Zalcburgo profesoriai padeda VDU studentams statyti operą

629

Vieno garsiausių pasaulyje muzikos universiteto Zalcburgo Mocarteumo dėstytojai, profesoriai padeda lietuvių studentams statyti operą – Volfgango Amadėjaus Mocarto „Figaro vedybas“, kurios premjerą numatoma surengti kovo pabaigoje Kaune. Su Mocarteumu ryšius užmezgė Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Muzikos akademija, kuriai tai yra galimybė aukščiausio lygio muzikinio lavinimo subtilybes perduoti Lietuvos studentams.

Zalcburge esantis Mocarto vardu pavadintas universitetas buvo įkurtas prieš du šimtus metų, pagerbiant šiame mieste gimusį vieną garsiausių pasaulio kompozitorių. Šiandien tai yra viena labiausiai gerbiamų muzikos švietimo institucijų, kurioje savo patirtimi ir žiniomis dalinasi muzikos pasaulio korifėjai.

Pasak VDU Muzikos akademijos Dainavimo katedros vedėjo prof. Tomo Ladigos, Mocarteumas yra Austrijos mieste, kuris savo dydžiu vos prilygsta Klaipėdai, tačiau iki šiol yra vienas reikšmingiausių muzikų rengimo centrų pasaulyje.

„Jeigu pasiektas mokslo aukštumas ženklina Nobelio premija, tai meno srityje, ypač muzikos, ją atstoja dalyvavimas Zalcburgo muzikos festivalyje arba Niujorko Metropoliteno operoje. Šiandien svorio centrai persikėlė iš Milano „La Scalos“ į Londoną, Niujorką. Tačiau  Zalcburgas vis dar yra tarp lyderių, kuris jau daugelį dešimtmečių susirenka pačius geriausius muzikos žinovus“, – pasakoja vienas bendradarbiavimo iniciatorių, VDU profesorius T. Ladiga.

Kaune operą rengiantiems studentams talkina penki dėstytojai iš Austrijos ir režisierius Michaelas Woodwoodas iš D. Britanijos. Iš Mocarteumo atvyksta muzikos eruditai, profesoriai, ekspertai: dirigentas, profesorius emeritas Josefas Wallnigas, pianistas Wolfgangas Niessneris, vokalo pedagogė, pianistė Gaiva Bandzinaitė, profesorius dr. Michaelas Malkiewiczius ir vokalo pedagogas, profesorius Andreas Macco.

Bendradarbiavimo idėja gimė praėjusį vasarį, kai G. Bandzinaitė ir M. Malkiewiczius vedė meistriškumo kursus Vytauto Didžiojo universitete. „Pastebėjome, kad lietuvių studentai  gražiabalsiai, mokomi teisingai dainuoti, muzikalūs, imlūs, ir daugelis domisi studijomis užsienyje. Labai aukštai vertinu VDU dainavimo pedagogų darbą – tiek dėmesio dainavimo studentams Mocarteume ko gero neskiriama. Žinodami, kaip sunku įstoti į aukštąsias mokyklas svetur – skiriasi vertinimo kriterijai, skoniai, išsilavinimo pobūdis – pasiūlėme dalį Mocarteume dėstomų subtilybių atvežti į Kauną“, – paaiškina G. Bandzinaitė.

Austrijoje dirbanti muzikė neslepia, kad Mocarteumo atstovams ir patiems buvo įdomu patikrinti dėstymo efektyvumą kitoje terpėje – todėl į VDU dalintis savo žiniomis atvyksta ne vienas, o net penki svečiai iš Zalcburgo. Anot G. Banzdinaitės, nuspręsta studentams pasiūlyti „Figaro vedybas“, kadangi ši garsi Mocarto opera turi daug veikėjų, galimybių studentams individualiai atskleisti atskiras partijas pasitelkiant muzikines, stilistines priemones.

