Vytauto Didžiojo universitete – dviejų leidinių apie jotvingius sutiktuvės

Kovo 18 d., penktadienį, 17 val. Vytauto Didžiojo universitete (S. Daukanto g. 28) vyks poeto, prozininko, Riterio kryžiaus ordinu apdovanoto „Už nuopelnus Lietuvai“ Roberto Keturakio poemos „Jotvingiai“ ir istorijos paveldo metraščio „Terra Jatwezenorum“ („Jotvingių kraštas“) I ir II tomų sutiktuvės.

Anot poemos „Jotvingiai“ autoriaus, pristatomos poemos kūrimui didelę reikšmę turėjo Punske leidžiamo istorijos paveldo metraščio „Terra Jatwezenorum“ tomai, kuriuose autorius atrado jam būtinus ir ilgai ieškotus žinių klodus. „Taip tęsėsi poemos slinktis – rašymas nepasakojant kitiems, netikrinant, nevertinant. „Puslapis glaudėsi prie puslapio. Jaukus buvo tas glaudimasis – kaip kasdienybės, kuri priklauso vien sau – ne likimui, ne istorijai, ne atminčiai. Ir nesvarbus buvo atvirumas įžvelgti kažkokį tos slinkties reikšmingumą“, – teigia R. Keturakis.  Šioje poemoje per skaudų žvelgimą į jotvingių tragišką likimą paliečiama slaptinga ir sakrali Lietuvos lemtis – patvirtinanti, kas yra laisvė, dieviškumo gelmė ir žmogiškumas.

Simboliška, kad kitas Vytauto Didžiojo universitete sutinkamas leidinys – Punsko „Aušros“ leidyklos vyriausiojo redaktoriaus Sigito Birgelio sudarytas metraštis „Terra Jatwezenorum“ („Jotvingių kraštas“). Kaip rašoma jo pratarmėje, metraštis skiriamas dingusiems amžių verpetuose seniesiems šio krašto gyventojams ir iki šiol puoselėjantiems jotvingių atminimą. „Terra Jatwezenorum“ pasakoja apie narsiausios iš narsiausių baltų genčių gyvenimą ir lemtį, daug dėmesio leidinyje skiriama nepalankiai po Liublino unijos besiklostančiai jotvingių krašto istorijai.

„Nežinantys istorijos visą laiką pasilieka vaikai. Ji primena mums praeities įvykius, be kurių nesuprastume, kas vyksta šiandien, nemokėtume orientuotis praeities ir dabarties įvykių labirintuose. Istorija yra palaimintas žinojimas, kuris mums teikia žmogiškąjį orumą, savigarbą, pasitikėjimą savimi“, – teigia metraščio „Terra Jatwezenorum“ redkolegija.

Vytauto Didžiojo universiteto ir Pasaulio lietuvių centro (PLC) organizuojamame renginyje dalyvaus poemos „Jotvingiai“ autorius poetas Robertas Keturakis, metraščio „Terra Jatwezenorum“  sudarytojas Sigitas Birgelis, aktorius Petras Venslovas, VDU istorikas, doktorantas Vytas Jankauskas ir Jotvingių kryžiaus riterių ordino didysis magistras dr. Artūras Rukas Daujotis.