Arklys lietuvių tradiciniame folklore (Etnologija 07 H)

• VardasGiedrė
  • PavardėŠukytė
  • Vadovasdoc. dr. Gražina Kazlauskienė
  • Data2012-01-27
  • KryptisEtnologija

Anotacija

Disertacijoje analizuojamas arklys, jo vieta ir reikšmė lietuvių tradiciniame folklore. Tikslas – atskleisti arklio paveikslo savitumą tradiciniame lietuvių folklore. Darbe siekiama išsiaiškinti arklio įvaizdžio įvairialypiškumą skirtingų žanrų folkloro kūriniuose bei santykį su kitomis tradicinės kultūros formomis. Darbe taikyti aprašomasis, analitinis, interpretacinis ir komparatyvistinis metodai. Atliktas tyrimas parodė, jog pasakose ir sakmėse dominuoja mitinis arklio vaizdinys. Arklys gali būti siejamas su skirtingomis pasaulio sferomis, tačiau artimiausia mitiniam arkliui yra chtoniškoji erdvė. Žirgo simbolika dainose svarbi, nurodant vaikino statusą bei brandą, perteikiant intymius jaunų žmonių santykius, žymint vedybinį virsmą, atspindint lemtingus kario gyvenimo momentus. Paremijų žanre atsiskleidžia arklio paveikslas, siejamas su arklio kaip darbinio gyvūno suvokimu, bei sąsajos su vyrų bei moterų santykių sfera. Mįslėse iškeliamos labiausiai žavėjusios bei apskritai žmonėms įstringančios arklio savybės, pats arklys įvardijamas naujadarais, galėjusiais turėti gilesnę prasmę. Tautosakoje reikšmingą vietą atrado atskiri arklio vardai bei tam tikros fizinės charakteristikos, kai vien tik žodis, kuriuo įvardijamas ar apibūdinamas gyvūnas, nurodo galimą jo įvaizdį, susiformavusį mitiniame mąstyme. Įvardijimų gausa, arkliams priskiriama hierarchinė sistema, arklio kaip tam tikro tvarkos sergėtojo vaizdinys, apskritai – arklio mitologizavimas ir poetizavimas leidžia manyti, kad arklys tradicinėje lietuvių kultūroje buvo laikomas ne tik labai naudingu gyvuliu, bet ir gerbiamu, žmogaus vertintu aukščiau už kitus gyvūnu.

Išsamiau