Viešųjų erdvių kongrese – B. Obamos patarėjas Rick Lowe

Vilniuje apsilankys JAV menininkas-aktyvistas, prestižinės MacArthuro fondo stipendijos laureatas, bendruomenių organizatorius, JAV Nacionalinės menų tarybos narys Rick Lowe, savo kūryboje ir visuomeninėje veikloje sprendžiantis socialines problemas. Rugsėjo 29–spalio 1 dienomis amerikietis dalyvaus Viešųjų erdvių kongrese ir skaitys pranešimą konferencijoje „Krizės industrijos, nepaklusnumo estetika“.

Prieš du dešimtmečius Rick Lowe inicijavo projektą „Project Row Houses“, skirtą Hiustono (JAV) afroamerikiečių rajono apleistų namų renovacijai, bendruomenės atgaivinimui, švietimui, socialinėms paslaugoms. Vėliau menininkas vadovavo analogiškiems projektams, skirtiems Naujojo Orleano atstatymui po Katrinos uragano bei Šiaurės Dalaso rajonui, kuriame gyvena daug imigrantų.

d_1a_rick-lowe-project-row-houses-in-houston_credits-projec

„Prioritetizuoti mažesnes pajamas uždirbančių žmonių bendruomenes, užuot išstūmus juos per viešųjų erdvių kūrimą ir rajono pritaikymą viduriniajai klasei – didelis iššūkis. Dažnai investavimas į kūrybiškumą reiškia, kad sukuriama madinga, „kieta“ erdvė, kur žmonės renkasi vakarais ir geria latte savaitgaliais – taip kuriamos ekonominės investicijos, ir jų reikia. Tačiau turi būti būdas tą padaryti akcentuojant žmones, kurie ten jau gyvena, užuot juos išstūmus“, – savo viziją aiškina nuolat visuomeninius projektus organizuojantis menininkas.

Buvęs apleistas Hiustono rajonas, kuriame R. Lowe dar 1993-aisiais pradėjo bendruomenės atgaivinimo procesus per vizionierišką, visuomeninį meno projektą „Project Row Houses“, šiandien yra kupinas gyvybės. Kartu su kitais menininkais R. Lowe nusipirko ir renovavo daugiau nei 20 rajono pastatų, paversdamas juos meno erdvėmis. Šiandien projektui priklauso beveik 50 statinių, tarp jų – namai, kuriuose apgyvendinamos vienišos motinos.

d_1a_rick-lowe-project-row-houses-in-houston_3_credits-tim

Rick Lowe dalyvaus dviejuose Viešųjų erdvių kongreso renginiuose Vilniuje – konferencijoje „Krizės industrijos, nepaklusnumo estetika“ ir seminare „Viešųjų erdvių transformacijos“. Konferencijoje, kuri vyks rugsėjo 30 d. Nacionalinėje dailės galerijoje, menininkas skaitys pranešimą „Persvarstant meną socialiniame kontekste“, o seminare spalio 1 d. Valstybės pažinimo centre R. Lowe kartu su kitais tyrėjais ir praktikais dalinsis teorinėmis ir praktinėmis žiniomis apie visuomenės dalyvavimą, idėjomis apie technologijų ir estetikos vaidmenį kuriant pilietinę erdvę su vietos bendruomenėmis ir tyrėjais.

Tarptautiniame Viešųjų erdvių kongrese dalyvaus pasaulyje pripažinti teoretikai bei praktikai iš JAV ir Europos, taip pat regiono miestų bendruomenės bei Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos universitetų studentai ir miestų tyrėjai.

d_1a_rick-lowe-project-row-houses-in-houston_2_credits-proj

Kongresą organizuoja Vytauto Didžiojo universitetas (Lietuva), tarpdisciplininio meno programa „Jutempus“ (Lietuva), tyrimų platforma „Balticada“ (Lietuva), dalyvaujant Masačusetso technologijos instituto Meno, kultūros ir technologijų programai (JAV). Viešųjų erdvių kongresas išaugo iš Vilniuje veikusios „Pro-testo laboratorijos“ ir judėjimo „Už Lietuvą be kabučių“ veiklos, įkvėptos bendro siekio išsaugoti Lietuvos miestų kultūros erdves, dalyvauti kultūros politikos formavime.

Kongreso rėmėjai: Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos mokslo taryba ir Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada Vilniuje. Informacinis partneris – 15min.lt. Partneriai: Nacionalinė dailės galerija, Valstybės pažinimo centras, „Doxa“, Architektūros fondas, „Lux Express“.

Daugiau informacijos: www.co-ops.lt, http://www.fb.com/industriesofcrisis, www.twitter.com/co_ops.