„Manau, tai galėtų pažadinti sąmoningumą, dėmesį detalėms, jų atlikimo kokybei ir tuo pačiu padėtų VDU studentams konkuruoti su kolegomis tarptautinėje rinkoje – pavyzdžiui, konkursuose, perklausose“, – teigia Mocarteumo pedagogė. Tuo tarpu prof. T. Ladiga pažymėjo, jog „Figaro vedybos“ yra itališka opera, o VDU studentai turi galimybę mokytis italų kalbos (kaip ir apie 30 kitų kalbų), kuri yra palankesnė dainavimui už, pavyzdžiui, vokiečių.

Dr. Michael Malkiewicz, Gaiva Bandzinaitė ir VDU studentai

Mocarteume jau dvidešimt metų dirbanti Gaiva Bandzinaitė pastebėjo nemažai skirtumų tarp savo darbovietės ir VDU Muzikos akademijos studentų – pirmiausia todėl, jog Lietuvoje labiausiai vertinamas balsas, arba taip vadinama „medžiaga“, o Austrijoje visuma: muzikalumas, kalba, raiška, charizma ir t. t.

„Operos projekte dalyvauja puikūs besiskleidžiantys dainininkai, žavios asmenybės. Kauniečiai man atrodo nepaprastai žingeidūs, balsingi, lankstūs, pozityvūs. Daug kas dainuoja labai natūraliai. Nors, lyginant su vilniečiais, jie dar neįsisąmonino, kaip kūrinį išmokti padeda „YouTube“. Linkėčiau jiems greičiau mokytis, leistis į stilistines subtilybes (pavyzdžiui, Mocarto rečitatyvus!), drąsiau imtis XX a. muzikos, užsienio kalbų – juk tokie gražūs balsai, geras vokalinis paruošimas“, – gerų žodžių negaili G. Bandzinaitė.

V. A. Mocarto kūriniai yra visame pasaulyje pripažinti sunkiausia disciplina, kurios išmokti norintys kasmet, per stojamuosius egzaminus, šimtais „šturmuoja“ Mocarteumą Zalcburge –juk kiekvienos perklausos reikalavimuose yra bent vienas garsiojo kompozitoriaus kūrinys. Pasak G. Bandzinaitės, Mocarteume siūlomas platus spektras disciplinų, kurios leidžia priartėti prie XVIII a. muzikos stilistikos, istorinio atlikimo.

VDU Dainavimo katedros vedėjas prof. Tomas Ladiga tikina, jog ryšys su Mocarteumu itin reikšmingas muzikantų rengimui Lietuvoje – jo žodžiais tariant, skirtumas tarp mūsų šalies ir Mocarteumo lygmens yra tarsi tarp LKL ir NBA krepšinio pasaulyje. „Man ir pačiam, jau ne pirmą dešimtmetį dirbančiam muzikui, labai įdomu – čia tikra muzikos filosofija. Tarytum restauratorius atkasa apatinį sluoksnį ir tau tyliai sako – čia yra tikras Mocartas“, – apie bendradarbiavimą su austrų universitetu pasakoja muzikas.

Prof. T. Ladigos teigimu, dalinimasis patirtimi su muzikos pedagogais užsienyje yra svarbus ir todėl, kad šiandien muzikanto darbas yra kupinas naujų iššūkių, rizikos ir nežinomybės – studentams reikia suteikti kuo tvirtesnius pagrindus sėkmingai muziko karjerai. Vis dėlto, neretai tai reiškia, kad gali tekti aukoti pramogas, pomėgius, asmeninį gyvenimą.

„Tų, kurie renkasi dainininko specialybę, klausiame – ar tikrai turėsi kantrybės? Jei esi talentingas, turi gražų balsą, tau reikės sunkiai dirbti, mokytis, aukoti kažkiek ir asmeninį gyvenimą. Tam ryžtasi ne visi – per 30 metų vertybės yra šiek tiek pasikeitę, bet vis dar yra idealistų, tokių, kokiais buvome mes. Kaip bebūtų, dainininkų gyvenimas nepalieka už borto“, – samprotauja profesorius.

VDU studentų ir Mocarteumo dėstytojų operos „Figaro vedybos“ premjera įvyks kovo 23-24 dienomis Kaune.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.