Agronomės: inovacijos kuriamos pasitelkiant išmonę ir kruopštų darbą

428

Vasarai persiritus į antrą pusę pamažu slūgsta geriau ar prasčiau išlaikytų egzaminų įtampa ir daugelis jaunų žmonių jau žino, kur studijuos ir ką veiks nuo rugsėjo. Dvi šio būrio atstovės Erika Jakienė ir Meda Mačiuitytė tęs magistrantūros studijas Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos (VDU ŽŪA) Agronomijos fakultete ir, kaip pačios tvirtina, ne tik sieks žinių, bet ir toliau laužys įsisenėjusius stereotipus apie žemdirbiškų profesijų galimybes.

Žinių srauto trūko kaip oro

Gegužės mėnesį su išrinktuoju, VDU Žemės ūkio akademijos absolventu inžinieriumi energetiku Eivydu aukso žiedus sumainiusiai E. Jakienei šiuo metu – pats darbymetis. AB „Nordic Sugar Kėdainiai“ agronome konsultante dirbanti jauna moteris lanko cukrinių runkelių laukus ir konsultuoja augintojus. Nuo profesionalių E. Jakienės patarimų priklauso tai, kokios bus ūkininkų pajamos ir kiek kokybiško cukraus turėsime ateinančiais metais. Pašnekovė teigia, kad šio, nemažai žinių reikalaujančio atsakingo darbo, ji nekeistų į nieką, nes galimybė stebėti iš mažų sėklų išbujojančius augalus, nuolatinį visos gamtos virsmą, galiausiai dangumi plaukiančius vis kitokius debesis šiuolaikiniam žmogui yra didelė privilegija.

Nuo rugsėjo E. Jakienė tęs ir 2020 metais pradėtus mokslus magistrantūroje. Pašnekovė prisipažįsta, kad po to, kai jai buvo iškilmingai įteiktas bakalauro studijų baigimo diplomas, spėjo tepraeiti vos keletas savaičių, kai pajuto, kad žinių srauto, prie kurio buvo pratusi, ima trūkti kaip oro. Todėl ilgai nesvarsčiusi grįžo į VDU Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakultetą pasirinkdama magistrantūros  studijų programą Augalinių maisto žaliavų kokybė ir sauga.

„Šio pobūdžio informacija labai pravers ir jau praverčia mano tiesioginiame darbe. O augalai, kurių auginimo specifiką tyrinėsiu savo baigiamajame magistro darbe, be abejo, taip pat yra cukriniai runkeliai“, – pasakoja E. Jakienė. Studentės nuomone, baigiamasis magistro darbas turi būti rašomas ne tam, kad vėliau nugultų į stalčių.

VDU Žemės ūkio akademijos studentė Erika Jakienė

Vardinę stipendiją investavo į netikėtą pirkinį

Iš Vilkaviškio kilusi E. Jakienė teigia, kad pasirinkti agronomės kelią ją paskatino tėtis, kurio hobis – ūkininkavimas. „Tėtis po tiesioginio darbo kasdien važinėja į savo nedidelį ūkį, nes tai jam teikia didelį malonumą. Žemės plotą tėvai skyrė ir man, kad galėčiau įgyvendinti savo svajonę“, – su šypsena kalba pašnekovė, prisipažindama, kad nuo pat pirmo kurso šiek tiek pavydėdavo ūkininkaujantiems ir verslaujantiems savo bendramoksliams. Todėl kai viena lyderiaujančių šalies agroverslo įmonių už gerus studijų rezultatus E. Jakienei skyrė vardinę stipendiją, gautus pinigus mergina investavo į aukštos genetinės vertės lietuviškų veislių svarainių sodinukus, beveik neturinčius nuo šių augalų daugelį augintojų atbaidančių spyglių.

E. Jakienės svajonė – iš svarainių gaminti unikalų lietuvišką vyną bei kurti inovatyvius „kieto“ pavidalo produktus. „Kai manęs klausia, kas yra įdomiausia agronomijos studijose, atsakau netradiciškai: VDU Žemės ūkio akademijoje sutikti žmonės. Tiek tarptautinių ekspertų vardų verti dėstytojai, tiek ir bendramoksliai, motyvuoti savo ateitį susieti su moderniu žemės ūkiu ir gebantys argumentuotai diskutuoti“, – teigia pašnekovė.

