Verslo atvejų sprendimai – VDU studentų rankose

„Studentų pateikiamas novatoriškas bei modernus požiūris priverčia įmonės vadovus pagalvoti, ar ne laikas peržiūrėti savo veiklos strategiją bei galbūt ją net ir keisti“, – mintimis po susitikimo su VDU Verslo praktikų centro „Verslumo laboratorijos“ iniciatyvoje dalyvavusiais studentais dalijosi buvęs VDU Studentų atstovybės prezidentas, „Copy1“ ir UAB „Novakopa“ įkūrėjas bei steigėjas Egidijus Buika.

Studentų idėjos tampa vis aktualesnės įmonėms

Priežasčių, kodėl verslas vis dar nenoriai įsileidžia studentus į įmonės vidų sprendžiant tam tikras problemas, galima rasti ne vieną, tačiau, pasak E. Buikos, gerieji verslo ir studentų bendradarbiavimo pavyzdžia užkrečia. „Susidurdamas su problema, jog jau penkerius metus yra juntamas spausdinimo ir kopijavimo darbų mažėjimas, net nedvejojau, jog studentai, būdami „Copy1“ klientais, gali į šią situaciją pažvelgti iš kitos pusės ir pateikti realius sprendimus, galinčius padėti sustabdyti mažėjančią apyvartą“, – teigė pašnekovas.

VDU absolventas E. Buika, kalbėdamas apie bendradarbiavimo su VDU Verslo praktikų centro „Verslumo laboratorijų“ studentais rezultatus, pasidžiaugė, jog pastarieji pateisino ir net viršijo jo lūkesčius. „VDU studentai visada pasižymėjo platesniu mąstymu, todėl jų universalumas bei gebėjimas per pakankamai trumpą laiką įsigilinti į esamą situaciją leido ją išnagrinėti įvairiais pjūviais, taip sulaukiant daug sprendimų variantų, iš kurių buvo pasirinktas aktualiausias“, – tęsė jis.

Verslo atstovų, norinčių bendradarbiauti su studentais, aktyvumu taip pat pasidžiaugė ir VDU Verslo praktikų centro vadovas dr. Osvaldas Stripeikis. „Jei anksčiau reikėdavo ieškoti įmonių, galinčių bei gebančių prisidėti prie studentų ugdymo, tai šiandien vis dažniau pastebimas priešingas variantas, kada pačios įmonės kreipiasi į mūsų centrą. Džiugu ir tai, jog plečiasi studentų ir verslo bendradarbiavimo ribos – įmonės linkusios savo patirtimi bei žiniomis dalintis įvairiais būdais, pradedant nuo tų pačių atvejų pateikimo bei tęsiant iki studentų pakvietimo į išmaniąsias praktikas“.

Stripeikis1

Šiuo metu VDU Verslo praktikų centras iš viso su įmonėmis yra sudaręs 42 bendradarbiavimo sutartis, kurių skaičius turi sparčią didėjimo tendenciją. „Šį semestrą „Verslumo laboratorijose“ dalyvauja apie 60 studentų iš 21 skirtingos studijų krypties bei skirtingų kursų. Po kelis mėnesius trukusio pasiruošimo, kada studentams buvo pateikiamos probleminių atvejų sprendimo metodikos bei praktiškai išspręsti demonstraciniai („demo“) atvejai, sausio mėnesį startuosime su 12 įmonių atvejų sprendimais. Kadangi sprendžiamų atvejų iš viso turime 22, o jų ateityje taip pat tik daugės, nuo pavasario semestro numatome „Verslumo laboratorijų“ dalyvių skaičiaus dvigubinimą ar net trigubinimą“, – apie plėtrą užsimena dr. O. Stripeikis.

Kalbėdamas apie verslo aktyvumą, centro direktorius taip pat pabrėžė, jog studentai vis dėlto turėtų išlikti budrūs ir nesidžiaugti numatomu dalyvių skaičiaus didėjimu, kadangi konkurencija tarp norinčių patekti į šią iniciatyvą išlieka didelė. Pabaigoje dr. O. Stripeikis pasufleravo, kad atrankos į šią iniciatyvą startuos jau sausio mėnesį ir studentai turės galimybę spręsti realius verslo atvejus, kuriuos pateiks tokios įmonės kaip „Vičiūnų grupė“, „AIG Lietuvos filialas“, „LIDL Lietuva“, „DNB bankas“, „Intermedix Lietuva“, „Kauno aerouostas“, „Volfas Engelman“, „AKU“, „Talent Garden“, „Prekybos miestelis URMAS“, „Topo Grupė“ ir daugelis kitų.

Vienas atvejis – skirtingi sprendimai

VDU mokslo prorektorė prof. Julija Kiršienė dar spalio mėnesį suformulavo užduotį, susijusią su VDU ateities universiteto idėjos koncepcija, VDU Verslo praktikų centro socialinių inovacijų, kūrybiškumo, technologijų ir verslo vystymo laboratorijų studentams. Prorektorė džiaugėsi, jog idėjos iš kiekvienos laboratorijos buvo ne tik iš esmės skirtingos, inovatyvios ir patrauklios, bet ir praktiškos, išmanios, tai yra, neatsiejamos nuo šiuolaikinių technologijų. „Tai idėjos, kurias tikrai verta įgyvendinti, nes VDU tokiu atveju taptų ne tik patogesnis, atviresnis, draugiškesnis aplinkai, bendruomeniškesnis, bet ir geriau parengtų studijuojantįjį gyvenimui.

Aš likau sužavėta ne tik gerais pristatymais, idėjų išvystymo lygiu, nors tam buvo skirtas trumpas laiko tarpas, bet ir užsidegimu bei motyvacija, su kuria studentai ėmėsi kurti savo universiteto ateitį. Matėsi, kad jie tam tikrai nepagailėjo nei laiko, nei pastangų. Tikiu, kad kartu galėsime pasidžiaugti ir rezultatais, kai idėjos pilnai ar iš dalies bus realizuotos”,- sakė prof. J. Kiršienė.

Zelvis

Pastariesiems skirtingiems ir sėkmingiems sprendimams didžiausią įtaką daro komandoje esantis tarpdiscipliškumas – taip mano „Verslumo laboratorijų“ dalyvis, IV kurso Biomedicinos krypties studentas Konradas Želvis. „Tarpdiscipliškumo naudą komandoje aš apibrėžiu kaip galimybę padirbėti su žmonėmis, kurių pasaulėžiūrą bei mąstymą padeda formuoti svetimos disciplinos. Kolega ir aš pažvelgiame į problemą iš skirtingų pozicijų, kurios retai sutampa, o tai leidžia generuoti išskirtines idėjas bei kurti unikalius sprendimus. Sukurti problemų sprendimai tokioje komandoje yra kompleksiški, apgalvojamos net menkiausios smulkmenos. Esu įsitikinęs, jog tarpdisciplininės komandos darbas pasižymi didesne sinergija“, – patirtimi dalijasi K. Želvis.

Studentams, dalyvaujantiems “Verslumo laboratorijose” ir bendradarbiaujantiems su verslo atstovais, prorektorė prof. Julija Kiršienė palinkėjo motyvacijos, entuziazmo, kūrybiškumo ir mąstymo, kuris peržengia stereotipus ir disciplinų ribas. Anot prorektorės, ne mažiau svarbu, kad būdami tarp tokių pat aktyvių ir motyvuotų studentų, bendraudami su būsimais darbdaviais, verslo partneriais, dėstytojais ir mokslininkais, jie kurtų socialinį tinklą, kuris padės jiems atrasti geriausią savo vaidmenį ir vietą gyvenime.