Prof. I. Dabašinskienei – ordinas už nuopelnus Italijos Respublikai

582

Lietuvos Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės kvietimu Lietuvoje su valstybiniu vizitu lankėsi Italijos Respublikos Prezidentas Sergio Mattarella. Liepos 5 d. oficialaus vizito metu prezidentūroje, kuriame dalyvavo ir aukščiausi Lietuvos politikos atstovai už nuopelnus Italijos Respublikai ordinu buvo apdovanota Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Tarptautinių ryšių prorektorė prof. Ineta Dabašinskienė.

Viduržemio jūros regiono kultūros puoselėjimas VDU

VDU italų kalbos ir kultūros studijų tradiciją plėtoja nuo 1989 metų, kai, bendromis Lietuvos ir išeivijos ietuvių mokslininkų pastangomis atkūrus universitetą, italų kalbos dėstyti atvyko pirmieji lektoriai – italas Roberto Ragusa ir italų kalbos dėstytoja ir vertėja Elena Aperanė. Vėliau, daugėjant norinčių gilinti italų kalbos žinias studentų, VDU Užsienio kalbų instituto dėstytojų būrį papildė ir įvairiais laikotarpiais studentus italų kalbos mokė doc. dr. Stefano Maria Lanza, dr. Moreno Bonda, dr. Francesco Zamblera, Fabrizio Mazzella ir kt., daugiausia gimtakalbiai italai, gerai mokantys lietuvių kalbą.

Reaguodamas į didėjantį italistikos ir romanų kalbų specialistų poreikį, 2012 m. rudenį VDU pasiūlė naują pirmosios pakopos italų filologijos studijų programą „Italistika ir romanų kalbos“, kuri tapo pirmąja filologijos krypties bakalauro studijų programa Lietuvoje, rengiančia plataus profilio italistikos ir kitų romanų kalbų (prancūzų, ispanų) specialistus. Išsamias italų kalbos studijas siūlančioje programoje studentai studijuoja italų kalbą literatūrą Viduržemio jūros kraštų istoriją ir kultūrą.

VDU Humanitarinių mokslų fakulteto Užsienio kalbų, literatūros ir vertimo studijų katedra intensyviai prisideda prie Viduržemio jūros kraštų kultūros sklaidos ir italų, prancūzų, ispanų kalbų ir kultūros mokymo universitete. „Frankofonijos šalių kalbos ir kultūros”, „Italistikos ir romanų kalbų“ studijų programos studentai ir dėstytojai dalinasi Viduržemio jūros kraštų kultūros naujienomis, kalbos ir kultūros įdomybėmis su Lietuvos visuomene kasmetinių Frankofonijos mėnesio (kovo mėn.) ir Italų dienų (rugsėjo mėn.) metu ir skleidžia Prancūzijos ir kitų frankofoniškųjų šalių, Italijos, Ispanijos kultūrą. Vytauto Didžiojo universitetas kartu su Prancūzijos ambasada 2016 metų rudenį atidarė Frankofonijos šalių universitetinį centrą.

 Už Italijos ir kitų valstybių bendradarbiavimo gerinimą ir italų kultūros sklaidą užsienio šalyse Italijos Respublikos prezidentas Užsienio reikalų ministerijos siūlymu yra skyręs Italijos Žvaigždės ordino kavalieriaus titulą (it. Ordine della Stella d’Italia, nel grado di Cavaliere) VDU Italistikos ir romanų kalbų studijų programos dėstytojams: docentui dr. Stefano M. Lanzai – 2015 m., o dr. Moreno Bondai – 2017 m. Už nuopelnus Lietuvai ir jos vardo garsinimą pasaulyje VDU Garbės profesorė, prancūzistė Viktorija Skrupskelytė taip pat buvo apdovanota ne vienu reikšmingu apdovanojimu: Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi (2009), o už prancūzų kultūros sklaidą Lietuvoje – Akademinės palmės riterio laipsniu (pranc. Palmes académiques, Chevalier, 2007).

2018 metų gegužę iškilmingo Senato posėdžio metu VDU Garbės daktaro regalijos buvo įteiktos Bolonijos universiteto (Italija) profesoriui Stefano Bianchini. Bolonijos universiteto prof. S. Bianchini VDU Garbės daktaro vardas buvo suteiktas už jo reikšmingą indėlį plėtojant tarptautinį universitetų bendradarbiavimą bei nuopelnus vystant Rytų Europos ir Baltijos regiono politikos ir istorijos studijas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.