityba, fizinis aktyvumas, cukraus kiekio kraujyje stebėsena ir vaistų vartojimas. Tyrime buvo atsižvelgiama į tiriamųjų sociodemografines, ligos ir sveikatos charakteristikas.
Tyrimo rezultatai atskleidė, kad integruotame apsisprendimo ir planuoto elgesio teorijų modelyje suvokta parama sergančiojo cukriniu diabetu autonomijai netiesiogiai, per autonominę motyvaciją, siejasi su tam tikru glikemijos kontrolės elgesiu ir per įvairius socialinius-kognityvinius veiksnius su ketinimais atitinkamai elgtis. Priešingai, kontroliuojama motyvacija su palankesniu sveikatai glikemijos kontrolės elgesiu ir ketinimais elgtis nesisieja. Papildomi emociniai ir socialiniai-kognityviniai modelio konstruktai reikšmingai siejasi su motyvacija tam tikram glikemijos kontrolės elgesiui ir tam tikru elgesiu.

Išsamiau