Viešoje paskaitoje – apie gyventojų mirtingumo raidą

Spalio 3 d., ketvirtadienį, 16 val. VDU mažojoje salėje (S. Daukanto g. 28, II a.) vyks Maxo Plancko demografinių tyrimų instituto mokslinio bendradarbio dr. Domanto Jasilionio vieša paskaita „Gyventojų sveikata ir mirtingumas: raidos teorijos ir šiuolaikiniai veiksniai“.

Gyventojų mirtingumo lygis – vienas svarbiausių ir bene tiksliausiai apibrėžtų socialinės raidos vertinimo kriterijų. Mirtingumo rodikliai yra įtraukti į Jungtinių Tautų bei kitų tarptautinių organizacijų šalių socialinės raidos indeksus bei plačiai naudojami socialinės politikos dokumentuose.

Paskaitoje bus pristatytos svarbiausios mirtingumo raidos ir jos veiksnių teorijos bei jų kritika. Šių teorijų kontekste bus aptariami ilgalaikiai ir pastarojo dešimtmečio Lietuvos gyventojų mirtingumo pokyčiai ir svarbiausi uždaviniai šiuolaikinei sveikatos politikai.

Renginį organizuoja VDU Sociologijos katedra.

Apie dr. Domantą Jasilionį

Pagrindinės dr. D. Jasilionio mokslinių tyrimų interesų sritys – tarpdisciplininiai gyventojų sveikatos ir mirtingumo veiksnių tyrimai ir gyventojų sveikatos sociodemografinė ir socio-ekonominė diferenciacija bei jos vertinimo metodai.

D. Jasilionis socialinių mokslų (sociologijos) daktaro laipsnį gavo 2003 m. gruodžio mėnesį, sėkmingai apgynęs Socialinių tyrimų institute parengtą disertaciją „Lietuvos gyventojų mirtingumo miesto-kaimo skirtumų sociodemografiniai veiksniai“.

Mokslinėje veikloje (demografiniuose tyrimuose) dalyvauja nuo darbo Demografinių tyrimų centre (iš pradžių – Lietuvos filosofijos ir sociologijos institutas, vėliau – Socialinių tyrimų institutas) pradžios (1997 m.). Nuo 2004 m. dirba moksliniu darbuotoju Maxo Plancko demografinių tyrimų institute, o nuo 2012 m. rugsėjo – vyr. moksliniu darbuotoju Lietuvos socialinių tyrimų centre.

Domantas Jasilionis yra daugiau nei 40 mokslinių darbų autorius arba bendraautorius, iš jų 22 straipsniai yra publikuoti prestižiniuose tarptautiniuose periodiniuose mokslo leidiniuose. Nuo mokslinės veiklos pradžios jis dalyvauja didžiausių Europos demografijos mokslo centrų koordinuojamuose tarptautiniuose mokslo projektuose, o šiuo metu pats vadovauja tarptautiniam Vokietijos ir Prancūzijos mokslo institucijų projektui ir ES lėšomis finansuojamam projektui Lietuvoje.

D. Jasilionis taip pat yra ES institucijų ir Pasaulio sveikatos organizacijos atliekamų tyrimų bei tarptautinių demografijos ir epidemiologijos žurnalų kviestinis ekspertas, dėsto kursą „Demografijos metodai visuomenės sveikatos tyrimuose“ Tarptautinėje Maxo Plancko demografinių tyrimų mokykloje bei dalyvauja Lietuvos ir užsienio šalių doktorantų ugdymo veikloje.