Unikalia patirtimi E. Jakienė šiandien vadina ir savo studentišką darbą VDU Žemės ūkio akademijos verslo inkubatoriuje įsikūrusiame startuolyje. Šio startuolio šeimininkės pavyzdys pašnekovę paskatino ieškoti ir savo nišos išskirtinių produktų rinkoje. Taip išsirutuliojo mintis atskleisti naujas svarainių panaudojimo galimybes. E. Jakienė sako aiškiai žinanti, kad savo kelią ji jau rado, ir kur link jis bepasisuktų, tai vis tiek bus agrosektorius.

Ironiški komentarai tapo stimulu į daržą nešti net aprangos madą

Jeigu E. Jakienė teigia savo pašaukimą atradusi plačiuose Lietuvos pasėlių laukuose, kuriuose taikomos modernios, tvarumą užtikrinančios technologijos, magistrantūros studijų programos Agronomija studentę Medą Mačiuitytę labiau domina kita „geometrinė figūra“ – ne į plotį, o į aukštį kopianti agronomija, t. y. vertikalioji žemdirbystė bei kiti agronomo profesijos amplitudę praplečiantys dalykai – vaikų ir daržininkų mėgėjų edukacija, funkcinių drabužių modeliavimas, internetinė prekyba bei mokomųjų filmukų kūrimas.

„Esu prisiėmusi asmeninį iššūkį keisti visuomenės požiūrį į žemės ūkį ir šios krypties studijas, nes ir pati dėl savo pasirinkimo nesu išvengusi ironiškų komentarų. Tikrai žinojau, kad norėsiu studijuoti agronomijos krypties magistrantūroje, nes buvau išsikėlusi sau kelis uždavinius, kurių nespėjau įgyvendinti bakalauro studijų pakopoje. Visų pirma – norėjau geriau pažinti agronomijos mokslinę pusę ir pagal programą ERASMUS išvykti į stažuotę Danijoje, Aarhus universiteto Flakkebjerg mokslų centre, mat šį planą teko atidėti dėl COVID-19 pandemijos“, – pasakoja M. Mačiuitytė, užsitęsusio karantino metu taip pat nesėdėjusi sudėjusi rankų.

Ji sukūrė vaikams skirtus priemonių rinkinius, kurie skatina kūrybiškumą, poreikį pažinti, eksperimentuoti, o kartu yra atsakingo požiūrio į gamtą ugdymo priemonė. „Mano tikslas buvo ne tik išmokyti vaikus užsiauginti daržovių ant palangės, bet atskleisti, kaip tai daryti ekologiškai. Be to, savo aplinkoje mačiau, kad karantino laikotarpiu vaikai labai daug laiko praleidžia prie kompiuterių, todėl norėjosi sužadinti jų smalsumą gyvai vykstantiems dalykams“, – dėsto pašnekovė. Šiuos rinkinius įvertino ir įsigijo ne tik mažųjų tėvai, bet ir viena šalies agroverslo įmonių, rinkinius skyrusi dovanoms savo klientų vaikams, karantino metu negalėjusiems lankyti ugdymo įstaigų.

Nuo vaikystės dailei ir siuvimui neabejinga M. Mačiuitytė studijų metais sugebėjo papildomai baigti profesinę mokyklą ir tapo profesionalia siuvėja. Kurį laiką žaismingais gamtiniais motyvais marginusi marškinėlius ir internetu jais prekiavusi pašnekovė turi planų ateityje kurti ne tik patogius, bet ir madingus funkcinius drabužius sodininkėms ir daržininkėms su misija „madą atnešti į daržą“.

VDU Žemės ūkio akademijos studentė Meda Mačiuitytė

Vertikalioji žemdirbystė atveria naujas patirtis

M. Mačiuitytė kilusi iš Plungės, kurioje jos tėvai turi visame regione žinomą sodo ir daržo prekių parduotuvę. Karantino metu M. Mačiuitytė su draugu tėvams ne tik padėjo išvystyti internetinę prekybą, bet ėmėsi ir edukacinių filmukų kūrimo. Kadangi klientai renkasi šią parduotuvę dėl ilgametės šeimininkų patirties ir naudingų jų patarimų, jai kilo idėja šiuos patarimus filmuoti ir dalytis jais socialiniuose tinkluose.

