Amerikos lietuvio dovana universitetui – paroda „Gyvybės stebuklas“

2170 3

Vytauto Didžiojo universitete prie V. Biržiškos skaityklos (K. Donelaičio g. 52, II a.) veikia paroda „Gyvybės stebuklas“, kurioje eksponuojamos Klyvlende (JAV) gyvenančio kunigo Kęstučio Žemaičio Vytauto Didžiojo universitetui dovanotos knygos, periodiniai leidiniai, vaizdo medžiaga prenatalinės ir perinatalinės psichologijos tema. Parodą „Gyvybės stebuklas“ galite išvysti K. Donelaičio g. 52, II a.
Paroda universitete veiks iki lapkričio 2 dienos.

Gyvename tokiu laikotarpiu, kai viskas labai greitai kinta. Keičiasi požiūris į gyvybę, jos prigimtį ir žmogaus pradžią. Jeigu prieš keletą dešimtmečių gydytojai sakydavo, kad gimęs kūdikis neturi sąmonės ir kad pirmieji sąmonės požymiai atsiranda po 2–3 mėnesių, kai kūdikis pradeda šypsotis, tai šiandien žinome, jog kūdikis mokosi dar tebebūdamas motinos įsčiose.

Vis dažniau girdime apie prenatalinę (prae-prieš, natalis-gimdymas) ir perinatalinę (peri-apie, natalis-gimdymas) psichologiją, jos svarbą pilnavertei vaiko vystymosi raidai. Atsiranda tokios sąvokos kaip sąmoninga motinystė ir tėvystė, besilaukianti pora, perinatalinė kultūra.

Prenatalinė, perinatalinė psichologija ir medicina – naujas tarpdisciplininis mokslas, kuris suteikia galimybę bendradarbiauti įvairių sričių – medicinos, psichologijos, švietimo, antropologijos, sociologijos, filosofijos ir kt. specialistams. Gausūs moksliniai tyrimai, atlikti per pastaruosius 20 metų parodo, kad, skirtingai nuo egzistuojančios nuomonės, vaikas iki gimimo turi sąmonę, reaguoja į supančios aplinkos sąlygas, išreiškia savo jausmus, jaučia meilę ir pavojų, todėl tėvams svarbu sukurti emocinį, psichologinį ryšį tarp savęs ir dar negimusio mažylio. Mažyliai įsčiose ypač jautriai jaučia tai, ką jų mama (ar tėtis) kalba bei daro. Mažyliai žino ar jie laukiami, ar ne. Vaikui įsčiose reikia meilės ir šilumos. Ir jeigu jis to negauna, sutrinka jo fiziologinis vystymasis. Mažylis – tai ne tik fizinis kūnas. Tai protas, emocijos, dvasia, žodžiu – „Vientisas AŠ“.

Perinatalinės psichologijos nauda yra akivaizdi tolesnių vaiko gabumų plėtojimui, aplinkinio pasaulio pažinimui, savęs suvokimui bei emocinio stabilumo formavimuisi. Nauda pasireiškia abipusiu ryšiu. Gimęs mažylis ne tik iškart atpažįsta abu tėvus, tačiau tolesnėje jo raidoje geba sklandžiai bei sąmoningai su jais bendrauti bei sėkmingai ugdyti dar iki gimimo pradėto kurti ryšio tamprumą.
(Parengta pagal spaudą).

Komentarai

Diemantas

Penkios knygų nuotraukos ir devyni gana įdomūs komentarai parodai pasibaigus buvo nubraukti. Tada 506 kartus skaitytas tekstas iki šiol yra jau pasiekęs 1066 skaitytojus; jame minima dovana VDU apėmė 245 knygas, 38 garso ar vaizdo įrašus ir 344 žurnalus. Nuo 2012 m. lapkričio 12 iki gruodžio 31 d. paroda buvo kartojama Vilkaviškio kraštotyros muziejuje. Gydytojas Romualdas Šemeta šia tema skaitė paskaitą Vilkaviškio viešojoje bibliotekoje.

egle_budriene

Laba diena, universiteto svetainė yra nuolatos tobulinama bei kas kažkiek laiko perkuriama, kad neatsiliktų nuo šiuolaikinių standartų. Šiuo proceso metu taip jau nutinka, kad dalies turinio nepavyksta perkelti automatiškai (šiuo metu taip nutiko su nuotraukomis, jos liko senesnėje vdu.lt svetainės versijoje, tačiau dabar įkėliau jas ir čia). Dėl komentarų nelabai galiu ką pasakyti, nes jų nėra ir senesnėje versijoje, tad tikėtina, kad jie liko neperkelti dar ankstesnio svetainės perkūrimo metu. Suprantu, kad apgailestaujate dėl Jus dominančio pradingusio turinio. Atnaujindami svetainę, stengiamės išsaugoti visą jos turinį, bet dėl įvairių technininių priežasčių tai ne visada pavyksta. Su geriausiais, Eglė Budrienė

Ketverių metų sukaktis

. Šiandieną, 2015 spalio penktają, parodos atidarymo keturių metų sukaktis. Tikrai "gyvybės stebuklas", kad šis jos tekstas netiktai visiškai nepaseno, bet jau yra skaitytas net 1448 kartus. Tuos devynius "gana įdomius" komentarus tada nusikopijavau. Galėčiau atsiųsti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.