Aplinkos veiksnių poveikis ikimokyklinio amžiaus vaikų alergijų rizikai (Ekologija ir aplinkotyra 03 B)

  • VardasSandra
  • PavardėAndrušaitytė
  • Vadovasprof. habil. dr. Regina Gražulevičienė
  • Data2015-11-27
  • KryptisEkologija ir aplinkotyra

Anotacija

Pastaruoju metu pasaulyje didėja sergamumas astma ir kitomis alerginėmis ligomis. Epidemiologinių tyrimų duomenimis, dėl kenksmingų aplinkos veiksnių poveikio (ekspozicijos) nėštumo metu, gali sutrikti vaisiaus raida, o vėlesniame gyvenime _ sulėtėti vaikų raida, daugėti alergijų, nutukimų ir kitų lėtinių ligų. Vaikų alerginių ligų priežastys iki šiol nėra aiškios. Paskelbti pirmieji epidemiologinių tyrimų duomenys apie gamtinės aplinkos ir miesto žaliųjų erdvių poveikį alergijoms yra prieštaringi.

Šiame aplinkos epidemiologiniame tyrime, mes naudojome objektyvią, individo lygmenyje, žalumos gausos gyvenamojoje vietoje (NDVI) ir nuotolio nuo parko ekspoziciją ir nustatėme kompleksinį aplinkos veiksnių poveikį vaikų astmos ir alergijų rizikai kritiniais raidos etapais. Nėštumo metu, esant mažai žalumos ekspozicijai, statistiškai reikšmingai didėja rizika pagimdyti mažos kūno masės, mažą pagal gestacijos amžių ir neišnešiotą naujagimį. Tabako dūmai nėštumo metu, motinos lėtinės ligos lėtina vaisiaus raidą, o mažos kūno masės, per anksti gimę ir maži pagal gestacijos amžių naujagimiai turi padidintą alergijų riziką, sulaukus 4−6 metų amžiaus. Didėjant žalumos gausos indeksui (NDVI IQR) 100 metrų spinduliu apie gyvenamąją vietą, statistiškai reikšmingai 43 % didėja astmos rizika. Esant mažai žalumos aplink gyvenamąją vietą ir vaikui praleidžiant daugiau kaip 5 valandas per savaitę žaliosiose erdvėse, statistiškai reikšmingai sumažėja astmos rizika, palyginti su vaikais, kurie lauke praleidžia mažiau laiko. Vaiko fizinis aktyvumas lauke, esant nedidelei žalumos ekspozicijai, teigiamai veikia sveikatą ir gali reikšmingai sumažinti astmos riziką. Gyvenamosios vietos atstumas iki parko didesnis nei 500 m padidina tikimybę, kad vaikas parke praleis mažiau nei 5 val per savaitę, lyginant su vaikais, kurie gyvena arčiau parko.

Gauti rezultatai pagilina žinias apie aplinkos veiksnių ir miestų žaliųjų erdvių poveikį vaikų alergijų ir astmos rizikai. Priežastinių ryšių tarp aplinkos ekspozicijos ir alergijų rizikos išaiškinimas pagrindžia vaikų sveikatos profilaktikos ir alergijų prevencijos programas, siekiant sumažinti vaikų alergijų plitimą ir astmos riziką.

Išsamiau