Anaplasma phagocytophilum nustatymas ir sekų variantų identifikavimas tauriuosiuose elniuose Lietuvoje ir Norvegijoje


ES.jpg picture
Title
Anaplasma phagocytophilum nustatymas ir sekų variantų identifikavimas tauriuosiuose elniuose Lietuvoje ir Norvegijoje
Code
09.3.3-LMT-K-712-09-0163
Coordinator / VDU Representative
Start Date
2018-07-02
Expected Completion
2018-12-12
Status
Baigtas
Invitation / order of economic subject
Ne
Scope
Nacionalinis

Anaplasma phagocytophilum bakterijos sukelia žmogaus granuliocitinę anaplazmozę (HGA), arklių bei šunų granuliocitinę anaplazmozę bei erkių pernešamą karščiavimą (TBF) atrajojančiuose gyvūnuose. Šiomis dienomis erkių pernešamas karščiavimas ir anaplazmozė yra vienos iš labiausiai paplitusių vektorių pernešamų ligų visoje Europoje. Patys tipiškiausi TBF liga sergančių naminių atrajojančių gyvūnų simptomai yra stiprus karščiavimas, anoreksija, vangumas ir staigus pieno kiekio sumažėjimas. Norvegijoje registruotas stirnų ir briedžų jauniklių žuvimas nuo šių patogenų. Tyrimais nustatyti ir su liga susiję persileidimai avyse bei vaisingumo sumažėjimas avinuose. Be to, pastebėtas sumažėjęs svorio augimas jaučiuose ir ėriukuose.

I. ricinus erkės yra pagrindiniai infekcijos pernešimo vektoriai, kurių vienas pagrindinių stambiųjų šeimininkų - taurusis elnias. Šis žvėris taip pat laikomas ir vienu pagrindinių A. phagocytophilum rezervuarų Europoje. Tačiau, tyrimų apie erkių pernešamą bakteriją tauriuosiuose elniuose Lietuvoje nėra. Nors atlikti serologiniai tyrimai Norvegijoje parodė infekcijos paplitimą ne tik briedžiuose, stirnose, avyse, bet ir tauriuosiuose elniuose, tačiau vis dar nėra žinoma apie jokius tauriųjų elnių klinikinius simptomus. Būtent dėl šių priežasčių ir galimos bakterijos sukeliamų ligų rizikos, ši tyrimų sritis yra itin svarbi ir aktuali Lietuvos ir viso pasaulio mastu.

Molekulinių parazitologinių tyrimų pagalba bus galima tiksliai identifikuoti A. phagocytophilum patogenus tauriuosiuose elniuose, bakterijų sekų variantų įvairovę, nustatyti ryšį su laukiniais gyvūnais bei įvertinti keliamą pavojų gyvūnų ir visuomenės sveikatai. Studentė dalyvaudama šiame projekte ugdys savo kaip mokslininkės kompetenciją bei gerins darbo įgūdžius molekulinėje laboratorijoje.

M - Medicinos ir sveikatos mokslai / Medical and health sciences
Loading... 22 0 1000 0 false