Please use this identifier to cite or link to this item:https://hdl.handle.net/20.500.12259/33861
Type of publication: Straipsnis / Article
Author(s): Starick, Anja
Title: Cultural values of landscape: their role in planning process
Other Title: Kraštovaizdžio kultūrinės vertės: jų reikšmė planavimo procese
Is part of: Meno istorija ir kritika, 2005, nr. 1, p. 8-15
Date: 2005
Keywords: Cultural landscape;Landšaftas;Kultūrinis kraštovaizdis;Kraštovaizdžio pobūdis;Kraštovaizdžio planavimas;Creativity;Landscape destruction
Abstract: Landscape is an important part of life quality for people all over the world. Therefore, its qualities need to be recognized, communicated, preserved and developed. The European Landscape Convention (ELC) as drafed in Florence in 2000 proclaims these objectives to be pursued. The aim of protecting the natural heritage and cultural heritage is common throughout Europe in case a certain object is recognized as being outstanding.
Žvelgti į Europos kraštovaizdžius kaip į kultūrinius paprastai reiškia atpažinti įspūdingą logiką, aiškinančią, kodėl landšafas įgijo tokį pavidalą, kokį dabar turi. Tai būna nulemta natūralių sąlygų sąveikos ir ilgalaikės žmonių veiklos. Tačiau vietos savitumai, įžvelgiami specifiniuose kraštovaizdžių tipuose, leidžia manyti, kad galimi ir kitokie žemės apgyvenimo būdai, kad kiti žmonės galėtų tai padaryti kitaip. Eksperimentiniai tyrimai rodo, kad jau su mūsų dienų žiniomis ir techninėmis galimybėmis įmanoma suprojektuoti kraštovaizdžius, visiškai skirtingus nuo esamų. Istorijos būvyje plėtėsi kraštovaizdžių dokumentų istorija ir turimos žinios. Net ir vienas kultūrinio kraštovaizdžio bruožas gali liudyti pasikeitimą. Daugelio Europos kraštovaizdžių kaitos sparta labai padidėjo XX a. Kartų kartas dokumentai neatitaisomai prarasti. Tad priimtinas žymaus kraštovaizdžio apsaugos būdas gali būti tik konservacija. Daugeliui mūsų kasdienės aplinkos kraštovaizdžių būdinga apsaugos ir naujo kūrimo pusiausvyra. Išsiaiškinti, ką galima apibrėžti kaip kraštovaizdžio pobūdį ir rekomenduoti, kaip jį tvarkyti, yra viena iš kraštovaizdžio planavimo užduočių. Tuo reikalu analizuojama žemės plotų raida ir kultūrinio kraštovaizdžio elementai. Tai gali ne tik sustiprinti kiekvieno kraštovaizdžio turimą tapatumo vertybę, bet ir tapti tvarios raidos pagrindu.
Internet: https://eltalpykla.vdu.lt/1/33861
https://hdl.handle.net/20.500.12259/33861
Appears in Collections:Art History & Criticism / Meno istorija ir kritika 2005, nr. 1

Files in This Item:
Show full item record
Export via OAI-PMH Interface in XML Formats
Export to Other Non-XML Formats


CORE Recommender

Page view(s)

20
checked on Jun 6, 2021

Download(s)

32
checked on Jun 6, 2021

Google ScholarTM

Check


Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.