Tačiau visa tai, pasak M. Mačiuitytės, tik malonūs hobiai. Tikrieji jos užsiėmimai – magistrantūros mokslai ir visai „šviežias“ agronomės darbas įmonėje „Daržulis“. Jau nuo studijų pradžios M. Mačiuitytė teigia supratusi,  kad jos netraukia darbas laukuose, o praktikos užsienyje metu dar kartą įsitikino, kad jai kur kas įdomesni inovatyviai auginami prieskoniniai augalai, žalumynai, daržovės, nei dideliuose plotuose plytintys javai. UAB „Daržulis“ – vienas tokių šalies startuolių, derlių auginantis  vertikaliose sistemose. Pašnekovė su šypsena pasakoja, kad pirmą kartą atvykusi į šį ūkį net neįsivaizdavo, kad Lietuvoje įmanoma gauti derlių visus metus. Tačiau paaiškėjo, kad čia dirbant reikės ne tik agronomijos, bet ir fizikos žinių, nes įmonės vadovas M. Mačiuitytei pasiūlė ambicingą magistro darbo temą – palyginti kaitrinių ir LED lempų apšvietimo įtaką augalų derliaus kiekiams ir kokybei. O kad šio iššūkio nebūtų per maža, M. Mačiuitytė pasirinko ištirti ir skirtingų biostimuliantų įtaką vertikaliose sistemose auginamiems augalams. Pašnekovė šypsosi, kad magistro darbas ją taip „užkabino“, jog buvo neįmanoma atsispirti norui tapti pirmąja vertikalios augalų auginimo technologijos agronomo profesijos atstove Lietuvoje.

„Kai pirmame kurse pradėjome studijas, dėstytojai prašydavo tuos, kurių tėvai ar patys studentai  yra ūkininkai, pakelti rankas. Jų pakildavo visas miškas. Pati buvau viena tų, kurie rankos pakelti negalėdavo. Bet mano tikslas visada buvo ir bus atskleisti kitą agronomijos galimybių pusę, parodyti, kad ši profesija tinka ne tik tiems, kurie savo ateitį sieja su ūkininkavimu, bet ir kūrybiškiems, besidomintiems inovacijomis ir mylintiems augalus žmonėms. Ir, regis, tai sekasi“, – su šypsena reziumuoja M. Mačiuitytė.

Agroverslui reikalingi specialistai, gebantys kurti inovacijas

VDU Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto dekanės doc. dr. Aidos Adamavičienės teigimu, stebinantys šio fakulteto magistrančių E. Jakienės ir M. Mačiuitytės pasiekimai – nuoseklaus merginų darbo ir kūrybiškumo rezultatas. Verslo įmonių įsteigtomis vardinėmis stipendijomis skatintos studentės buvo sau išsikėlusios tikslus ir jų kryptingai siekė.

VDU ŽŪA Agronomijos fakulteto dekanė doc. dr. A. Adamavičienė

„Agroverslui reikalingi specialistai, gebantys kurti inovacijas ir dirbti su aukščiausio lygio technologijomis, rengti projektus ir vadovauti juos įgyvendinant. Magistrantūros studijos suteikia galimybę kelti kvalifikaciją ir atveria konkurencinį pranašumą įmonėje užimti aukštesnes pareigas. Daugelis darbdavių ieško kūrybingų, plataus akiračio specialistų. Darbdaviai dažnai ir patys skatina darbuotojus plėsti akiratį studijuojant magistrantūros studijų programose. VDU Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakultete net 90 proc. studentų  derina studijas ir darbą. Tai rodo atsakingą jaunų žmonių požiūrį planuojant savo profesinę ateitį. Tvarus žemės ūkis ir pasaulio aprūpinimas maistu neįmanomas be aukšto lygio specialistų. VDU Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto absolventai laukiami žemės ūkio verslo įmonėse, agrarinio mokslo ir mokymo,  konsultavimo ir ekspertinio vertinimo tarnybose, maisto žaliavų gamybos ir perdirbimo įmonėse, ekologinio žemės ūkio sertifikavimo sektoriuje, nevyriausybinėse organizacijose“, – teigia VDU Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto dekanė doc. dr. A. Adamavičienė, ragindama nuo rugsėjo kiekvienam Lietuvoje,  nepriklausomai nuo amžiaus, būti susiradus vietą tobulėti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Rodyti visus komentarus