Please use this identifier to cite or link to this item:https://hdl.handle.net/20.500.12259/34271
Author(s): Juozelis, Evaldas
Title: Postmodernybė ir teologijos atsinaujinimas
Other Title: Postmodernity and the renewal of theology
Is part of: Soter : religijos mokslo žurnalas, 2004, nr. 14(42), p. 115-137
Date: 2004
Keywords: Philosophy of science;Theology;Postmodernity;Globalization;P. Feyerabend;C. Kavaliauskas;Mokslo filosofija;Teologija;Postmodernybė;Globalizacija;Č. Kavaliauskas
Abstract: In the article the conflict situation between (natural) sciences and humanities is surveyed with suspicion that influential scholarly parties (that of Lithuania basically under the influence of their Western associates) are rein in scientistic ideology. Scientism's influence reaches not only the general public but even domains of theology where theologians like C. Kavaliauskas, seeking for a closer contact with modern secular society, uncritically and possibly undesignedly absorb some faulty scientistic ideas that must be under scrutiny of postmodern thinking.
Straipsnyje filosofiniu aspektu nagrinėjamas šiuolaikinio mokslinio ir teologinio žinojimo būvis globalizacijos iššūkius patiriančioje Vakarų kultūroje. Apžvelgiamos sąlygos, lėmusios tariamą gamtos ir humanitarinių mokslų konfliktą, ir daroma prielaida, kad įtakingi mokslininkų sluoksniai (Lietuvoje veikiami užsienio kolegų savivokos) vis dar yra stipriai įtakojami scientistinės ideologijos, kuri vieninteliu reikšmingu ir racionaliu laiko mokslinį pažinimą. Scientizmo, kurio atgarsiai pasiekia ne tik plačiąją visuomenę, bet ir katalikų teologus, ieškančius glaudesnio ryšio su visuomene, vienas nuosekliausių kritikų P. Feyerabendas atkreipia dėmesį, kad mokslas, tapęs ideologizuota ir vartotojiška žinojimo forma, yra pavojingas laisvosios visuomenės pamatiniams principams. Tad prasmingą mokslo, visuomenės ir Bažnyčios dialogą įgalintų postmodernybei artima atvira polimorfiška filosofija, griaunanti ideologinius tabu ir skatinanti kultūrinę įvairovę.
Internet: https://eltalpykla.vdu.lt/1/34271
https://hdl.handle.net/20.500.12259/34271
Appears in Collections:SOTER: religijos mokslo žurnalas / SOTER: Journal of Religious Science 2004, nr. 14(42)

Files in This Item:
Show full item record
Export via OAI-PMH Interface in XML Formats
Export to Other Non-XML Formats


CORE Recommender

Page view(s)

18
checked on May 1, 2021

Download(s)

45
checked on May 1, 2021

Google ScholarTM

Check


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.